Lewizja

( ilość produktów: 1 )

lewizja uprawa wymagania

Lewizja (Lewisia) występuje naturalnie w zachodniej części Ameryki Północnej w miejscach skalistych lub na rumoszu skalnym w kanionach i na wysoczyznach górskich. Rodzaj ten obejmuje (w zależności od źródła) 16-20 gatunków. Wiele z nich uprawianych jest jako rośliny ozdobne w ogrodach skalnych i przez miłośników sukulentów. Chociaż lewizja jest rośliną raczej niedużą, dorastającą zaledwie 20 cm wysokości, prezentuje się wspaniale głównie ze względu na pojawiające się w maju i w czerwcu efektowne kwiatostany (liczne i zebrane w grona bądź pojedyncze) o różnorodnych kolorach – począwszy od białych i kremowych, przez żółte i różowawe, aż po intensywnie czerwone i purpurowe.

Lewizja – odmiany

Często spotykaną odmianą jest lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon) o charakterystycznej rozecie w kształcie rozgwiazdy. Jej kwiaty występują w wielu kolorach (m. in. różowa, żółta, pomarańczowa, koralowo-czerwona i biała), mają kształt gwiazdek, są często ozdobione paseczkami i osiągają 2-4 cm. Lewizję Tweedy’ego (Lewisia tweedyi) ozdabiają duże (nawet do 5 cm) pastelowe kwiatostany, a lewizja sina (Lewisia columbiana) szczyci się najdłuższymi pędami kwiatowymi, które pod ciężarem licznych białych kwiatów uginają się na boki. Jako ciekawostka, lewizja trwała (Lewisia rediviva) słynie z ogromnej odporności – nawet okazy przechowywane przez długi czas w zielnikach udaje się przywrócić do życia.

Lewizja – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Lewizja jest rośliną raczej wymagającą uprawowo. Jej stanowisko powinno być przewiewne i częściowo zacienione – chociaż lewizja uwielbia dużą ilość rozproszonego światła, nie radzi sobie jednak dobrze z gorącem i południowym, ostrym słońcem. Najlepszą glebą pod uprawę tej rośliny jest ta przepuszczalna, złożona z piasku, drobnego żwiru i niewielkiej ilości gliny i torfu (koniecznie nieodkwaszonego). Jest mało odporna na nadmierną wilgoć, a jej korzenie i gruboszowate liście są bardzo podatne na gnicie – nie wolno dopuścić do zalegania wody na liściach i w środku rozety. Po okresie kwitnienia, gdy roślina wchodzi w stan spoczynku, należy wręcz mocno ograniczyć podlewanie, natomiast po nadejściu jesiennych ulew możemy przykryć roślinę szklanym daszkiem. Gdy temperatura zacznie spadać poniżej zera, na ten szklany daszek możemy położyć gałązki świerkowe. Okazy uprawiane w pojemnikach zimujemy natomiast w chłodnych, ale zabezpieczonych przed mrozem, widnych pomieszczeniach. Lewizje bywają narażone na mszyce i tarczniki.

Lewizja – sadzenie

Lewizje powinny być sadzone wiosną, najlepiej ukośnie, warto również obsypać szyjkę korzeniową rośliny gruboziarnistym piaskiem. Aby zapobiec zatrzymywaniu się wody u nasady rozety można użyć w tym miejscu drobnego żwiru zmieszanego z piaskiem.

Lewizja – zastosowanie

Lewizja jest uprawiana przede wszystkim w ogrodach skalnych, a także w szczelinach, murkach, między skałami czy w kamiennych misach. Dobrze rośnie zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Może być z powodzeniem przechowywana w pojemniku, będąc efektowną ozdobą domu, balkonu lub tarasu. Może być sadzona ukośnie (jest to wręcz wskazane) lub nawet prostopadle do poziomu gruntu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-25
ok
2024-05-21
Zamówienie dotarło bardzo szybko, profesjonalnie zapakowane
pixel