Barwinek - sadzonki, uprawa, sadzenie, odmiany

( ilość produktów: 12 )

barwinek cena uprawa sadzenie pielęgnacja

Barwinek pospolity to znakomita wieloletnia roślina okrywowa, która doskonale przyjmie się w niemal każdym zakątku. Wysokość do jakiej dorasta to 0,5 metra wysokości. Jej ścielące się pędy, tworzą na ziemi podziemne rozłogi. Z kolei kwiaty obsypują krzew przez całe lato, co poprawia wygląd byliny. Sadzonki barwinka to bardzo wdzięczne i łatwe w uprawie rośliny. Nie mają one dużych wymagań dotyczących pielęgnacji oraz stanowiska. Bylina cudownie komponuje się zarówno w większych jak i mniejszych ogrodach, a jej tajemniczy wygląd nadaje każdemu miejscu leśnego, nieprzeniknionego charakteru. Kwiaty pojawiają się na wzniesionych pędach zwykle po 1-3 sztuk.

Rodzaje barwinków:

 1. Mały (Vinca minor) - nazywany barwinkiem mniejszym osiąga 10-15 cm wysokości charakteryzuje się małymi, eliptycznymi liśćmi i drobnymi, niebieskimi lub fioletowymi kwiatami. Jest doskonały do pokrywania gleby oraz na rabaty. Roślina typowo płożąca.
 2. Duży (Vinca major) - to niska, wieloletnia, zimozielona krzewinka osiągająca średnio 30- 45 cm wysokości. Mocno rozrasta się wszerz i tworzy kępy, złożone z licznych pędów. Kwiaty mogą mieć odcienie błękitu, fioletu lub białe.

Uprawa:

Barwinek najbardziej uznają stanowiska cieniste, mało nasłonecznione. Jeżeli jednak posadzi się je w słonecznym miejscu, trzeba pamiętać o utrzymaniu stałej wilgotności podłoża, na którym rosną byliny. Ulubioną glebą dla barwinka jest próchnicza, luźna i żyzna o odczynie ph 5,5-6,5. Spełniając te wymogi, można go posadzić w każdym cienistym zakątku ogrodu. Barwinka nie powinno się sadzić zbyt gęsto, by roślina miała miejsce na rozrost. Sadząc bylinę należy odpowiednio przygotować stanowisko. Przede wszystkim powinno się je dokładnie odchwaścić. Świeżo posadzone barwinki trzeba obficie podlać wodą, dzięki czemu w przyszłości będą bardziej odporne na susze. Bylina jest w całości zimozielona, dlatego nawet zimą można podziwiać jej tajemnicze piękno. Poniżej opisane są poszczególne zalecenia:

Warunki Wzrostu:

 1. Stanowisko: Najlepsze stanowisko to półcień, ale toleruje również cień.
 2. Gleba: Preferuje dobrze przepuszczalną glebę o umiarkowanie wilgotnym charakterze.
 3. Podlewanie: Regularne podlewanie jest istotne, zwłaszcza w okresie suszy. Jednak barwinek jest stosunkowo odporny na suszę.

Sadzenie:

 1. Termin Sadzenia: Najlepszy czas na sadzenie to wczesna wiosna lub jesień.
 2. Przygotowanie Gleby: usuwając chwasty i kamienie. Jeśli gleba jest zbyt gęsta, można ją poprawić dodając piasek lub kompost.
 3. Rozstaw Sadzonek: W zależności od odmiany i zamierzonego efektu, sadź barwinki co około 20-30 cm.
 4. Sadzenie: Wykop dołki, które są na tyle głębokie, aby pomieścić korzenie sadzonki. Umieść rośliny w dołkach, a następnie wypełnij je glebą.
 5. Podlewanie: Po posadzeniu obficie podlej rośliny, aby pomóc w osadzeniu się korzeni.
 6. Mulczowanie: Na koniec zastosuj warstwę mulczu, co pomoże utrzymać wilgoć w glebie i zmniejszy konkurencję chwastów.
 7. Ochrona Przed Mrozem: W pierwszym sezonie po posadzeniu rośliny mogą potrzebować ochrony przed silnymi mrozami. Rozważ zastosowanie warstwy ściółki lub lekkiego osłonięcia. 

Trująco-leczniczy czar barwinka

Barwinek to bylina, która w Polsce objęta jest ochroną gatunkową. Preferuje tereny nizinne, dlatego często można go spotkać w lasach, najwyżej rośnie w Bieszczadach. Nazwa barwinka związana jest z jego pierwotnym zastosowaniem. Wywarem z tej byliny farbowano niegdyś jajka na Wielkanoc. Znaczenie barwinka związana jest przede wszystkim ze świętami Wielkiej Nocy. Roślina ta była dawniej nieodłącznym elementem dekorującym koszyczki ze święconką, palmy i stoły na czas świąt. Jego obecność podczas świąt Zmartwychwstania Pańskiego związana jest z symboliką wieczności, nieśmiertelności i raju. Z tego też względu barwinek gościł na cmentarzach, porastając groby. Niegdyś wierzono nawet, że jednoczesne spożycie liści barwinka przez mężczyznę i kobietę zapewnia między nimi wieczną miłość.

Poniekąd było to prawdą, ponieważ bylina ta jest trująca, a w dużych ilościach może nawet uśmiercić. W medycynie napary z barwinka stosuje się przy problemach z układem krwionośnym, zawrotach głowy, chorobach płuc, a nawet padaczce. Barwinek jest zimnozieloną krzewinką, która urasta do zaledwie 15 cm. Bylina posiada drobne, gęsto osadzone kwiatki, które najczęściej występują w fioletowej szacie, można je spotkać także w odcieniu błękitu, różu, najrzadziej bieli. Kwitną one od początku maja, niekiedy przez całe lato. Liście barwinka są zimozielone, dzięki czemu roślinę można podziwiać cały rok, gdzie przyprószona śniegiem prezentuje się wyjątkowo pięknie i tajemniczo. Bylina ta jest rośliną często goszczącą w ogrodach, gdyż wymaga niewiele uwagi, przy czym atrakcyjnie wypełnia przestrzeń.

Zastosowanie i polecane odmiany 

Istnieje kilka popularnych odmian barwinka, które są cenione za swoje piękne kwiaty i zdolność do pokrywania gleby. Poniżej znajdziesz kilka polecanych odmian:

Barwinek Mały:

 1. Barwinek Bowles's Variety -intensywne fioletowe kwiaty. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych odmian barwinka małego.
 2. Barwinek Atropurpurea' (Purpurea) - ozdobne ciemnofioletowe kwiaty. Odmiana ta jest ceniona za intensywny kolor kwiatów.
 3. Barwinek Alba' (Albo-variegata) - białe kwiaty, dodatkowo, liście mogą mieć białe krawędzie, co nadaje roślinie efektowny wygląd.
 4. Barwinek Ralph Shuger - atrakcyjna odmiana która ma fioletowe kwiaty z białymi plamami. Ma ciemnozielone liście.
 5. Barwinek Blue Dwarf - charakteryzuje się intensywnie niebieskimi kwiatami. Idealny gatunek do niewielkich ogrodów.

Barwinek Duży:

 1. Barwinek Variegata - kwiaty niebieskofioletowe, liście z białymi krawędziami. Mrozoodporna odmiana.
 2. Barwinek Maculata' (Wojo's Jem) - kwiecie fioletowoniebieskie z białymi plamami. Jest to atrakcyjna odmiana z kolorowymi liśćmi.
 3. Barwinek Surrey Marble - kwiaty białe z delikatnym odcieniem fioletu. Odmiana ta ma liście o efektownej marmurkowej strukturze.
 4. Barwinek Green Shadow - kwiaty niebieskofioletowe, liście z zieloną krawędzią. Charakteryzuje się bardziej zielonymi liśćmi niż inne odmiany.
 5. Barwinek Variegata (Elegantissima) - kwiecie fioletowoniebieskie, liście z białymi krawędziami. Jest to odmiana ceniona za kontrast między kolorami liści a kwiatami.

Przy wyborze odmiany warto wziąć pod uwagę warunki glebowe i klimatyczne w danym regionie, a także indywidualne preferencje dotyczące kolorów i formy roślin.

Zastosowanie:

 1. Pokrywanie Gleby: doskonale się ukorzenia dzięki czemu nadaje się do pokrywania obszarów gleby, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, pod drzewami lub w obszarach, gdzie chwasty są trudne do kontrolowania.
 2. Żywopłoty i Obrzeża: wykorzystywany do tworzenia niskich żywopłotów lub ozdobnych obrzeży w ogrodzie.
 3. Skarpy oraz ogrody skalne: nadaje się do sadzenia na skarpach, gdzie jego niski wzrost i pokładające się pędy pomagają w stabilizacji gleby
 4.  Roślina bardzo szybko rośnie pod drzewami i pasuje do skalniaków. Spełni się również w roli okrywowej oraz zadarniającej. Może być wykorzystany do dużych powierzchni zamiast tradycyjnego trawnika. 
 5. Osoby, które nie posiadają zbyt wiele miejsca mogą swoje uprawy prowadzić w donicach, wiszących koszach lub pojemnikach, barwinek prezentuje się doskonale zarówno pojedynczo jak i w grupach.
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 173 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówienie dotarło bardzo szybko, profesjonalnie zapakowane
2024-05-17
Wszystko super, sprawnie i szybko. Piękne rośliny.
pixel