Dodaj produkty podając kody
Zioła
Zioła to rośliny, które wykorzystywane były przez człowieka od zarania jego dziejów. Dziś, po licznych testach i badaniach, znamy wiele substancji znajdujących się w ziołach, które mogą wpływać na metabolizm człowieka czy dostarczać wielu istotnych składników i surowców do naszych organizmów. Zioła są wykorzystywane w ziołolecznictwie, w medycynie, w aromaterapii czy po prostu jako przyprawy lub dodatek do dań. Trzy podstawowe kategorie ziół (ze względu na użytkowanie) to: rośliny olejkodajne, rośliny lecznicze i przyprawne.
Rośliny olejkodajne - pozyskuje się z nich olejek eteryczny, który ma m. in. bardzo pozytywny wpływ na metabolizm. Posiadają przyjemny zapach oraz nietypowy smak. Często wykorzystywane bywają jako dodatek lub przyprawa do posiłków - a to ze względu na ich pozytywne właściwości w tej materii, jak np. wzmaganie apetytu, polepszenie trawienia itd. Oczywiście rośliny olejkodajne wykorzystywane zostają również jako komponent perfum i licznych kosmetyków. Do najbardziej znanych ziół olejkodajnych zaliczyć można m. in. rumianek pospolity, miętę pieprzową, szałwie lekarską, kminek zwyczajny, bylicę piołun, lawendę czy sosnę zwyczajną.
Rośliny lecznicze - jak sama nazwa wskazuje, są to zioła posiadające surowiec przydatny w leczeniu różnych chorób, schorzeń i innych. Surowiec ów wydobywa się głównie z zielnych korzeni, łodyg, kwiatów czy liści. Niemniej tak jak w przypadku roślin olejkodajnych, zioła lecznicze również wykorzystywać można w gastronomii czy w przemyśle perfumeryjnym. Do popularnych odmian ziół leczniczych zaliczyć można m. in.: czarny bez, szczypiorek, pietruszka zwyczajna, naparstnica purpurowa, konwalia majowa czy koper ogrodowy.
Rośliny przyprawowe - jest to olbrzymia grupa ziół, które po wstępnej obróbce (np. wysuszeniu) nadają się jako przyprawy.
Zioła stanowią doskonały komponent ogrodowy - warto poświęcić mały wycinek ogrodu na kącik zielarski.
Zioła nadają ogrodom aromatu oraz mogą być z powodzeniem wykorzystywane w kuchni czy w domowym lecznictwie. Zwłaszcza, że uprawa ziół nie należy do trudnych. Większość roślin zielarskich preferuje miejsca nasłonecznione, osłonięte od wiatru. Gleba wykorzystywana do uprawy ziół może być przeciętną ziemią ogrodową, choć najczęściej zaleca się, by cechowała ją próchniczność i przepuszczalność. Wapń jest także składnikiem, który bardzo pozytywnie wpływa na rozwój ziół. W kwestii pielęgnacji wystarczy zapamiętać dwie podstawowe zasady - w sezonie rabaty ziołowe należy podlewać oraz systematycznie pozbywać się porastających wokół chwastów.
Pomimo, że Polska jest eksporterem ponad 20 procent światowej ilości ziół, wiele z nich pochodzi z cieplejszych rejonów świata. Część ziół pochodząca z ciepłych krajów w naszym klimacie może przemarznąć, dlatego w okresie jesiennym, po pierwszych przymrozkach, należy je okryć świerkowymi gałęziami albo liśćmi - zabieg ten doskonale uchroni zioła przed zimnem. Okrywane powinny być m. in.: lawenda, melisa i szałwia. Zioła, które należą do rodziny tzw. krzewinek dobrze jest delikatnie przycinać na wiosnę. Przycinane zioła mają zdecydowanie zdrowszą koronę.