Trzmielina - odmiany, uprawa, pielęgnacja, wymagania

( ilość produktów: 14 )

trzmielina drzewa liściaste i krzewy

Jedna trzmielina – bogactwo zastosowań dekoracyjnych

Trzmieliny to rośliny, które, dzięki wielości odmian dla swojego gatunku, prezentują się pod postacią krzewów liściastych, niewielkich drzew, a nawet pnączy. Ze względu na wielość swoich zastosowań są często spotykaną rośliną ogrodową, która najbardziej urokliwie prezentuje się jesienią, przemalowując swe i tak ozdobne liście na intensywne kolory. Niesamowicie ciekawie wygląda sadzona w cieniu drzew, po których majestatycznie wspina się na wysokość około 3 metrów. Niemniej oryginalnie przedstawia się sadzona na żywopłoty, a jej niższe odmiany przepięknie pokrywają ogródki skalne, przyciągając uwagę swymi niecodziennymi liśćmi.

Trzmielina o zielonych liściach z żółtym marginesem

Pochodzi z terenów Azji, a dziko rośnie też w Europie i Ameryce Północnej. Jest to średnio wysoki krzew ozdobny, który występuje też w odmianach, przyjmujących formę małych drzew liściastych i atrakcyjnych pnączy. Rośliny ogrodowe urastają do wysokości 2 metrów, a ich najefektowniejszą częścią są piękne liście. Kształtem są eliptyczne, a ich brzegi mają zazwyczaj inny kolor niż środek. Najpopularniejsze odmiany posiadają liście z jasnymi, lekko żółtymi obwódkami i ciemnozielonym środkiem bądź odwrotnie. Niektóre z licznych rodzajów roślin ogrodowych jesienią przywdziewają przepiękną, czerwonopurpurową szatę, która wypełnia każdy ogród niecodziennym pięknem. Posiadają też, pojawiające się w maju, niepozorne, zielonkawe kwiaty, formujące się w baldachogrona, które jednak nie szczycą się szczególną dekoracyjnością. Krzewy liściaste jesienią obradzają też w brązowe owoce, na które trzeba uważać, ponieważ dla człowieka są trujące. Ze względu na mnogość odmian, przybierających postać pięknych i okazałych krzewów ozdobnych, niewysokich drzew liściastych i pnączy, w ogrodzie można z tej rośliny utworzyć istną mozaikę kształtów i barw. Idealnie nadaje się do sadzenia żywopłotów, a zasadzona pod drzewami, zjawiskowo się po nich wspina. Krzewy liściaste doskonale dekorują też ogrody skalne, z sukcesem ozdabiając je swymi cudownymi liśćmi.

Są bardzo niewymagającymi roślinami, dlatego tak często zasilają polskie ogrody. Poza wielością swoich zastosowań, co jest jej niewątpliwym atutem, wyróżnia się też mrozoodpornością, dlatego stanowi całoroczną dekorację.

Uprawa i pielęgnacja

Trzmieliny, ze względu na swoje orientalne pochodzenie, są roślinami ogrodowymi, które preferują ciepło. Dobrze przyjmą się również w półcieniu, jednak pełne słońce pozwoli nabrać krzewom liściastym intensywnego, zachwycającego koloru. Najodpowiedniejszym dla nich rodzajem gleby będzie żyzna i próchnicza, dodatkowo wilgotna. W przypadku niezbyt dobrego podłoża, można krzewy ozdobne wspomóc dobrze przerobionym kompostem. Co prawda rośliny liściaste dobrze znoszą też suszę, jednak zbyt długie przesuszenie gruntu może sprawić, że krzew umrze. Dobrze znoszą cięcie, które, aby nadać roślinom ładnego kształtu, można przeprowadzać trzy razy w roku: wiosną, latem i jesienią. Należy wtedy usuwać uszkodzone pędy, a także przekwitnięte kwiatostany. Krzewy ozdobne są zimozielone, a w dodatku mrozoodporne, dzięki czemu o każdej porze roku stanowią cudowną ozdobę ogrodową. Większość gatunków posiada ładnie wybarwione liście. Pielęgnacja trzmieliny nie jest pracochłonna, w zależności od odmiany posiada płożący i pnący pokrój. Jest ceniona ze względu na zimozielone liście, drobno piłkowane lub karbowane. Może to być roślina o pokroju krzewu, lub płożąca która sprawnie zasłoni kamienie czy ogrodzenie. Trzmieliny dobrze znoszą cięcie,  we wrześniu i październiku niektóre liście trzmieliny przebarwiają się w kolorach brunatnoróżowych i ciemnopurpurowych. 

Jedną z najpiękniejszych odmian jest trzmielina oskrzydlona o zaokrąglonym pokroju, które w okresie jesieni prezentują się wyjątkowo pięknie dzięki opadającym liściom. Ich barwy przeobrażają się w ciepłe, czerwone, żółte i pomarańczowe odcienie, co sprawia, że jest uważana za jeden z najbardziej efektownych krzewów płonących w czasie jesiennej pory roku. Jej liście, opadając, nadają ogrodowi niezwykłego uroku i przyciągają spojrzenia. Jest nazywana płonącym krzewem, właśnie ze względu na kolor liści jesienią. 

Trzmielina europejska to charakterystyczny krzew liściasty, którego jesienne owoce w kolorze czerwonym lub różowym stanowią atrakcyjny element dekoracyjny w krajobrazie ogrodowym.

Popularne odmiany trzmieliny

Trzmielina  to rodzaj roślin ozdobnych, które są popularnie uprawiane w ogrodach ze względu na atrakcyjne liście, kolorowe owoce i dekoracyjny pokrój. Istnieje wiele odmian, a ich popularność może zależeć od regionu i warunków klimatycznych. Oto kilka popularnych odmian:

 

  1. Trzmielina japońska - Jedna z najbardziej powszechnie uprawianych odmian. Posiada gęsty pokrój i błyszczące liście. Istnieje wiele odmian o zróżnicowanym pokroju, kształcie liści i kolorze.
  2. Trzmielina Fortune'a - Odmiana ta jest niską rośliną krzewiastą, dobrze znoszącą formowanie. Charakteryzuje się eliptycznymi liśćmi i jest często używana jako roślina okrywowa.
  3. Trzmielina Red Cascade - Ma dekoracyjne, czerwone owoce jesienią. Odmiana ta ma gęsty, zwarty pokrój.
  4. Trzmielina Bravo - Bardzo popularna odmiana o intensywnych czerwonych liściach jesienią. Charakteryzuje się skrzydłami na pędach, które dodają jej dekoracyjności.
  5. Trzmielina Compactus - Kompaktowa odmiana, dobrze znosząca formowanie. Posiada czerwone liście jesienią i charakterystyczne skrzydła na pędach.
  6. Trzmielina Aureomarginata - Odmiana o błyszczących, zielonych liściach z żółtym obrzeżem. Ma wspaniały, dekoracyjny wygląd.
  7. Trzmielina Microphyllus - Ma mniejsze liście niż niektóre inne odmiany japońskiej. Charakteryzuje się gęstym, zwartym pokrojem.
  8. Trzmielina Emerald Gaiety - Kompaktowa odmiana o biało-zielonych liściach, które dodają kontrastu do ogrodu. Liście nabierają różowych i czerwonych odcieni jesienią.

Wybór odmiany zależy od preferencji estetycznych, warunków wzrostu w danym ogrodzie oraz funkcji, jaką ma pełnić w krajobrazie.

Gdzie posadzić trzmieliny?

Najlepiej na słonecznych lub lekko zacienionych miejscach, w glebie przepuszczalnej i żyznej. Mogą rosnąć zarówno na glebie suchszej, jak i wilgotniejszej, ale nie lubią nadmiaru wody. Dobrą lokalizacją dla nich jest także miejsce osłonięte od wiatru. Można je zasadzać zarówno w ogrodzie, jako soliter lub w grupie, jak i także przy ulicach, parkach czy terenach zieleni miejskiej. 

Jak gęsto sadzić trzmieliny?

Gęstość sadzenia zależy od preferencji oraz warunków naturalnych. Zazwyczaj w odległości około 1-2 metrów od siebie, co zapewnia im wystarczająco miejsca do rozrostu, a jednocześnie gęstą i estetyczną roślinność. Warto również wziąć pod uwagę naturalną formę wzrostu, która jest wąska i wyprostowana, co może wpływać na odległość sadzenia. W przypadku konkretnych gatunków trzmieliny warto jednak zawsze sprawdzić zalecenia dotyczące ich uprawy, aby wybrać optymalną gęstość sadzenia. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 225 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-22
Szybka realizacja,rośliny zgodne z zamówieniem w bardzo dobrym stanie. Będę jeszcze korzystać z usług firmy.
2024-06-20
Paczka idealnie dotarła. Roślina nie uszkodzona. Szybka i profesjonalna obsługa.
pixel