Barwinek

( ilość produktów: 16 )

barwinek cena uprawa sadzenie pielęgnacja

Barwinek to znakomita roślina okrywowa, która doskonale przyjmie się w niemal każdym zakątku. Bylina cudownie komponuje się zarówno w większych jak i mniejszych ogrodach, a jej tajemniczy wygląd nadaje każdemu miejscu leśnego, nieprzeniknionego charakteru. Barwinek jest kwiatem, który z jednej strony wykorzystywany jest w lecznictwie, z drugiej zaś wykazuje trujące właściwości. Drobne, gęsto osadzone kwiaty byliny stanowią piękny, filigranowy akcent w każdym ogrodzie.

Trująco-leczniczy czar barwinka

Barwinek to bylina, która w Polsce objęta jest ochroną gatunkową. Preferuje tereny nizinne, dlatego często można go spotkać w lasach, najwyżej rośnie w Bieszczadach. Nazwa barwinka związana jest z jego pierwotnym zastosowaniem. Wywarem z tej byliny farbowano niegdyś jajka na Wielkanoc. Znaczenie barwinka związana jest przede wszystkim ze świętami Wielkiej Nocy. Bylina ta była dawniej nieodłącznym elementem dekorującym koszyczki ze święconką, palmy i stoły na czas świąt. Jego obecność podczas świąt Zmartwychwstania Pańskiego związana jest z symboliką wieczności, nieśmiertelności i raju. Z tego też względu barwinek gościł na cmentarzach, porastając groby. Niegdyś wierzono nawet, że jednoczesne spożycie liści barwinka przez mężczyznę i kobietę zapewnia między nimi wieczną miłość.

Poniekąd było to prawdą, ponieważ bylina ta jest trująca, a w dużych ilościach może nawet uśmiercić. W medycynie napary z barwinka stosuje się przy problemach z układem krwionośnym, zawrotach głowy, chorobach płuc, a nawet padaczce. Barwinek jest niewielką krzewinką, która urasta do zaledwie 15 cm. Bylina posiada drobne, gęsto osadzone kwiatki, które najczęściej występują w fioletowej szacie, można je spotkać także w odcieniu błękitu, różu, najrzadziej bieli. Kwitną one od początku maja, niekiedy przez całe lato. Liście barwinka są zimozielone, dzięki czemu roślinę można podziwiać cały rok, gdzie przyprószona śniegiem prezentuje się wyjątkowo pięknie i tajemniczo. Bylina ta jest rośliną często goszczącą w ogrodach, gdyż wymaga niewiele uwagi, przy czym atrakcyjnie wypełnia przestrzeń.

 

Tajemnicze królestwo barwinka

Barwinek to mało wymagająca i tolerancyjna bylina, która nie wybrzydza na rodzaj gleby i oferowane stanowisko. Jak każda roślina ma swoje preferencje, których zapewnienie zagwarantuje przepiękny rozwój barwinka.

  • Uprawa, sadzenie i pielęgnacja

Barwnki najbardziej uznają stanowiska cieniste, mało nasłonecznione. Jeżeli jednak posadzi się je w słonecznym miejscu, trzeba pamiętać o utrzymaniu stałej wilgotności podłoża, na którym rosną byliny. Ulubioną glebą dla barwinka jest próchnicza, luźna i żyzna. Spełniając te wymogi byliny, możesz cieszyć się piękną okrywą, stworzoną przez tę roślinę. Barwinka nie powinno się sadzić zbyt gęsto, by roślina miała miejsce na rozrost. Sadząc bylinę należy uprzednio przygotować pod nią stanowisko. Przede wszystkim powinno się je uprzednio dokładnie odchwaścić. Świeżo posadzone barwinki trzeba obficie podlać wodą, dzięki czemu w przyszłości będą bardziej odporne na susze. Bylina jest w całości zimozielona, dlatego nawet zimą można podziwiać jej tajemnicze piękno. Mimo małych wymagań rośliny warto pamiętać, że im odpowiedniejsza będzie gleba dla barwinka i dopasowane stanowisko, tym obficiej się rozwinie, tworząc piękny kobierzec w ogrodzie.

pixel