Szarotka

( ilość produktów: 1 )

szarotka odmiany wymagania sadzenie pielęgnacja

Morfologia oraz odmiany szarotki

W grupie astrowatych znalazła się roślina o nazwie szarotka. Jej gatunek występuje w ponad kilkudziesięciu odmianach. Najbardziej dogodne warunki dla tej rośliny to kontynent europejski, chiński oraz Azja. Liście tego kwiatu są pokryte miękkim włosiem o białym kolorze. One porastają całą łodygę od góry do dołu. Ich kształt nie jest idealny, ma nieforemne, podłużne i owalne zakończenie. Kolor liści ma ciemny, zielony odcień, który nie jest jaśniejszy w innych miejscach. Kwiat ma kształt bajkowy, nie symetryczny, o mniejszych, krótszych płatkach oraz większych i dłuższych. Kolor kwiatu jest biały, ale wewnątrz znajdują się małe koszyczki o żółtej barwie. Cały kwiat wraz z łodygą i liśćmi ma dodatkową naturalną ochronę w postaci wcześniej wspomnianych włosków. Warto tu dodać, że na początku, gdy mamy zamiar uprawiać tę roślinę, spotykamy się z nasionami.
Odmiany tego rodzaju kwiatu to między innymi:
leontopodium albogriseum,
leontopodium adersonii,
leontopodium beerianum,
leontopodium chuii,
leontopodium brachyactis,
leontopodium discelor,
leontopodium fauriei,
leontopodium forrestianum,
leontopodium fronchetii,
leontopodium granile,
leontopodium jacotianum,
leontopodium japonium,
leontopodium kurilensen,
leontopodium stellatum,
leontopodium subulatum,
leontopodiumstoechas,
leontopodium wilsonii.

Warunki uprawy szarotki

Gatunek szarotki to roślina mrozoodporna, odporna na deszcz, doskonała na skalniaki. Gleby, które mają zdolność do stworzenia warunków dla szarotki to gleby wapienne, przepuszczalne oraz ubogie.
Stanowiska powinny być nasłonecznione, dopuszczające promienie słoneczne, o wyższej temperaturze, choć nie jest to roślina tropikalna. Jeśli zdecydujemy się na ten rodzaj rośliny, to będzie ona wspaniałą dekoracją, która wypełni skalniak, albo przydomowy ogródek. Szarotka zwana też alpejską lubi warunki górskie, a nie nizinne. Dlatego częściej ją można spotkać w górach. Wzrost kwiatu tej rośliny wynosi 15 cm.

Sadzenie

Szarotka alpejska, jak inne rośliny ma swój czas i nie należy jej sadzić poza okresem. Dogodne miesiące to lipiec, sierpień i wrzesień. Lato to najbardziej ciepły czas, choć trwa tak krótko, to dla tej rośliny jest on w sam raz. Inne kwartały zimowy, jesienny i wiosenny nie są dogodne, roślina nie urośnie w tym czasie, a my nie osiągniemy założonego efektu.

Szarotka – najlepsze miejsca do nasadzeń

Szarotka alpejska, jak sama nazwa wskazuje, będzie dobrze utrzymywać się w górach, skalnych miejscach, w alpinariach, w rabatach itd. Nie należy przesadzać z wysadzaniem w grupach, gdyż roślina ta tego nie lubi. Gdy chcemy ją uprawiać w ogrodzie, musimy zdecydować się na wygospodarowanie skalniaka, który jesteśmy w stanie sami zrobić. Wystarczy kilka elementów, by nasz ogród wypełnił się dekoracyjnymi skalniakami. Podsumowując, szarotka alpejska i jej odmiany to nietypowa roślina, która wymaga twardych, bardziej trudnych warunków niż mają inne rośliny na nizinach. Dlatego też jest bardziej odporna na ciężkie warunki pogodowe.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 100 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
Bardzo kompetentna obsług, szybka wysyłka. Polecam
2024-04-18
Super zapakowane Rośliny zdrowe i ładne.
pixel