Liatra kłosowa

( ilość produktów: 2 )

liatra kłosowa byliny i pnącza

Liatra kłosowa to wyróżniająca się bylina, pochodząca z rodziny astrowatych. Jej kwiatostany gdy zaczynają kwitnąć, otwierają się stopniowo od góry do dołu, co sprawia, że roślina przypomina swym kształtem maczugę. Liatra kłosowa najpiękniej prezentuje się w grupach, szczególnie przy zbiornikach wodnych, nadając ogrodowi oryginalnego, egotycznego wyglądu. Bylina stanowi ciekawą dekorację ogrodu, dodatkowo jest miododajna, a więc przyciąga swym zapachem niezliczoną ilość przepięknych, kolorowych motyli.

Maczugi z kłosów liatry kłosowej

 

Liatra kłosowa pochodzi z Florydy, z tego też powodu jest kwiatem ciepłolubnym. Bylina ta wywodzi się z rodziny astrowatych i posiada drobne, igiełkowate kwiatuszki, osadzone na kłosowatym kwiatostanie. Nietypowo dla tego gatunku kwiatów, rozwijają się one od góry do dołu. Liatra kłosowa podczas kwitnięcia przybiera kształt, który kojarzy się z maczugą, czym niezaprzeczalnie wyróżnia się na tle innych kwiatów i bylin, zwracając na siebie uwagę. Niewielkie kwiatki krzewu ozdobnego, składające się na cały kwiatostan, osiągają 2 cm długości. Liatra kłosowa kwitnie dość długo, od lipca do końca września, a kwiatostany mienią się barwami białymi, fioletowymi i lilioworóżowymi. Bylina urasta do 75 cm wysokości, a jej sztywne pędy pną się ku górze, wyglądem przypominając nieco pałki wodne. Liatra kłosowa posiada też długie na 30 cm, lancetowate liście. Bylina ta przystosowała się do polskiego klimatu i odpowiednio pielęgnowana doskonale się w nim rozwija, formując się w okazałe kępy. Liatra kłosowa jest niewymagającym kwiatem ogrodowym, który można uprawiać nie tylko w ogrodzie, ale również w donicy. Dodatkowo bylina ta idealnie nadaje się na kwiat cięty, wnosząc wraz ze sobą piękną woń.

Nadwodna bylina

Liatra kłosowa jest banalna w uprawie i pielęgnacji. Bylina raz zasadzona nie absorbuje wiele uwagi. Cudownie sprawdza się sadzona w grupie, w ogrodach stylizowanych na wielskie i wokół zbiorników wodnych.

  • Uprawa i pielęgnacja

Liatra kłosowa jest bardzo prosta i mało czasochłonna w uprawie. Potrzebuje słonecznego stanowiska, na którym bylina rozkwita najlepiej. Najbardziej odpowiednią jest dla liatry kłosowej gleba żyzna i próchnicza, dodatkowo stale wilgotna. Ten kwiat ogrodowy zakwitnie również na innych ziemiach, które nie spełniają wymienionych preferencji, jednak mniej obficie i intensywnie. Należy również zwrócić uwagę, aby gleba pod liatrą kłosową nie była zbyt mokra, ponieważ może to spowodować, że korzenie byliny przegniją. W przypadku braku możliwości zapewnienia liatrze kłosowej odpowiedniej ziemi, można nawozić ją na wiosnę nawozami wieloskładnikowymi, co wzmocni kwitnięcie i rozwój byliny. Rośnie przez długie lata, jednak warto co kilka lat przesadzić ten kwiat ogrodowy w inne miejsce. Jeżeli liatra kłosowa długo wzrasta na jednym stanowisku, osłabia to obfitość jej kwitnienia. Bylina jest mrozoodporna, dzięki czemu nie trzeba martwić się, że przemarznie.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Sadzonki duże i w bardzo dobrym stanie.Dziękuję za sadzonkę gratis.
2024-04-12
bardzo ładne krzewy,szybka dostawa,ogólnie O.K.
pixel