Czosnek

( ilość produktów: 4 )

czosnek szczypiorek

Czosnek szczypiorek zwany szczypiorkiem jest przyprawą stosunkowo nową na polskich stołach, posiada jednak dobrze znane właściwości smakowe i lecznicze.

Czosnek świetnie wpływa na ciśnienie krwi, a szczypiorek bogaty jest w składniki odżywcze konieczne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Szczypiorek czosnkowy jest byliną znaną po wieloma lokalnymi nazwami, w tym: czosnek chiński, szczypiorek bulwiasty czy czosnek orientalny. W Polsce stopniowo zyskuje popularność, po tym jak przybył na nasz rodzimy rynek z Chin. W Państwie Środka jest warzywem powszechnie uprawianym i spożywanym na gigantyczną skalę. Mimo że jest warzywem, posiada także piękne kwiaty, które wykorzystywane są jako element dekoracyjny. Uprawiany jest zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w doniczkach na balkonach i tarasach. Jest ceniony za swoje wyjątkowe walory smakowe łączące się z właściwościami leczniczymi tradycyjnego czosnku i szczypiorku. Można go zbierać przez cały sezon i zastępować klasyczne przyprawy.

Czosnek szczypiorek uprawa

Tworzy on charakterystyczne kępy, które kwitną przez wiele lat w niezmienionym układzie. Zaleca się jednak przycinanie przekwitłych kwiatów, aby nie rozsiewały się i zachwaszczały tereny całego ogródka. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale dobrze jest zadbać o korzystniejsze warunki, tzn. wilgotne, piaszczysto-gliniaste, żyzne gleby o odczynie bliskim obojętnego. Dobrym pomysłem jest także zasadzenie go w nasłonecznionym miejscu, niepozbawionym jednak cienia. Dobrze znosi duże spadki temperatur, mrozy oraz silne wiatry – świetnie nadaje się do uprawy w polskich warunkach klimatycznych. Przed zasiewem należy przygotować ziemię – wyłożyć ją kompostem, aby była żyzna i bogata w minerały. Należy pamiętać o systematycznym spulchnianiu gleby oraz wyrywaniu chwastów, które mogą negatywnie wpłynąć na rozwój rośliny. Jeżeli pragniemy pobudzić roślinę do intensywniejszego wzrostu, powinniśmy często przycinać ją u samej ziemi. Dzięki temu będziemy posiadali często plony, a roślina dodatkowo się wzmocni.

Czosnek szczypiorek zastosowanie, właściwości

Kwiaty o pięknej, fioletowej barwie nadają się na rośliny cięte oraz do suchych bukietów. Jest wartościowym składnikiem dietetycznym. Zawiera wiele mikro- i makroelementów, w tym witaminę C, którą posiada tradycyjny czosnek. Wszystkie jego części nadają się jako składnik preparatów: nasercowych, przeciwbakteryjnych, tonizujących i przeciwwymiotnych, wspomagają również procesy trawienne, usprawniające pracę żołądka. Liście i pędy kwiatowe stanowią warzywo uprawne i przyprawę stosowaną coraz częściej w polskiej kuchni. Szczypiorek czosnkowy posiada dużo witaminy C, karoten i witaminę B2 niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo w jego składnie znajdują się: białko, olejki eteryczne, wapń, potas, sód, fosfor, żelazo i magnez – pierwiastki odpowiedzialne za regulowanie licznych funkcji naszego organizmu, bez których nasze ciało narażone jest na zaburzenia równowagi, które w dalszej konsekwencji prowadzą do występowania chorób i poważnych nieprawidłowości. Szczypiorek czosnkowy dodatkowo pobudza trawienie, wzmaga apetyt, kiedy go brakuje, oraz wykazuje działanie bakteriobójcze.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 220 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Dobrej jakości sadzonki, wszystkie się przyjęły.
2024-06-11
Polecam
pixel