Leszczyna Orzech Laskowy

( ilość produktów: 4 )

leszczyna

Owoce leszczyny doskonale znane są miłośnikom deserów i innych słodkości. Orzechy laskowe stanowią główny obiekt pożądania w okresie przedświątecznym, kiedy to kupowane są w lnianych workach i łuskane w domowym zaciszu.

Rośliny hodowane w chłodnym, polskim klimacie mają większą wartość biologiczną i dietetyczną (są bogatsze w kwasy tłuszczów nienasyconych) niż ich śródziemnomorskie kuzynki. Leszczyna inaczej znana jako orzech laskowy, o nazwie wywodzącej się z łaciny „Corylus avellana”, rodzi smaczne i zdrowe owoce, które zawładnęły stołami na całym świecie. W Polsce uprawiania jest głównie amatorsko w przydomowych ogródkach i na działkach. Największą popularnością cieszy się w rejonach województw: mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Leszczyna odmiany

Istnieje w wielu odmianach. Do małych ogródków, gdzie ma pełnić nie tylko rolę praktyczną, ale także ozdobną, poleca się zasadzenie leszczyny pospolitej, posiadającej kilka wariantów o smacznych owocach. Są to m.in. : „Cud z Bollwiller” - charakteryzuje się dużymi, rozłożystymi koronami i jest odporna na niskie temperatury występujące w naszym klimacie; ma duże orzechy oraz grubą, twardą skorupę. „Olbrzymi z Halle” - pochodzi z Niemiec, potrzebuje jednak gleb zasobnych w próchnicę i wapń; rodzi obfite plony na terenach osłoniętych i położnych nieco wyżej; potrzebuje zapylacza; posiada duże owoce. „Kataloński” - pochodzenia hiszpańskiego, ma duże orzechy rosnące w kępach po dwie do sześciu sztuk; jest odporna na chorobę dotykającą leszczyny – moniliozę; idealnie nadaje się do przydomowych ogródków. „Nottinghamski” - pochodząca z Anglii odmiana charakteryzująca się dużymi wymaganiami glebowymi i słabym wzrostem, choć osiąga do czterech metrów wysokości; jest stosunkowo odporna na mróz; jej owoce rosną w gromadach po dwie do czterech sztuk.

Istnieją także odmiany typowo ozdobne, które charakteryzują się urzekającymi walorami estetycznymi. Należą do nich m. in.:

- leszczyna ozdobnaContorta” - posiada spiralnie wykręcane pędy, co sprawia, że w okresie, kiedy nie posiada liści stanowi doskonałą ozdobę przydomowego ogródka; nie ma dużych wymagań odnośnie podłoża, słabo rośnie jedynie na piaszczystych glebach; słabo owocuje, leszczyna ozdobna Aurea” - odmiana posiadająca piękne, żółte liście; słabo owocuje; rośnie bardzo wolno oraz potrzebuje stanowiska o wilgotnym podłożu, leszczyna ozdobna Pendula” - charakteryzuje się zwisającymi w dół pędami i parasolkowatym pokrojem; posiada mało orzechów; uprawiana jako forma szczepiona na pniu, leszczyna ozdobna Purpurea” - jak wskazuje jej nazwa posiada ciemnoczerwony kolor liści; ceniona jest zwłaszcza za swoje ozdobne cechy.

Leszczyna uprawa

Krzew, który wymaga terenu równinnego. Dobrze owocuje na gliniastych, żyznych glebach zasobnych w próchnicę i wapń. Należy też zadbać o właściwe jej nawodnienie i nawożenie. Nie lubi zaś gleb piaszczystych i zbyt zwięzłych, które słabo przepuszczają wodę i powietrze. Należy koniecznie zapewnić jej dużo miejsca, ponieważ leszczyna bardzo się rozrasta w trakcie swojego rozwoju. Preferuje stanowisko dobrze nasłonecznione – wtedy rodzi obfitsze plony. Pod koniec zimy przy dojrzalszych osobnikach przycinamy starsze pędy, co pozwala na wypuszczenie przez leszczynę nowych, zdrowych pędów.

Leszczyna zastosowanie, owoc

Z jej orzechów robi się olej, który następnie je się z pieczywem oraz niektórymi owocami jako dodatek smakowy. Można je także dodać do zup albo ususzyć. Liście leszczyny stanowią środek obkurczający naczynia krwionośne. Służą do leczenia żylaków i obrzęków nóg. Bazie zaś mają właściwości napotne i odchudzające. Z kolei sama kora skutecznie leczy gorączkę.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Przesyłka doszła szybko, była bardzo dobrze zabezpieczona, polecam
2024-05-21
Obsługa zamówienia bardzo profesjonalna, Produkt dobrze opakowany i zabezpieczony. Polecam
pixel