Laurowiśnia - odmiany, uprawa, sadzonki

( ilość produktów: 3 )

laurowiśnia

Laurowiśnia wschodnia jest pięknym drzewkiem owocowym, które rośnie dobrze nie tylko w ogrodzie, na działce, ale również na balkonie czy na tarasie.

Swoją nazwę laurowiśnia wschodnia zawdzięcza prawdopodobnie temu, że jej liście przypominają liście laurowe ciemnozielone i błyszczące, czyli liście wawrzynu (Laurus), a ciemnoczerwone owoce – owoce wiśni (Cerasus). Z kombinacji tych słów powstała łacińska nazwa gatunkowa rośliny – laurocerasus. Laurowiśnia pochodzi z rejonu wschodnich Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Z regionu Kaukazu pochodzą przede wszystkim rośliny o dużych liściach, które są mniej odporne na mróz. Odmiany silniejsze, o małych liściach pochodzą przede wszystkim z Bałkanów. Dzisiaj, jako dziko rosnąca roślina, rozpowszechniona jest także w południowej i zachodniej Europie. Wiosną, od maja do czerwca roślina zakwita, posiada długie pędy na których są małe, białe kwiaty zebrane w wąskie, długie grona. Po ich przekwitnięciu tworzą się czarno – czerwone jagody – są trujące i niejadalne.

Laurowiśnia uprawa, pielęgnacja, przycinanie, rozmnażanie

Laurowiśnia wymaga do prawidłowego rozwoju słonecznego, przewiewnego stanowiska. W lecie dobrze rośnie na zewnątrz. Dla przezimowania odpowiednie jest jasne, przewiewne, chłodne stanowisko z temperaturą nie spadającą dużo poniżej zera. W lecie roślinę należy obficie podlewać. W okresie zimowym podłoże nie powinno być zbyt wilgotne. W czasie wzrostu roślinę należy regularnie zasilać, raz na dwa tygodnie. Wymaga żyznej i wilgotnej gleby z dużą zawartością wapnia oraz stanowiska osłoniętego od wiatru. Jest to roślina odporna na zanieczyszczenia powietrza. Rośnie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i cienistych. Podczas mroźnych zim może przemarzać, jednak nie trzeba jej wtedy jednak usuwać. Wystarczy przyciąć przy ziemi obumarłe pędy, a wtedy szybko wypuści nowe. Przycinanie jednak rośliny ciągu roku nie jest konieczne. Rozmnaża się za pomocą wpół zdrewniałych sadzonek, które pobiera się jesienią. Sadzonki dość łatwo się ukorzeniają.

Laurowiśnia zastosowanie

Jako roślina ozdobna jest chętnie sadzona w ogrodach. Często stosowana jest również i polecana do nasadzeń na formowany żywopłot. Odpowiednim miejscem jest również stanowisko na tarasie lub na balkonie. Laurowiśnię w donicy w zimie należy trzymać na schodach lub w domu, np. piwnicy, o ile jest wystarczająco jasno. Roślina zawiera we wszystkich swoich częściach trujący związek – kwas cyjanowodorowy. Po roztarciu liścia laurowiśni wydziela się charakterystyczny zapach gorzkich migdałów. Należy pamiętać, aby potem starannie umyć ręce. Laurowiśnia jest to roślina zimozielona, wieloletnia z ciemnozielonymi liśćmi potrafi osiągnąć 4 metry w zależności od odmiany. Laurowiśnia lubi stanowiska półcieniste, jest to roślina wieloletnia i miododajna. W okresie silnych mrozów i zimnych wiatrów, kiedy nastaną niskie temperatury, należy chronić system korzeniowy rozsypując pod krzewem korę sosnową. 

Odmiany laurowiśni najlepiej jest posadzić w miejscu zacisznym od wiatru, należy chronić rośliny przed nadmiernym przesuszeniem. Laurowiśnia jest rośliną, która szybko rośnie, przez co zapełni nam ekspresowo ogrodowy pejzaż.

Laurowiśnia (Prunus laurocerasus) to roślina z rodziny różowatych, powszechnie uprawiana ze względu na swoje zimozielone liście i atrakcyjny pokrój. Poniżej przedstawiam kilka popularnych odmian:

  1. Laurowiśnia Schipkaensis - jest to popularna odmiana o gęstym, zwartym pokroju. Liście są ciemnozielone, błyszczące, a roślina nadaje się zarówno na żywopłoty, jak i soliterowe nasadzenia.
  2. Laurowiśnia Otto Luyken - odmiana ta ma mniejsze liście niż niektóre inne, tworząc bardziej delikatny wygląd. Jest popularna do małych ogrodów i ogrodów skalnych.
  3. Laurowiśnia English Laurel - jest o błyszczących liściach. Często jest używana w formie żywopłotu.
  4. Laurowiśnia Zabeliana - odmiana ta ma liście z delikatnymi ząbkami na brzegach. Charakteryzuje się zwartym wzrostem i jest odporna na mróz.
  5. Laurowiśnia Novita - jest to mroźna i odporna odmiana, znana z intensywnie zielonych liści. Nadaje się zarówno do żywopłotów, jak i pojedynczych nasadzeń.
  6. Laurowiśnia Herbergii - posiada wąskie, eliptyczne liście o ciemnozielonej barwie. Jest to jedna z popularnych odmian na różnorodne nasadzenia.
  7. Laurowiśnia Caucasica - charakteryzuje się dużymi, szerokimi błyszczącymi jasnozielonymi liśćmi i gęstym pokrojem. Jest to odmiana polecana na żywopłoty.
  8. Laurowiśnia Cherry Brandy - odmiana ta wyróżnia się czerwonym pędem i liśćmi, co nadaje jej atrakcyjny i niezwykły wygląd.

Odmiany krzewu laurowiśni różnią się między sobą głównie kształtem i wielkością liści, pokrojem oraz tolerancją na warunki klimatyczne. Wybór zależy od indywidualnych preferencji ogrodnika oraz warunków panujących w danym otoczeniu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 226 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Polecam szybka dostawa ,przesyłka w nienaruszonym,onym stanie.
2024-06-19
Wszystko ok
pixel