Wrzos

( ilość produktów: 2 )

wrzos byliny i pnącza

Wrzosy to jedne z najbardziej romantycznych i miłosnych kwiatów, które posiadają nie tylko wizualne walory. Kwitnąc u schyłku lata, wrzosy wywołują wzruszenia i przywołują wspomnienia, rozkosznie przy tym pachnąc. Każdy ogród pełen tych krzewów ozdobnych zamienia się w romantyczną, pełną uniesień przestrzeń, która rozkochuje swoim czarującym, niewypowiedzianym pięknem. Wrzosy to wyjątkowo nostalgiczne, przepiękne kwiaty, które mienią się wyrazistymi kolorami. Rosnąc dziko na wzgórzach, zamieniają je w krainę niewypowiedzianej namiętności i tęsknoty.

Wichrowe, wrzosowe wzgórza

Wrzos pospolity to bylina o bogatej symbolice i wielu dodatkowych właściwościach. Już Celtowie uważali go za roślinę magiczną, która pomagała opanować emocje. Wierzono też, że wrzos położony pod poduszkę powoduje prorocze sny. W Irlandii dokonywano obrzędu palenia tych bylin, za pomocą których przywoływano duchy zmarłych. Po dziś dzień wrzosy posiadają przenośne sens. Byliny te kwitną na przełomie sierpnia i września, dlatego nierozerwalnie towarzyszy im uczucie nostalgii i tęsknoty. Symboliczne znaczenie wrzosów doskonale obrazuje powieść Wichrowe Wzgórza, na podstawie której zrealizowano również film. Wzniesienia, pełne rozlewających się kobierców majestatycznych wrzosów, wyrażały niepohamowany smutek za utraconą, namiętną miłością i pełną żalu tęsknotę za tym, co już nie wróci. Motyw wrzosów pojawia się w wielu książkach i filmach melodramatycznych. Poza tymi przykrymi konotacjami należy wiedzieć, że te krzewy ozdobne mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim jest to bylina ozdobna, która zachwyca swoim bujnym kwiatostanem i przyjemnie pachnie. Wrzosy posiadają małe, dzwonkowe kwiaty, które wzbudzają zachwyt kwitnąc od sierpnia do października w wyrazistych odcieniach bieli, różu czerwieni i fioletu. Nie są to wysokie byliny, osiągają do 50 cm wysokości. Wrzosy pospolite idealnie komponują się w ogrodach stylizowanych na angielskie lub dzikie, urokliwie prezentują się również wokół oczek wodnych i na obrzeżach klombów kwiatowych. Oprócz niezaprzeczalnych walorów dekoracyjnych wrzosów, są one również rośliną leczniczą i miododajną. Bylina ta posiada właściwości uspokajające i przeciwzapalne, pomaga także przy chorobach reumatycznych.

Wrzosowe kobierce romantyczności

Wrzosy pospolite to niewymagające kwiaty, które w większości są całkowicie mrozoodporne. Dostosowują się do oferowanych im warunków, przy czym niezwykle pięknie i długo kwitną.

  • Uprawa i pielęgnacja

Wrzos pospolity najlepiej posadzić na słonecznym stanowisku, ewentualnie półcieniu. Powinno się bylinie zapewnić przepuszczalną, lekko kwaśną glebę i przede wszystkim dość wilgotną, ale też nie za mokrą. Ponieważ wrzosy najlepiej rosną w pełnym słońcu, potrzebują też odpowiedniego, systematycznego nawadniania. Te krzewy ozdobne należy przycinać na wiosnę, najlepiej w kwietniu, aby dać czas bylinom na ponowne, obfite zakwitnięcie. Można też nawozić krzewy ozdobne, ale tylko raz w roku, na wiosnę, stosując do tego nawozy mineralne. Wrzosy pospolite są mrozoodpornymi roślinami, jednak w przypadku dotkliwych przymrozków, warto okryć bylinę gałązkami świerkowymi lub włókniną.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
2024-05-21
Wszystko dobrze, profesjonalna obsluga
pixel