Sosna kosodrzewina

( ilość produktów: 3 )

Sosna kosodrzewina odmiany pielęgnacja sadzonki

Sosna kosodrzewina (Pinus mugo), zwana także sosną górską lub kosówką właściwą, to należąca do rodziny sosnowatych roślina zamieszkująca naturalnie pasma górskie Europy Środkowej i Południowej. To krzew osiągający 2, 5 m wysokości, charakteryzujący się długimi (3-8 cm), ciemnozielonymi igłami z połyskiem. Jej naturalnym siedliskiem są zbocza, skalne grzędy, złomowiska skalne, urwiska i torfowiska wysokie.

Sosna kosodrzewina – odmiany

U kosówki właściwej wyróżniamy 3 podgatunki. Pierwsza z nich, mughus, charakteryzuje się krzewiastym pokrojem i pokładającymi się gałęziami ze wzniesionymi wierzchołkami. Pumilio osiąga zaledwie 1 m wysokości i 3 m szerokości, przy czym te wymiary osiąga w długim okresie. Rostrata ma natomiast formę drzewiastą. Najpopularniejszą odmianą sosny kosodrzewiny jest „Mops” dorastający 1, 5 m wysokości o zwartym, regularnym, kulistym pokroju. Odmianą o bardzo małych rozmiarach jest „Humpy” – po 10 latach osiąga co najwyżej 30 cm wysokości. „Pal Maleter” ceni się za stożkowaty pokrój i kremowobiałe końcówki igieł pojawiające się zimą. „Winter Gold” przybiera barwę na jasnozłotą wraz ze spadkiem temperatury otoczenia.

Sosna kosodrzewina – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Kosodrzewina nie jest rośliną wymagającą – może być uprawiana z powodzeniem na glebach suchych i mokrych oraz kwaśnych i zasadowych. Lubi stanowiska nasłonecznione. Jest mrozoodporna, suszoodporna i niewrażliwa na zanieczyszczenia powietrza. Rzadko atakują ją choroby i szkodniki. Podlewanie jest wymagane (jednak w granicach rozsądku) tylko w przypadku okazów przechowywanych w pojemnikach. Wiosną warto odciąć połowę młodych przyrostów, co spowoduje, iż roślina stanie się bardziej zwarta i niższa.

Sosna kosodrzewina – sadzenie

Kosodrzewinę sadzimy przy końcu lata i początku jesieni. Z wcześniej wybranego stanowiska usuwamy chwasty (środkiem chemicznym bądź ręcznie). Dołek powinien być około 1, 5 raza większy od bryły korzeniowej. Wzruszamy glebę na dnie i ściankach. Bryłę namaczamy przez około 15-30 minut, po czym umieszczamy w dołku mniej więcej na tej samej wysokości, na której rosła w donicy (nie wolno zasypać szyjki korzeniowej). Sadzonkę zasypujemy podłożem dla iglaków, ugniatamy ziemię i obficie podlewamy. Przestrzeń wokół rośliny warto wyściółkować, najlepiej korą sosnową, która zapewni roślinie idealne pH, zapobiegnie wysychaniu, nadmiernemu zachwaszczeniu i zamarzaniu gleby.

Sosna kosodrzewina – zastosowanie

Sosna górska jest rośliną pożyteczną – są niezastąpione w trakcie zalesiania wydm (także nadmorskich) i umacniania zboczy. Chroni glebę przed erozją i zapobiega pojawianiu się lawin oraz osuwaniu się ziemi. W celach dekoracyjnych sadzona jest w ogrodach w postaci żywopłotu. Dobrze się prezentuje w ogrodach skalnych i wrzosowiskowych oraz na rabatach w kompozycjach z innymi iglakami. W Bułgarii wykorzystuje się igły kosodrzewiny do produkcji olejku, będącego składnikiem herbaty ziołowej. Kosówki zaszczepione na niewysokim pniu można uprawiać w pojemnikach, ustawiając je na wyeksponowanym miejscu na balkonie bądź tarasie. Dekoracyjne szyszki kosodrzewiny bywają polecane jako ściółka w ogrodzie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 98 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Przepiękne i duża ilość w jednej doniczce. Polecam z całego serca.
2024-04-14
Szybko, sprawnie i zgodnie z opisem.Polecam
pixel