Budleja Dawida – odmiany, sadzonki, uprawa, pielęgnacja, cięcie

( ilość produktów: 19 )

budleja dawida odmiany uprawa sadzonki cena

Budleja - motyli kwiat.

Budleja Dawida to przepiękna roślina, która czaruje ogród swoimi barwnymi i okazałymi kwiatostanami. Ze względu na swoją niesamowitą woń, zjawiskowe, zwracające uwagę kolory i nektar który wytwarza, jest ulubionym kwiatem owadów. Budleja Dawida jest krzewem, który przyciąga niezliczoną ilość najpiękniejszych motyli i z tego powodu potocznie nazywana jest motylim krzewem. Krzew ozdobny jest niezwykle atrakcyjnym akcentem w każdym ogrodzie, nie tylko urodziwie w nim wyglądając, ale też oszałamiająco pachnąc. Kwiatostany budlei Dawida nadają się do cięcia, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę w wazonie, wypełniając przy tym cały dom swym oszałamiającym aromatem.

Stożkowate wiechy budlei Dawida

Budleja Dawida to kwitnący krzew na pędach jednorocznych, którego ojczyzną są dalekowschodnie tereny Chin. Roślina dość szybko rośnie, a w polskich warunkach jego wysokość nie przekracza 3 metrów. Jest wspaniałą ozdobą ogrodową, przy czym o jej uroku decydują nie tylko okazałe, barwne kwiatostany, ale także wydatne liście. Budleja Dawida posiada bardzo rozłożysty, uzupełniony pięknymi kwiatami pokrój, dzięki czemu może być zasadzana pojedynczo, w celu ekspozycji. Liście krzewu ozdobnego bardzo ciasno obrastają jego pędy. Są lancetowate, najczęściej w bardzo intensywnym odcieniu zieleni, rzadziej ich kolor jest srebrzystoszary. Gładkie z wierzchu, od spodu pokrywa je biały meszek, z wierzchu pokryte drobnymi włoskami. Choć liście budlei Dawida posiadają niesamowitą urodę, to niestety jesienią, przed nadejściem mrozów, opadają. Roślina zakwita w czerwcu, a jej uroki można podziwiać aż do jesieni, bo przekwita dopiero w październiku. Nie bez powodu nazywana jest motylim krzewem zwabiając mnóstwo motyli. Kwiaty zebrane w dorodne kłosowate kwiatostany, wabi barwne motyle intensywną wonią i słodkim nektarem. Dodatkowo mienią się one najpiękniejszymi kolorami tęczy, takimi jak biel, róż, fiolet, fioletowo-niebieskie a nawet czerwień i purpura. O ile kolor płatków kwiatów budlei Dawida jest różny, tak środek niezmiennie pozostaje pomarańczowy. Ze względu na swój rozłożysty pokrój, krzew ozdobny świetnie sprawdza się w roli żywopłotów. Warto pokusić się o uzupełnienie swojej rabaty budleją, która nie tylko zjawiskowo wygląda, ale też oszałamiająco pachnie, zapraszając tym do ogrodu barwnych gości. Jest też dekoracyjna 

Magiczna woń pełnego motyli krzewu ozdobnego

Budleja Dawida to mało skomplikowana w uprawie roślina, dlatego idealnie nadaje się dla początkujących ogrodników. Dodatkowo jest tolerancyjna i odporna na zanieczyszczenia powietrza, przez co doskonale sprawdza się w środowisku miejskim. Znana również pod nazwą motyli krzew. 

Uwielbiam tę magiczną woń pełnego motyli krzewu ozdobnego. To takie unikalne połączenie delikatnego zapachu kwiatów i lekko pudrowej nuty. Wystarczy zamknąć oczy i wyruszyć w podróż do ogrodu pełnego kolorowych kwiatów i delikatnych motyli. To naprawdę niezwykłe doznanie.

Budleja Dawida – odmiany, uprawa, pielęgnacja, cięcie

Jest ważne, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników odżywczych niezbędnych do ich wzrostu i rozwoju. Rekomendowane jest stosowanie nawozów o wysokiej zawartości azotu, fosforu i potasu, które pomagają wzmocnić korzenie, poprawić kwitnienie i wydajność roślin.

Uprawa i pielęgnacja budlei

Budleja to piękna i ozdobna roślina, która przyciąga motyle i inne owady. Aby zadbać o jej uprawę i pielęgnację, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

 1. Stanowisko: Preferuje stanowiska słoneczne.
 2. Gleba: Roślina ta preferuje próchniczą, dobrze przepuszczalną glebę. Można ją przygotować dodając do gleby kompostu lub torfu.
 3. Sadzenie: Sadzonki budlei najlepiej jest sadzić wczesną wiosną lub późną jesienią, aby miały czas na ukorzenienie się przed nadejściem zimy.
 4. Podlewanie: Podczas suchych okresów należy regularnie podlewać budleję, aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby.
 5. Nawożenie: Wiosną i latem warto regularnie dokarmiać roślinę nawozem wieloskładnikowym, aby wspomóc jej wzrost i kwitnienie.
 6. Przycinanie: Wiosną, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, warto przyciąć starsze i zeszłoroczne pędy, aby pobudzić roślinę do nowego wzrostu. Lubi coroczne cięcie, w celu zagęszczenia się krzewu.
 7. Zimowanie: W okresie zimowym wymaga okrycia na zimę, materiałem osłonowym, aby chronić je przed mrozem.

Dbałość o powyższe kwestie pozwoli cieszyć się pięknymi i bujnymi kwiatostanami budlei przez wiele lat. 

Budleja Dawida - cięcie 

Cięcie tej rośliny jest ważne, aby zachować jej atrakcyjny wygląd i zachęcić do obfitego kwitnienia. Oto kilka wskazówek dotyczących cięcia budlei Dawida:

 1. Cięcie usuwające - początkowe cięcie powinno skupić się na usuwaniu martwych, uszkodzonych lub chorych gałązek. Należy również usunąć słabe pędy, które nie przyczyniają się do ogólnego kształtu krzewu.
 2. Cięcie formujące - aby zachować odpowiedni kształt i gęstość krzewu, można wykonać cięcie formujące. Polega to na przycięciu nadmiernie wydłużonych gałązek oraz usuwaniu pędów rosnących w niepożądanych kierunkach.
 3. Cięcie po kwitnieniu - po zakończeniu kwitnienia budlei Dawida, można przyciąć kwiatostany, aby zachęcić roślinę do wytworzenia nowych pędów i obfitego kwitnienia w kolejnym sezonie.
 4. Cięcie odmładzające - co kilka lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające, polegające na silnym przycięciu krzewu blisko ziemi. Dzięki temu roślina zyska nowe, silne pędy, które zapewnią jej zdrowy wzrost i obfite kwitnienie.

Ważne jest, aby cięcie budlei Dawida przeprowadzać ostrożnie i z umiarem, by nie osłabić rośliny ani nie zakłócić jej naturalnego wzrostu. Zawsze używaj ostrej nożyc lub sekatora, aby zapewnić czyste cięcia i zmniejszyć ryzyko infekcji. 

Gdzie najlepiej sadzić Budleje?

Budleje najlepiej sadzić w miejscach o pełnym nasłonecznieniu, w przepuszczalnej glebie o odczynie obojętnym do lekko kwaśnym. Ponadto, warto wybierać miejsca osłonięte od wiatru, aby uniknąć uszkodzeń rośliny. 

Jak i kiedy sadzić budleję?

Budleję można sadzić wiosną po ostatnich przymrozkach lub jesienią przed nadejściem zimy. Najlepiej sadzić ją w dobrze przepuszczalnej, wilgotnej glebie i w miejscu o pełnym nasłonecznieniu. Niezbędne jest regularne podlewanie, zwłaszcza podczas suchych okresów. Można również nawozić budleję co roku na wiosnę, aby zapewnić jej zdrowy wzrost i obfite kwitnienie. 

Budleja jak duża rośnie

Budleja, może osiągnąć do 3 metrów wysokości i szerokości. Jest to krzew o szybkim wzroście, który może się rozrastać dość dużo, szczególnie jeśli jest uprawiany w warunkach sprzyjających jego rozwojowi.

Budleja jak długo kwitnie

Budleja może kwitnąć od kilku tygodni do kilku miesięcy, zależnie od odmiany i warunków uprawy. Kwitnienie zazwyczaj rozpoczyna się w lecie i może trwać do wczesnej jesieni. 

Co zrobić żeby budleja kwitła?

 1. Wybierz odpowiednie miejsce: Budleja preferuje słoneczne stanowiska, więc posadź ją w miejscu, które otrzymuje co najmniej 6 godzin pełnego nasłonecznienia dziennie.
 2. Odpowiednia gleba: Upewnij się, że gleba jest dobrze osuszona i dobrze przepuszczalna. Budleja najlepiej rośnie w lekko wilgotnych, żyznych glebach.
 3. Regularne podlewanie: Podlewaj roślinę regularnie, zwłaszcza w okresie suszy, jednak unikaj nadmiernego podlewania, które może prowadzić do zwiększenia ilości liści kosztem kwitnienia.
 4. Nawożenie: Nawoź roślinę regularnie, co 4-6 tygodni, nawozem ogólnym o równowadze 10-10-10, aby promować obfite kwitnienie.
 5. Pielęgnacja: Regularne przycinanie pomoże zachować krzaczasty kształt i stymulować kwitnienie. Przycięcie pędów wiosną może skrócić okres kwitnienia, ale pozwoli na obfite kwitnienie latem.
 6. Kontrola szkodników: Monitoruj roślinę regularnie, aby wykryć ewentualne szkodniki i zwalcz je, aby uniknąć osłabienia rośliny.

Postępując zgodnie z powyższymi krokami, powinieneś cieszyć się obfitymi, kolorowymi kwiatostanami budlei przez większą część sezonu wzrostu rośliny. 

Co posadzić obok budlei Dawida?

Obok budlei Dawida można posadzić różnorodne rośliny, na przykład:

 1. Kwiaty jednoroczne, takie jak stokrotki, pelargonie czy petunie.
 2. Rośliny ozdobne, np. wiciokrzewy, hortensje lub japońskie pierwiosnki.
 3. Krzewy ozdobne, na przykład jaśminy, irgi czy różaneczniki.
 4. Rośliny ziołowe, takie jak mięta, bazylia czy rozmaryn.
 5. Rośliny o ozdobnych liściach, np. paprotki, paprocie lub fikusy.

Warto wybrać rośliny, które będą ładnie komponować się z budleją Dawida pod względem kolorystycznym, teksturą liści czy wymaganiami co do warunków uprawowych. 

Budleja jakie kolory

Budleja występuje w różnych kolorach kwiatów, w tym fioletowym, różowym, białym, niebieskim, czerwonym i żółtym. Można też znaleźć odmiany o różnych odcieniach tych kolorów, co sprawia, że budleja jest popularną rośliną ozdobną w ogrodach.  W zależności od odmiany, mamy budleje nisko i wysoko rosnące.

 NISKIE ODMIANY:

Istnieje wiele niskich odmian budlei, które są doskonałe do mniejszych ogrodów, pojemników lub na przednią krawędź rabaty. Oto kilka przykładów niskich odmian budlei:

 1. Budleja Blue Chip: Jest to kompaktowa odmiana, osiągająca zazwyczaj około 60 cm wysokości. Charakteryzuje się intensywnie niebieskimi kwiatuszkami.
 2. Budleja Lo and Behold: To seria niskich odmian, z których każda osiąga około 60-90 cm wysokości. Występują różne kolory kwiatów, takie jak fioletowy, różowy czy biały.
 3. Budleja Buzz: Ta seria obejmuje odmiany, które dorastają do około 60 cm wysokości. Są dostępne w różnych kolorach kwiatów, takich jak fioletowy, różowy i biały.
 4. Budleja Miss Ruby: Jest to odmiana o wysokości około 90-120 cm, charakteryzująca się intensywnie rubinowymi kwiatuszkami.

 WYSOKIE ODMIANY:

Oto kilka przykładów wysokich odmian budleii, które mogą być imponującym elementem większych ogrodów:

 1. Budleja Royal Red: Ta odmiana osiąga zazwyczaj od 2 do 3 metrów wysokości. Charakteryzuje się intensywnie czerwonymi kwiatami.
 2. Budleja Black Knight: To wysoka odmiana, która może dorastać do około 3 metrów. Kwiaty są ciemnofioletowe, co nadaje roślinie elegancki wygląd.
 3. Budleja White Profusion: Choć nieco niższa niż niektóre inne wysokie odmiany, osiąga zazwyczaj około 2 metrów. Ma białe kwiaty, co stanowi kontrast do wielu innych odmian o intensywnych kolorach.
 4. Budleja Empire Blue: Ta odmiana może dorastać do około 2,5 metra i ma intensywnie niebieskie kwiaty.
 5. Budleja Pink Delight: Wysoka odmiana z różowymi kwiatuszkami, osiągająca zazwyczaj od 2 do 3 metrów wysokości.

Warto pamiętać, że wysokie odmiany budlei często potrzebują odpowiedniego miejsca w ogrodzie ze względu na ich potencjalny rozmiar. Przycinanie może również pomóc w utrzymaniu pożądanego kształtu i rozmiaru rośliny.

Budleja

Budleja Dawida nie jest wymagającą rośliną. Najważniejsze jest dla niej ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatrów stanowisko. Krzew ozdobny potrzebuje przepuszczalnych i żyznych gleb, o zasadowym lub obojętnym odczynie, a także stałej wilgotności podłoża. Ziemię wokół rośliny powinno się latem spulchniać, by do jej korzeni docierało jak najwięcej powietrza i wokół krzewu plewić chwast . Ze względu na to, że budleja jest ciepłolubna, powinno się ją ściółkować. Roślina źle znosi susze, dlatego nie można zapomnieć o jej regularnym podlewaniu. Po przekwitnięciu, czyli w październiku, należy ściąć całe kwiatostany i zaaplikować nawóz wieloskładnikowy. Budleję Dawida należy przycinać wiosną, w okresie wegetacji. Wtedy to powinno się przyciąć krzew ozdobny o połowę jego wysokości, a stare pędy wyciąć na długość 10 cm. Roślina jest wrażliwa na mróz, dlatego należy osłonić ją przed nadejściem zimy. 

TRÓJKOLOROWA BUDLEJA TRICOLOR - ZESTAW 3 SADZONEK

Polecamy kompozycję na taras i do ogrodu, możesz posadzić w towarzystwie bylin lub innych ozdobnych roślin.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Przesyłka doszła szybko, była bardzo dobrze zabezpieczona, polecam
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
pixel