Krwiściąg

( ilość produktów: 1 )

krwiściąg

Krwiściąg jest to mało znana roślina lecznicza, obecnie rzadko uprawiana, czy to w zielnikach, czy ogródkach, mimo że posiada długą historię w zakresie tradycyjnego lecznictwa.

Ze względu na swoje liczne właściwości wykorzystywany jest jako zioło wspomagające powrót do zdrowia oraz zapobiega występowaniu stanów zapalnych. Wykorzystywane jest także do zabiegów upiększających – zwłaszcza przy pielęgnacji włosów. Ta okazała bylina o kępiastym kształcie, może osiągnąć do półtora metra wysokości. Jest rośliną miododajną, dlatego przyciąga zastępy pszczół i innych owadów. Często rozpoznawany jest po charakterystycznych zbitych, ciemnobrązowych główkach, które wznoszą się ponad polnymi trawami.

Krwiściąg odmiany

Najpopularniejsze z nich, to:

Krwiściąg lekarski (sanguisorba officinalis) – posiada pierzaste, różowe i cylindryczne kwiaty, dobrze komponuje się jako uzupełniający dodatek na rabatkach.

Krwiściąg delikatny (sanguisorba tenuifolia) – ma białe i pierzaste kwiaty, dobrze komponuje się wśród traw w domowych ogródkach.

Krwiściąg mniejszy (sanguisorba minor) – posiada bordowe, owalne główki kwiatów. Jest rośliną jadalną, występującą na terenie całej Polski.

Krwiściąg tępolistny (sanguisorba obtusa) – ma różowe, pierzaste, mocno owalne kwiaty oraz dobrze komponuje się z trawami jako roślina ozdobna wykorzystywana w architekturze krajobrazu.

Krwiściąg uprawa

Zazwyczaj spotykany w stanie dzikim na polach i łąkach. Lubi miejsca skąpane w słonecznym blasku oraz wilgotne, przepuszczalne i żyzne gleby. Nie zbyt dobrze znosi upały, dlatego trzeba zadbać, aby miał wystarczającą ilość wody. Radzi sobie jednak przy niskich temperaturach. Jest odporny na szkodniki i choroby roślin. Do leczenia wykorzystywany jest suszony korzeń – zbiera się go w okresie kwitnienia (zazwyczaj latem), po czym suszy w zacienionych, przewiewnych pomieszczania, w temperaturze pokojowej.

Krwiściąg zastosowanie

Jako roślina ozdobna najlepiej sprawdza się w ogrodach naturalistycznych oraz na brzegach oczek wodnych, ze względu na swój delikatny, charakterystyczny wygląd. Wykorzystuje się go również w bukieciarstwie jako uzupełniający dodatek. Stanowi przyprawę do sałatek. Można z niego także przyrządzać jarzynki, pod warunkiem, że są to młode liście. To ceniony składnik pasz dla zwierząt. Niezwykle skutecznie tamuje mniejsze krwotoki, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Roślina posiada liczne właściwości, w tym: przeciwobrzękowe, przeciwwysiękowe, przeciwalergiczne i bakteriobójcze. Tamuje krwawienia, łagodzi stany zapalne układu pokarmowego oraz zapobiega biegunkom. Działa wspomagająco przy leczeniu wrzodów. Znajduje zastosowanie zwłaszcza przy trudno gojących się ranach, poparzeniach i zapaleniach skóry. Wykorzystywany w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Osobom o włosach podatnych na łupież i przetłuszczanie się zalecane jest obmywanie ich wyciągiem z krwiściągu. Stosowany przy nadmiernym krwawieniu miesiączkowym oraz krwawieniach z nosa. Nie zaleca się stosowania go przez kobiety w ciąży ani karmiące piersią matki, ponieważ nie przeprowadzono na nim badań, przez co trudno przewidzieć działania niepożądane.

pixel