Przylaszczka

( ilość produktów: 1 )

Przylaszczka sadzenie pielęgnacja uprawa

Przylaszczka, zaraz po krokusach i żonkilach, jest symbolem zbliżającej się wiosny. Jej drobne niebieskie kwiaty zachwycają oraz oznaczają, że już kończą się mrozy.

Przylaszczka - charakterystyka, odmiany

Przylaszczki są kwiatami, które naturalnie występują na terenach lasów i łąk Europy Środkowo-Wschodniej, zarówno w iglastych, jak i liściastych. Przylaszczka pospolita zaczyna kwitnąć już w marcu, występując w grupach. Występuje także w ogrodach, lecz sadzonki należy kupić w sklepach ogrodniczych lub szkółkach, ponieważ w Polce występuje jako roślina objęta ochroną. Z każdym rokiem zyskuje popularność z powodu swojego niskiego pieńka i pięknego niebieskiego koloru płatków kwiatu, przez co często jest sadzona w zacienionych rabatkach ogrodowych. Przylaszczka pospolita osiąga wysokość od 15 do 20 cm, a pod ziemią tworzy walcowate tunele pędowe, za pomocą których rozmnaża się w odstępach kilkucentymetrowych. Kwiaty rośliny rosną na delikatnych łodygach, przez co sprawiają wrażenie delikatnych i kruchych. Występuje w dwóch odmianach. Na rynku dostępna jest także przylaszczka japońska, która pochodzi z wyspy Honsiu, posiadająca większe kwiaty, biało-przejrzyste z widocznymi żyłkami i znaczeniami. Można spotkać także przylaszczkę pirenejską, która cechuje się większymi kwiatami z ozdobnym marmurkiem.

Przylaszczka - wymagania, sadzenie i pielęgnacja

Podczas przygotowania gruntu pod uprawę, należy wybrać stanowisko tak, aby jak najbardziej przypominało leśne runo. Najlepsze podłoże pod sadzonki przylaszczki to różnego rodzaju skalniaki, zacienione rabaty lub miejsce pod drzewami i gęstymi krzewami. Półcień i mikroklimat pod nimi sprzyjają rozwojowi i kwitnięciu przylaszczki. Gleba powinna być wapienna i próchnicza, a stanowisko stale wilgotne i pół cieniste. Wybierając roślinę i stanowisko pod nią, należy przemyśleć je dokładnie, ponieważ nie lubi ona przesadzania. Jedynym terminem, kiedy można tego dokonać jest sezon kwitnienia, ale należy także pamiętać, że nie zawsze może się to udać. Wybierając podłoże pod sadzenie, należy wybrać takie, aby na m2 przypadało maksymalnie do 16 roślin, z powodu swobodnego rozrastania się kłączy. Te rośliny nie sadzi się z nasion, lecz z sadzonek, które można dostać w każdym sklepie ogrodniczym, ze względu na swoją popularność.

Przylaszczka - uprawa, zastosowanie

Przylaszczka ta jest jedną z najmniej wymagających roślin sadzonych w ogrodach, a jej uprawa nie jest skomplikowana. Jedynym wymogiem jest częste podlewanie, aby umożliwiać jej wzrost w odpowiednim poziomie wilgoci gleby. W przypadku, gdy przylaszczka pospolita posadzona jej w żyznej i próchniczej glebie, nie ma konieczności używania nawozów i kompostu. Roślina ta jest niezwykle odporna na szkodniki i różnego rodzaju choroby, dlatego nie ma też konieczności stosowania oprysków ochronnych. Dodatkowo jest rośliną mrozoodporną, więc osłanianie jej przez silnymi mrozami i zimnymi wiatrami nie jest konieczne. Roślina jest łatwa w uprawie, dlatego zarówno dzieci, jak i osoby początkujące nie będą miały problemów z jej pielęgnacją.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
bardzo udane zakupy
2024-04-16
Sadzonki duże i w bardzo dobrym stanie.Dziękuję za sadzonkę gratis.
pixel