Penstemon
Penstemon jest zjawiskowo piękną byliną należącą do rodziny trędownikowatych, o wzniesionym, przeważnie kępiastym pokroju. Choć dość często zdarzają się również gatunki płożące, czy krzewiaste. Ciężko jednoznacznie określić wysokość rośliny, gdyż zdarzają się zarówno odmiany niskie, dorastające do zaledwie 15 centymetrów wysokości, jak i odmiany bardzo wysokie, osiągające nawet 2 metrów. Liście Penstemon zazwyczaj są ułożone naprzeciwlegle, są podłużne, o żywo-zielonym kolorze, odpadające tuż przed pierwszymi przymrozkami. W zależności od odmiany, kwiaty występują w rozmaitych kolorach i mają charakterystyczny dzwonkowato - lejkowaty kształt. Mimo tego, że kwiaty nie wydzielają zapachu i tak są bardzo chętnie odwiedzane przez owady. Penstemony są bardzo popularnymi roślinami wśród działkowiczów i ogrodników, z uwagi na bardzo długi okres kwitnienia, który rozpoczyna się z początkiem czerwca, a kończy wraz z zakończeniem lata. W tym czasie wytwarza drobne, urokliwe kwiatostany wyrastające bezpośrednio z łodygi rośliny i pokrywają całą jej długość.
Penstemon - odmiany
- Penstemon bródkowy - odmiana o pastelowo- różowych drobnych kwiatkach;
- Penstemon palczasty (naparstnicowaty) - o śnieżno-białych kwiatkach;
- Penstemon ogrodowy - zjawiskowa odmiana o dwukolorowych, biało-fioletowych kwiatkach;
- Penstemon kosmaty - odmiana z kwiatkami w kolorze liliowym.
Wymagania, uprawa i pielęgnacja
Większość odmian Penstemonów preferuje podobne warunki upraw, które nie są zbyt pracochłonne, czy uciążliwe. Roślina najefektywniej rozwijać się będzie na stanowiskach raczej słonecznych, ale przewiewnych i w żyznej, próchnicznej glebie o umiarkowanej wilgotności i obojętnym odczynie pH. Nie przepada za cieniem, na jego nadmiar reaguje osłabieniem procesu kwitnienia. Należy również uważać na zbyt mokre podłoże, które z kolei naraża roślinę na choroby grzybowe. Penstemon nie jest odporny na mróz, najdelikatniejsze odmiany typu bródkowe, czy ogrodowe lepiej uprawiać w pojemnikach i przezimować w piwnicy. Odmiany uprawiane w gruncie warto przykrywać na zimę liśćmi lub stroiszem.
Zastosowanie i sadzenie
Penstemony należy wysiewać z nasion do pojemników wypełnionym mieszkanką piasku i torfu. Najlepszym czasem na wysiew jest jesień, a po nadejściu pierwszych przymrozków wystawić pojemniki na zewnątrz. Przechłodzenie nasion wspomoże proces kiełkowania rośliny, którą wiosną należy przesadzić w miejsce docelowe w ogrodzie. Ta zjawiskowa bylina będzie idealnym elementem dekoracyjnym przydomowego ogródka, czy działki rekreacyjnej. Wyższe odmiany znajdą swoje miejsce w luźnych kompozycjach, w towarzystwie szałwii omszonej, lawendy, lub heliotropem. Równie zjawiskowo prezentują się w jednogatunkowych grupach. Odmiany niższe natomiast, najlepiej wysiać w pojemnikach i postawić na tarasie. Z pewnością przyciągną uwagę niejednego przechodnia. Z kolei gatunki płożące będą przepięknym wykończeniem dla ogródków skalnych, czy skarp.
Ciekawostki:
Łącznie na całym świecie istnieje aż 250 odmian Penstemonów. W naturalnych warunkach można je spotkać szczególnie na zachodnim obszarze Ameryki Północnej, a w samej Kalifornii występuje aż 58 odmian.