Pigwowiec

( ilość produktów: 9 )

pigwowiec krzew ozdobny kwitnący owocujący czerwony pomarańczowy różowy

Pigwowiec to piękny, choć zapomniany krzew ozdobny. Odznacza się on niesamowitą urodą kwitnienia, kiedy to wypuszcza pełne wdzięku i nasycone barwą kwiaty. Ogromną zaletą pigwowców są też cytrynowożółte, niezwykle kwaśne owoce, które zachwycają swym intensywnym zapachem. Niezebrane pozostają na drzewie przez cały rok, dzięki czemu stanowią pokarm dla skuszonych ich wonią ptaków. Pigwowce wnoszą do każdego ogrodu czarowne piękno, odmienne dla każdej pory roku.

Cytrynowa woń i barwny urok pigwowców

Pigwowiec pochodzi z terenów Japonii i jest niewielkim krzewem ozdobnym, którego wysokość rzadko przekracza metr. Roślina jest bardzo gęsta, a jej pędy rozkładają się na boki. Są one bujnie obrośnięte przez niewielkie, jajowate, intensywnie zielone i atrakcyjne liście. Kwiaty pigwowców odznaczają się dużymi walorami dekoracyjnymi, zakwitając już wczesną wiosną. Najczęściej występują w kolorze czerwieni, choć nierzadko bywają także różowe lub pomarańczowe. Posiadają one pięć płatków, a ze względu na kraj pochodzenia, odznaczają się japońską, orientalną urodą. Ze względu na swój niewielki wzrost, rozłożystą formę i urzekające, gęsto obrastające gałęzie kwiaty, pigwowce są niezastąpioną dekoracją ogrodów, cudownie komponując się z innymi roślinami ogrodowymi. Kwiaty idealnie nadają się również do wazonów, rozsiewając swój czar i woń po całym pomieszczeniu.

Pigwowce słyną przede wszystkim ze swych kwaśnych, przypominających kształtem jabłka owoców, które pojawiają się tuż po przekwitnięciu kwiatów, a w październiku są już dojrzałe i nadają się do zerwania. Charakteryzują się cytrynowożółtą barwą i intensywnym, przyjemnym zapachem, są przy tym dość twarde. Ze względu na ogromną ilość kwasu, nie nadają się do spożycia na surowo, choć przetworzone stanowią wyśmienity dodatek do herbat i ciast. Ze względu na ogromną ilość witaminy C, z owoców pigwowca przygotowuje się także syropy, które pomagają w przypadku przeziębienia. Przyrządza się z nich przede wszystkim konfitury i dżemy, są też doskonałym składnikiem na nalewkę, tak zwaną pigwówcówke. Niezebrane owoce krzewu ozdobnego pozostają na gałęziach cały rok, dzięki czemu zimą stanowią pożywienie dla ptaków, pięknie też komponują się na tle zimowego krajobrazu.

Urzekające, orientalne piękno pigwowców

Pigwowce, pomimo swych niewielkich wymagań i łatwości uprawy, są w Polsce zapomnianymi krzewami ozdobnymi, rzadko goszczącymi w ogrodach. Wiele osób zapewne nie wie, jak cudowne i przepiękne są kwitnące rośliny, których uprawa nie jest czasochłonna i trudna.

Uprawa i pielęgnacja

Pigwowce, ze względu na swoje pochodzenie, wymagają słonecznego i ciepłego stanowiska. Dodatkowo powinno być ono osłonięte od wiatru, ponieważ zbyt mroźne zimy mogą im zaszkodzić. Krzewy ozdobne najlepiej rosną na lekkich, przepuszczalnych, świeżych i umiarkowanie żyznych glebach, których odczyn będzie obojętny bądź lekko kwaśny. W żadnym wypadku nie wolno pigwowców sadzić na glebach zasadowych, ponieważ przez nie rośliny chorują. Co prawda pigwowce dobrze znoszą cięcie, jednak nie zaleca się jego wykonywania, ponieważ pigwowce najpiękniej zakwitają na pędach kilkuletnich. Jedynie po posadzeniu krzewów ozdobnych należy przyciąć jego gałązki, co pobudzi pigwowce do rośnięcia. Wyjątkiem w cięciu są okazy zasadzane na żywopłoty, gdzie skracanie jest konieczne. Wykonuje się je na wiosnę, zaraz po okresie kwitnienia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Zamówione rośliny przyszły w bardzo dobrej kondycji i bardzo szybko. Jestem zadowolona z zakupu.
2024-05-21
Wszystko dobrze, profesjonalna obsluga
pixel