Pieris

( ilość produktów: 8 )

pieris drzewa liściaste i krzewy

Pierisy to krzewy liściaste należące do rodziny wrzosowatych. Rośliny prezentują się nad wyraz egzotycznie, posiadając liście i kwiaty o ostrych krawędziach i jaskrawym kolorze. Najpopularniejszą odmianą pierisów, pielęgnowaną również w Polsce, jest pieris japoński. Ogród w którym rosną te niezwykłe krzewy ozdobne, nabiera osobliwych walorów estetycznych, a spacer po nim, kiedy pierisy wypełniają każdy jego skrawek, przywołuje żywe wyobrażenia krainy czarów, której towarzyszy nieziemska woń. Pierisy są wymarzoną rośliną ogrodową, która pozwala na zatracenie się w niecodziennym wymiarze estetyki.

Czarodziejska kraina perisów

Pierisy pochodzą z terenów wschodniej Azji, stąd ich niesamowita, egzotyczna prezentacja. Pokrój krzewów ozdobnych jest gęsty i dumnie wyglądający. Pierisy są dość okazałymi krzewami liściastymi, które potrafią osiągać nawet 3 metry wysokości. Na orientalny wygląd roślin ozdobnych składają się przede wszystkim niesamowite liście. Kiedy są młode, liście pierisów wyróżnia czerwona barwa, która z czasem przemienia się w soczystą zieleń. W późniejszym etapie zieleń ciemnieje, a ich powierzchnia staje się błyszcząca, od spodu zaś pozostaje jaśniejsza, z ciemnymi plamkami. Ich długość mieści się w przedziale między 7 a 8 cm. Pierisy kwitną na wiosnę, w kwietniu i maju, przemieniając w tym czasie każdy ogród w iście japońskie stylizacje. Wtedy to krzewy liściaste zaczynają obradzać w kwiaty, osadzone na długich gronach, które posiadają ponad 10 cm długości. Same kwiaty, które obficie obrastają pędy, są dzwoneczkowate i rozkosznie finezyjne, a ich barwa jest biała lub delikatnie różowa. Pierisy są całkiem sporymi roślinami liściastymi, które dodatkowo wyróżniają się wiecznie zielonymi liśćmi. Dzięki temu urok krzewów ozdobnych pozostaje w ogrodzie przez cały rok, a pokryte białym puchem orientalne listki stanowią oryginalną ozdobę, która dopełnia zimowy krajobraz ogrodu.

Pierisy i orientalna stylistyka ogrodu

Pierisy są niewątpliwie bardzo dekoracyjnymi i oryginalnymi krzewami ozdobnymi, które jednak nie cieszą się zbyt dużą popularnością wśród polskich ogrodników.

  • Uprawa

Pierisy nie należą do roślin najprostszych w uprawie, szczególnej troski potrzebują do dwóch sezonów po posadzeniu. Krzewy ozdobne wymagają przede wszystkim słonecznych stanowisk, co pozwala im na uzyskanie intensywnego koloru liści i kwiatów. Można perisy zasadzić też na stanowiskach półcienistych, jednak zdecydowanie nie będą już tak piękne i okazałe. Należy także zadbać o osłonięcie roślin liściastych przed nadmiernym wiatrem, gdyż może on uszkodzić delikatne kwiaty i liście. Pierisy wymagają gleb próchniczych, których odczyn będzie kwaśny bądź lekko kwaśny, najlepiej mieszczący się w przedziale 4,5 – 5,5 pH.

  • Pielęgnacja

Należy pamiętać, że pierisy są wyjątkowo wrażliwe na suszę. Nie można zatem zapomnieć o codziennym obfitym podlewaniu roślin. Niezmiernie istotny jest również fakt, że krzewy ozdobne nie zapadają zimą w stan spoczynku, a jedynie spowalniają swój wzrost. Z tego powodu przed nadejściem mrozów trzeba szczodrze podlać pierisy, w przeciwnym wypadku mogą uschnąć. Wiosną, kiedy przymrozki ustąpią, należy dokładnie obejrzeć rośliny liściaste i wyciąć przemarznięte oraz uszkodzone pędy, a także pamiętać o tym, aby regularnie usuwać przekwitnięte kwiatostany. Dzięki takim zabiegom pierisy będą obficiej rosły. Można też wiosną zasilać krzewy ozdobne nawozami, przeznaczonymi dla roślin wrzosowatych.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 177 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Zamówienie zgodne z opisem i kolorem. Piękne i spore sadzonki, mogłoby być jedynie trochę taniej.
2024-05-17
Sadzonka zdrowa, żywa, bovto nie jest takie oczywiste przy zakupach internetowych
pixel