Budleja

( ilość produktów: 34 )

budleja dawida odmiany uprawa sadzonki cena

Budleja Dawida to przepiękna roślina, która czaruje ogród swoimi barwnymi i okazałymi kwiatostanami. Ze względu na swoją niesamowitą woń, zjawiskowe, zwracające uwagę kolory i nektar który wytwarza, jest ulubionym kwiatem owadów. Budleja Dawida jest krzewem, który przyciąga niezliczoną ilość najpiękniejszych motyli i z tego powodu potocznie nazywana jest motylim krzewem. Krzew ozdobny jest niezwykle atrakcyjnym akcentem w każdym ogrodzie, nie tylko urodziwie w nim wyglądając, ale też oszałamiająco pachnąc. Kwiatostany budlei Dawida nadają się do cięcia, dzięki czemu mogą stanowić ozdobę w wazonie, wypełniając przy tym cały dom swym oszałamiającym aromatem.

Stożkowate wiechy budlei Dawida

Budleja Dawida to krzew ozdobny, którego ojczyzną są dalekowschodnie tereny Chin. Roślina dość szybko rośnie, a w polskich warunkach jego wysokość nie przekracza 3 metrów. Jest wspaniałą ozdobą ogrodową, przy czym o jej uroku decydują nie tylko okazałe, barwne kwiatostany, ale także wydatne liście. Budleja Dawida posiada bardzo rozłożysty, uzupełniony pięknymi kwiatami pokrój, dzięki czemu może być zasadzana pojedynczo, w celu ekspozycji. Liście krzewu ozdobnego bardzo ciasno obrastają jego pędy. Są lancetowate, najczęściej w bardzo intensywnym odcieniu zieleni, rzadziej ich kolor jest srebrzystoszary. Gładkie z wierzchu, od spodu pokrywa je biały meszek. Choć liście budlei Dawida posiadają niesamowitą urodę, to niestety jesienią, przed nadejściem mrozów, opadają. Roślina zakwita w czerwcu, a jej uroki można podziwiać aż do jesieni, bo przekwita dopiero w październiku. Nie bez powodu nazywana jest motylim krzewem. Kwiaty bowiem, zebrane w dorodne kwiatostany, kuszą barwne motyle intensywną wonią i słodkim nektarem. Dodatkowo mienią się one najpiękniejszymi kolorami tęczy, takimi jak biel, róż, fiolet, a nawet czerwień i purpura. O ile kolor płatków kwiatów budlei Dawida jest różny, tak środek niezmiennie pozostaje pomarańczowy. Ze względu na swój rozłożysty pokrój, krzew ozdobny świetnie sprawdza się w roli żywopłotów. Warto pokusić się o uzupełnienie swojej rabaty budleją, która nie tylko zjawiskowo wygląda, ale też oszałamiająco pachnie, zapraszając tym do ogrodu barwnych gości.

Magiczna woń pełnego motyli krzewu ozdobnego

Budleja Dawida to mało skomplikowana w uprawie roślina, dlatego idealnie nadaje się dla początkujących ogrodników. Dodatkowo jest tolerancyjna i odporna na zanieczyszczenia powietrza, przez co doskonale sprawdza się w środowisku miejskim.

  • Uprawa i pielęgnacja

Budleja Dawida nie jest wymagającą rośliną. Najważniejsze jest dla niej ciepłe, słoneczne, osłonięte od wiatrów stanowisko. Krzew ozdobny potrzebuje przepuszczalnych i żyznych gleb, o zasadowym lub obojętnym odczynie, a także stałej wilgotności podłoża. Ziemię wokół rośliny powinno się latem spulchniać, by do jej korzeni docierało jak najwięcej powietrza. Ze względu na to, że budleja jest ciepłolubna, powinno się ją ściółkować. Roślina źle znosi susze, dlatego nie można zapomnieć o jej regularnym podlewaniu. Po przekwitnięciu, czyli w październiku, należy ściąć całe kwiatostany i zaaplikować nawóz wieloskładnikowy. Budleję Dawida należy przycinać wiosną, w okresie wegetacji. Wtedy to powinno się przyciąć krzew ozdobny o połowę jego wysokości, a stare pędy wyciąć na długość 10 cm. Roślina jest wrażliwa na mróz, dlatego należy osłonić ją przed nadejściem zimy.

pixel