Perukowiec

( ilość produktów: 8 )

perukowiec odmiany sadzenie pielęgnacja cena uprawa

Perukowiec to zjawiskowy krzew ozdobny, którego nie da się pomylić z żadną inną rośliną, ze względu na jego oryginalne zwieńczenie korony. Naukowcy tworzący polskie nazwy botaniczne określili je jako peruka, stąd też nazwa rośliny. Mimo to każdy ma inne skojarzenia, patrząc na ten niecodzienny krzew ozdobny. Kwiatostany są niezwykle lekkie i zwiewne, co przywodzi na myśl delikatne obłoki, słodką watę cukrową bądź też finezyjną tkaninę. Na niesamowity powab perukowców składają się też intensywnie kolorowe liście, które jesienią barwią się na jeszcze wyrazistsze kolory. Obok takiego krzewu ozdobnego nikt nie jest w stanie przejść obojętnie.

Lekkość i słodycz perukowców - różnorodność kolorów perukowca.

Perukowce pochodzą z ciepłych terenów Azji i Europy, jednak, na szczęście, polski klimat nie jest dla nich szkodliwy, wręcz przeciwnie – można je z powodzeniem uprawiać. Pomimo tak atrakcyjnego wyglądu krzewów ozdobnych, posiadają one w polskiej kulturze dość negatywną symbolikę. Z racji tego, iż peruka jest przedmiotem maskującym pewne niedoskonałości, perukowce symbolizują fałsz i obłudę. Mimo to są roślinami z zamiłowaniem uprawianymi w ogrodach. Krzewy ozdobne urastają do sporych wysokości, mieszczącymi się w przedziale 3-5 metrów, przy czym ich szerokość jest tak samo okazała.

Perukowce są bardzo luźno rozgałęzione, przy tym nieregularne. Ich pędy pną się do góry, choć z biegiem lat zaczynają się pokładać i jeszcze bardziej rozrastać. Krzewy ozdobne posiadają też niezwykle dekoracyjne liście, które początkowo jasnozielone, jesienią prezentują istną mozaikę barw, malując się na odcienie czerwieni, żółci i brązów. Peruczka perukowców pojawia się z początkiem maja. Wtedy to zaczynają się pojawiać drobne kwiatostany, które po przekwitnięciu mocno się rozrastają. Kwiatostany perukowców, które tak żywo kojarzą się nie tylko z peruką, ale także zwierną chmurą czy pyszną watą cukrową, mogę występować w wielu kolorach, jakimi są żółty, seledynowy, odcienie różowego po purpurę.

Pod peruczką uroczego krzewu ozdobnego 

Zazwyczaj im roślina jest bardziej zniewalająca, tym wymaga większego zaangażowania, włożonego w jej pielęgnację. W przypadku perukowców jest inaczej, ponieważ krzewy nie należą do szczególnie wymagających.

  • Uprawa i pielęgnacja

Ze względu na pochodzenie perukowców, preferują one ciepłe stanowiska. Co prawda poradzą sobie również w bardziej cienistych miejscach, jednak w takim wypadku zdecydowanie słabiej zakwitną, nie uzyskując przy tym już tak intensywnej barwy liści i kwiatostanów. Krzewy ozdobne potrzebują suchej, przepuszczalnej i ubogiej w składniki odżywcze gleby, dobrze też, aby była dodatkowo wapienna. Jako rośliny tolerancyjne, poradzą sobie również na innym rodzaju podłoża, oby tylko nie było ono nazbyt mokre. Perukowce są wytrzymałe zarówno na letnie susze, jak i zimowe przymrozki. Jedynie młode krzewy ozdobne wymagają większej opieki – np. okrycia na zimę. Nie potrzebują przycinania, chyba że chcemy nadać im konkretnego kształtu.

pixel