Trzęślica

( ilość produktów: 2 )

trzęślica

Trzęślica jest to rodzaj rośliny trawiastej należący do rodziny wiechlinowatych - liczących jedenaście tysięcy gatunków traw, które stanowią jeden z podstawowych rodzajów roślin stepowych i łąkowych.

Trzęślica występuje zarówno w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej jak i Azji. Roślinę tą zalicza się także do gromady okrytonasiennych (posiada zredukowany gametofit oraz nie zawiera rodni i plemni), zaś jej klasa to rośliny jednoliścienne. Nazwa systematyczna trzęślicy to: Molinia Schrank.

Trzęślica odmiany

Najpopularniejszą odmianą trzęślicy występującą w polskich ogrodach to trzęślica modra. Odmiany trzęślicy modrej oraz inne popularne rodzaje tej rośliny to m. in.: trzęślica modra Variegata, trzęślica trzcinowata, trzęślica trzcinowata Cordoba, trzęślica modra Galica, trzęślica modra Overdam, trzęślica modra molinia Caerulea, trzęślica Variegata, trzęślica trzcinowata Fontane, trzęślica pospolita, trzęślica modra Moorhexe. Trzęślica modra (Molinia caerulea) jest bardzo popularną rośliną w całej Ameryce Północnej, Azji i Europie - w tym jest także najpopularniejszą trzęślicą w naszym kraju. Roślinę tą najczęściej można spotkać na mokrych łąkach, wilgotnych borach czy terenach bagiennych. Ta okrytonesienna roślina jest wieloletnią (tj. żyje dłużej niż dwa lata) trawą kępową oraz znana jest m. in. z tworzenia gęstych i zwartych kęp. W przypadku łodyg, jej źdźbła osiągają wysokość nawet do jednego metra, łodyga jest natomiast mocno wydłużona. Liście turzycy modrej są owłosione i szorstkie, zaś jej pochwy są nachodzące na siebie u dołu. Kwiaty tej popularnej rośliny zbierają się w długą i wąską wiechę, której niewielkie gałązki wznoszą się prosto ku góry (niemal pionowo). Barwa kłosków to brunatny-fiolet. Trzęślica modra kwitnie w okresie "wakacyjnym", tj. od lipca do września. Jej owoce są niewielkie i bardzo lekkie - okryty plewkami ziarniak. Najpopularniejszą odmianą trzęślicy modrej to trzęślica Variegata posiada bardzo wąskie i długie liście z charakterystycznym dla tej odmiany białym paskiem. Dorasta nawet do siedemdziesięciu centymetrów wysokości. Swój urok zdobywa m. in. dzięki kępom jasnych liści jak i wytwarzanych w wielkich ilościach od czerwca do września kwiatostanów wyrastających wysoko ponad własne liście. Trzęslica Variegata bardzo ładnie prezentuje się na rabatach wśród kwitnących, niskich bylin i roślin o dużych liściach. Aby wydobyć walory barwne tej odmiany warto komponować ją z roślinami o intensywnym, ciemnym ubarwieniu.

Trzęślica uprawa, wymagania

Większość roślin trawiastych lubi tereny nasłonecznione - trzęślica jest natomiast cieniolubna i świetnie sprawdza się w trudnych środowiskowych warunkach. Posiada także dużą tolerancję względem wilgotności gleby, przez co nie szkodzi jej nagłe zalanie czy długotrwałe susze. Ponadto zdrowo rośnie na glebach zasadowych i kwaśnych - łatwo można ją jednak zniszczyć poprzez zbyt niskie koszenie czy nagminne deptanie.

Trzęślica zastosowanie

Trzęślice modre najlepiej sprawdzają się podczas sadzenia w grupach, niemniej sadzone pojedynczo, w odpowiednich kompozycjach ogrodowych, prezentują się równie dobrze. Poprzez swoje właściwości idealnie nadają się do sadzenia w pobliżu wodnych zbiorników, takich jak stawy, oczka wodne czy strumienie. Stanowią piękną ozdobę w ogrodach zwanych naturalistycznymi. Dzięki braku potrzeby specjalnej pielęgnacji oraz wytrzymałości na choroby i warunki atmosferyczne, trzęślica modra jest często spotykaną rośliną w polskich ogrodach.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 196 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-04
Wszystko zgodnie z opisem.
2024-06-01
wspaniała sadzonka, ma już ładne przyrosty.
pixel