Irga

( ilość produktów: 16 )

irga drzewa liściaste i krzewy

Irga to atrakcyjny krzew liściasty, posiadający wielorakie zastosowania w ogrodzie. Ze względu na niesamowitą mnogość odmian roślin ogrodowych, możliwe jest obsadzenie ogrodu całą plejadą gatunków irgi, zasadzając ją na żywopłot, roślinę okrywową czy ozdobę skalniaków. Krzewy ozdobne najbardziej efektowne są jesienią i zimą, prezentując się w te pory roku najbardziej majestatycznie. Irgi, kiedy kończy się gorące lato, zabarwiają swe liście we wszystkie kolory tęczy. Zimą natomiast, kiedy biały puch pokrywa ziemię, irgi budują iście świąteczną atmosferę, skromnie wychylając swe gałązki, przystrojone czerwonymi koralami, spod śnieżnego puchu.

Wielobarwne, jesienne liście irgi

Miejscem z którego pochodzą irgi są górskie tereny Azji. Krzewy ozdobne nie bez powodu przystrajają tak liczną ilość ogrodów – są nie tylko bajecznie pięknymi roślinami, których powaby można podziwiać przez cały rok, ale są też nieskomplikowane w uprawie. Jakie cechy irgi stanowią o jej atrakcyjności? Po pierwsze mnogość odmian, z których można wybrać krzewy ozdobne, o maksymalnej wysokości nieco ponad metr, a zatem idealnie nadają się do posadzenia je na żywopłoty. Irga występuje także w postaci mniejszych krzewów, które wyglądają rozkosznie i niewinnie, szczególnie wtedy, gdy jesień pomaluje je swoim barwnym pędzlem. Rośliny ozdobne można spotkać także w formie płożącej, wtedy też warto wykorzystać je jako rośliny okrywowe lub w celu dekoracji skalniaków. Irgi porastające murki i wszelkiego rodzaju kamienne nawierzchnie, nadają całej przestrzeni zupełnie innego znaczenia - pełnego magii, która żywo pobudza wyobraźnię i przywodzi na myśl fantastyczne scenerie. Kolejnym atutem krzewów liściastych są atrakcyjne liście. Już od początku są one estetyczne – ciemnozielone i nieco połyskliwe. Jednak to, co zaczyna się z nimi dziać wraz z nadejściem jesieni, można nazwać prawdziwym popisem. Liście irgi dosłownie szaleją, przybierając najrozmaitsze barwy, niczym kolorowane magicznym pędzlem. Krzewy ozdobne posiadają na swych drobnych gałązkach malownicze, zazwyczaj czerwone, korale. To właśnie owe owoce sprawiają, że irga wygląda jak wyjęta z najbardziej świątecznej książki – ich pokryty leciutką warstwą śniegu obraz sprawia, że zatracamy się w jej wyglądzie.

Pięknie, piękniej, magicznie – irga w ogrodzie

Piękne widoki, jakie zapewnia nam irga, są stopniowane – w okresie wiosenno-letnim jest piękna, jesienią piękniejsza, a zimą już nawet nie najpiękniejsza, ale magiczna. A najlepsze jest to, że roślinom ozdobnym wystarczy całkowite minimum pielęgnacji, dlatego każdy, nawet początkujący ogrodnik, może cieszyć się nimi w swoim ogrodzie.

Uprawa i pielęgnacja

Niektóre z odmian irg zrzucają liście na zimę (co nie umniejsza ich zimowemu urokowi!), inne natomiast pozostają zimozielone cały rok. Te pierwsze odmiany roślin ozdobnych bezwzględnie wymagają słonecznych stanowisk, dla drugich nie jest ono tak konieczne, bo nieźle radzą sobie też w półcieniu. Każda z odmian irgi jest pobłażliwa w stosunku do rodzaju gleby. Najlepszą ziemią jest dla krzewów ozdobnych nie nadmiernie mokra, o odczynie zasadowym lub obojętnym, a ze względu na niezwykłą urokliwość irg, warto jej to zapewnić. Niemal każda odmiana roślin ozdobnych jest mrozoodporna – i bardzo dobrze, bo zimowe okrywanie zakłócałoby estetykę krzewu. Irgi nie potrzebują też przycinania, same pięknie się rozrastają. Jeżeli jednak chcemy nadać jej konkretny kształt, należy przycinać je wiosną. Tradycyjnie, jak w przypadku każdej rośliny ozdobnej, po odejściu królowej mrozów powinno się dokładnie przepatrzeć irgę i usunąć jej przemarznięte lub uszkodzone pędy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
2024-05-21
Obsługa zamówienia bardzo profesjonalna, Produkt dobrze opakowany i zabezpieczony. Polecam
pixel