Przymiotno ogrodowe

( ilość produktów: 1 )

przymiotno

Przymiotno to niska rodzima bylina, która latem ożywi nasze skalniaki. Spektrum kwitnienia rośliny przypada na wiosnę.

Przymiotno (łac. Erigeron hybridus) jest rośliną z rodziny astrowatych (łac. asteraceae), pochodzą z terenów Ameryki Północnej, gdzie umiarkowane warunki klimatyczne stwarzają przymiotnu idealne warunki do wegetacji i rozrostu. Tam też występuje ono w największej ilości. Przymiotno jest typową rośliną jedno- lub dwuletnią, o wyprostowanej łodydze. Kwiaty, w formie koszyczków mają zwykle na brzegach kolor biały, różowy lub niebieski, natomiast wewnątrz - żółte. Osiąga względnie niską wysokość około sześćdziesięciu do osiemdziesięciu centymetrów, dlatego doskonale nadaje się niemal do każdego ogrodu, jako ciekawy dodatek kompozycyjny o niebanalnym i estetycznym wyglądzie. Z uwagi na gęstość ukwiecenia, przymiotno bardzo przykuwa uwagę, dlatego nie jest polecany do ogrodów, w których to inne kwiaty (często bardziej delikatne) mają być dominującym dodatkiem.

Przymiotno odmiany

Choć w polskim klimacie występuję zaledwie około dziesięciu gatunków tej rośliny, to łącznie na całym świecie jest ich około dwustu, z czego większość porasta tereny Ameryki Północnej. Odmiany i kolory przymiotna to chociażby: przymiotno alpejskie, przymiotno białe, przymiotno różowe, przymiotno sine, przymiotno fioletowe, przymiotno niebieskie, przymiotno żółte, przymiotno gałęziste, przymiotno jednokoszyczkowe, przymiotno karpackie, przymiotno nagie, przymiotno ogrodowe, przymiotno ostre, przymiotno pomarańczowe, przymiotno węgierskie.

Przymiotno uprawa, pielęgnacja

Przymiotno jest rośliną zimującą w glebie, dlatego nie wymaga specjalnych warunków, mających na celu m. in. ochronę przed mrozem, czy nadmierną wilgocią, mogącą doprowadzić do gnicia korzeni. Podczas pielęgnacji warto pamiętać jednak, że po pierwszym kwitnieniu, które przypada na okres od czerwca do lipca (niektóre gatunki także dodatkowo kwitną jesienią), należy roślinę przyciąć, aby w kolejnym roku również zakwitła. Przesadzać ją można natomiast w okolicach września, kiedy zakończy się okres rozmnażania i możliwe jest dzielenie większych kęp na mniejsze. Najlepsze warunki do rozrostu zyskuje przymiotno w miejscach słabo zacienionych lub słonecznych i suchych. Jeśli chodzi o warunki glebowe, które byłyby najbardziej odpowiednie, należy zastosować typ piaszczysto-gliniasty, o niskim poziomie zawilgocenia, przepuszczalny i próchniczny.

Przymiotno zastosowanie

Roślina najlepiej wygląda jako obwódka rabat kwiatowych oraz na skalniaku, szczególnie wówczas, gdy jest gęsto nasadzona. Roślina również może być sadzona wzdłuż słonecznych ścieżek na przepuszczalnym podłożu, na murkach skalnych czy suchych tarasach.

Przymiotno kanadyjskie zastosowanie lecznicze

Przymiotno kanadyjskie jest gatunkiem, który znajduje zastosowanie przy leczeniu biegunki i czerwonki, a także nieżytu układu pokarmowego oraz leczeniu ran z uwagi na właściwości ściągające i antyseptyczne korzenia tej rośliny. Zanotowano także, że przymiotno jest stosowane przy leczeniu krwiomoczu, krwawieniach z płuc, nosa, czy układu pokarmowego, a także przy intensywnych menstruacjach i mocno zaawansowanych hemoroidach, z uwagi na działanie przeciwkrwotoczne i przeciwzapalne. Obecnie przymiotno stosuje się najczęściej w formie naparu z korzenia, dostępnego w sklepach z produktami ziołowymi.

pixel