Kolkwicja chińska

( ilość produktów: 1 )

kolkwicja_chińska cena odmiany cięcie sadzonki rozmnażanie uprawa

Kolkwicja chińska (Kolkwitzia amabilis) to oryginalny krzew o ozdobnych kwiatach. Wywodzi się z Chin i należy do rodziny przewiertniowatych. Mimo swojego niecodziennego charakteru, rzadko można ją spotkać w przydomowym ogródku.

CHARAKTERYSTYKA

Kolkwicja chińska to okazały, rozłożysty krzew, osiągający 2-3 m wysokości i podobną szerokość. Jego rozgałęzione, liczne pędy przewieszają się na zewnątrz, nadając urokliwy kształt. Zakwita w maju-czerwcu, przypominając w tym czasie ogromny bukiet, bowiem to kwiaty są największą ozdobą rośliny. Pięciopłatkowe kwiaty o dzwonkowatym kształcie przypominają kwiaty krzewuszki. Przybierają jasnoróżową barwę, z pomarańczową plamką wewnątrz kielicha. Zebrane są w baldachogrona po 8-10 sztuk. Wydzielają delikatny zapach.
Liście są zaostrzone, o jajowatym kształcie, wyrastające na 3-5 cm długości. Opadają jesienią.
Po przekwitnięciu zaczynają pojawiać się owoce w owłosionej, suchej formie.

ODMIANY KOLKWICJI

Kolkwicja chińska występuje w kilku odmianach:

  •  „Pink Cloud” – mający intensywniejszą barwę kwiatów,
  •  „Maradco” – charakteryzujący się żółtymi liśćmi,
  •  „Rosea” – odmiana pojawiająca się często w tarasowych pojemnikach.

SADZENIE, UPRAWA I PIELĘGNACJA

Naszą roślinę łatwo rozmnożyć. Można to zrobić generatywnie, przez nasiona lub wegetatywnie, m. in. przez sadzonki zielne. Okazy powstałe z nasion będą charakteryzowały się zmienną kolorystyką kwiatów, natomiast okazy powstałe w sposób wegetatywny nie będą tak okazałe, mimo że zakwitną szybciej.

Kolkwicja nie jest wymagającym krzewem. Upodobała sobie słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru miejsca, z żyzną, lekko wilgotną i przepuszczalną glebą. Nie lubi cienia (wyjątkiem jest odmiana „Maradco”, która preferuje półcień). Po zasadzeniu młodsze egzemplarze należy dokarmiać i w razie potrzeby podlewać, również w czasie suszy. Polecamy nawożenie rośliny wiosną (nawozem do roślin kwitnących).

Nie najlepiej radzi sobie zimą, dlatego tak ważne jest odpowiednie okrycie rośliny. Jednak należy wiedzieć, że w momencie ewentualnego zimowego uszkodzenia, roślina sama się zregeneruje i wiosną znów będzie zjawiskową ozdobą twojego ogródka.

Kolkwicja chińska najładniej prezentuje się w naturalnej formie, ale dobrze znosi cięcia. Można więc, w razie potrzeby, skrócić pędy lub przeprowadzić cięcie odmładzające, sanitarne lub prześwietlające. Dzięki wykonywanemu regularnie co kilka lat cięciu, roślina zachowa ładny i gęsty pokrój.

Nadaje się na tereny przemysłowe i do wielkich miast.

Jest krzewem bezproblemowym, nie podatnym na choroby i szkodniki.

KOLKWICJA - ZASTOSOWANIE

Ze względu na swój dekoracyjny charakter, kolkwicję najlepiej zasadzić w miejscu widocznym, najlepiej na trawniku jako soltier. Na słonecznym stanowisku obficie się rozrośnie. Zadbaj jednak, aby w otoczeniu znajdowały się inne ozdobne krzewy. Po kwitnieniu nasza roślina nie jest już tak wyrazista, żeby ożywić otoczenie.
Nadaje się do pojedynczego lub grupowego sadzenia. Możesz stworzyć bajkową, kwiatową kompozycję albo formowany szpaler.
Sprawdzi się również w zieleni miejskiej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
2024-05-21
Zamówienie dotarło bardzo szybko, profesjonalnie zapakowane
pixel