Zadbany i kolorowy ogród, prezentuje się jeszcze lepiej, gdy zadbamy nawet o mały kawałek przestrzeni. Dobrze dobrane ozdoby, nie tylko wizualnie poprawia wygląd ogrodu, ale również wpłyną na komfort, odpoczywających w nim ludzi, dlatego coraz chętniej wybieramy różnego rodzaju ozdoby, które urozmaicą ogród.
Ogród to miejsce, które ma pełnić wiele funkcji, zależnie od potrzeb właściciela. Może być zakątkiem do zabawy dla dzieci, spotkań na grilla, wyrazem perfekcjonizmu lub praktyczności. Wielu pragnie aby ich ogród był cichym, zakątkiem, gdzie unosiłby się kojący zapach kwiatów, szumiały liście, śpiewały ptaki – istny tajemniczy ogród. Taki styl ogrodowy możemy nazwać ogrodem angielskim, albo szczegółowiej ogrodem romantycznym.
Azalie i różaneczniki, wspólnie nazwane rododendronami (Rhododendron L.), są jednymi z najpopularniejszych roślin, które znaleźć możemy w polskich ogrodach i domach, a także na balkonach i tarasach. Jak pielęgnować, jak podlewać, jak sadzić różaneczniki i azalie? Podpowiadamy.
Rośliny zimozielone są prawdziwym skarbem natury, ponieważ zdobią ogrody o każdej porze roku. Chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, dodają uroku i zieleni każdemu ciemnemu zakątkowi, a także dodają swego rodzaju magii i uroku, dzięki swoim wiecznie zielonym liściom czy igłom. Czasami na rośliny zimozielone ludzie mówią także „wiecznie zielone”.
Piwonie to jedne z najpopularniejszych roślin ogrodowych w Ameryce Północnej, Azji i Europie, w tym także w Polsce. Wynika to między innymi z tego, że rośliny te pochodzą w większości z regionów o dosyć trudnym klimacie i niskich temperaturach. Czyni to z nich gatunki bardzo odporne i łatwe w uprawie w różnych strefach klimatycznych. W obrębie piwonii znajdziemy około 33 różne gatunki, każdy z nich o wyjątkowych, kolorowych kwiatach i nieco odmiennych wymaganiach glebowych.
Nazwa chryzantema oznacza "złoty kwiat" – połączenie greckich słów chrysos (złoty) i anthemon (kwiat). To roślina nie tylko na cmentarz. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych kwiatów jesieni, który można uprawiać ją zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy tarasie. A niektóre jej odmiany nadają się do uprawy nawet w domowych doniczkach.
Jałowiec ( łac. Juniperus) to roślina iglasta z rodziny cyprysowatych, jedna z najliczniej występujących. Rozróżniamy naprawdę wiele gatunków jałowca. Jest to jałowiec pospolity i jałowiec sabiński. Pozostałe gatunki to m. in. : jałowiec chiński, bermudzki, płożący, skalny, grecki, pestkowaty czy grubokory. Wiele jego gatunków uprawianych jest w celach ozdobnych.
Jesień to niezwykle malownicza pora roku, szczególnie w świecie roślin, które potrafią wyglądać pięknie przed zimowym okresem spoczynku. Mowa tu zarówno o kolorowych liściach drzew oraz krzewów, ale również o całych połaciach niesamowitych kwiatów, którymi obsypuje się roślinność właśnie na jesieni. Czy to krzewy kwitnące jesienią do ogrodu, czy kwiaty na balkon kwitnące jesienią, każdy znajdzie coś zgodnego ze swoim gustem.
Budleja Dawida (Buddleja davidii) przez wielu uwielbiana, roślina miododajna. Roślina przepiękna, niejednego ogrodnika oraz amatora ogrodnika zwabi swoimi walorami. Latem przyciąga do siebie wiele gatunków motyli, stąd też jej nazwa motyli krzew.