Odętka
Odętka to piękna , zachwycająca swoimi kwiatostanami bylina kłączowa.
Należy do rodziny janotowatych, w ramach której występuje kilkanaście gatunków. W Polsce nie występują w stanie dzikim. Odętki są roślinami hodowanymi jako kwiaty ozdobne. Wśród nich najpopularniejszym gatunkiem jest odętka wirginijska, wyjątkowo odporna na mróz. Jej popularność wynika także z wyjątkowo łatwej uprawy i długiego czasu kwitnienia - od późnego lipca do września. Swoim kwiatostanem przypomina nieco powiększone wrzosy, stąd też nazywana jest czasem wysokim wrzosem. Jej szybki rozrost powoduje także powstawanie dekoracyjnych kęp, a nawet łanów odętki.
Odętka odmiany
Kwiatostan odętki wirginijskiej jest z jednej strony dość duży, z drugiej – delikatny. Wyjątkowo dobrze komponuje się z innymi kwiatami w bukietach, jak róże i innego rodzaju byliny. Delikatność kwiatów odętki (zazwyczaj występują one w kolorze białym), powoduje, że nawet ścięte odętki nie tracą sztywności łodyg i ładnie prezentują się w wazonach. Odmiana odętki wirginijskiej Alba charakteryzuje się eleganckim pokrojem i lancetowatymi, ciemnozielonymi liśćmi z gładką powierzchnią i z ząbkami na brzegach. Z kolei odętka Bouquet Rose kwitnie na różowo, a jej zebrane na sztywnych kwiatostanach kwiaty przypominają kształtem nadmuchany balonik, dający nazwę tej odmianie. Wyselekcjonowana z puli genetycznej dziko rosnących w Ameryce Północnej w stanie Wirginia odętek jest odmianą dość starą, bo pochodzącą z 1931 roku, ale stosunkowo rzadko występującą w ogrodach. Inne odmiany odętki, to chociażby: odętka wirginijska Rosea, odętka wirginijska Summer Snow, odętka wirginijska Variegata, odętka wirginijska Vivid, odętka wirginijska Cristal Peak White.
Odętka zastosowanie
Odętka będzie dobrze wyglądać na rabatach, posadzona jako tło dla niższych od nich roślin czy górujących nad nią z kolei drzew o ażurowych koronach. Wyjątkowo pasuje do kompozycji ogrodowych tworzonych na brzegach zbiorników wodnych, zestawiona z trawami lub innymi bylinami.
Odętka uprawa, pielęgnacja, sadzenie
Głównym wymaganiem tej rośliny, wyjątkowo odpornej na choroby, mrozy i inne zagrożenia dla roślin ogrodowych, jest wilgotna gleba. Wilgotne podłoże pozwalaj osiągnąć odętce nawet 30-centymetrowe kwiatostany i długi okres kwitnienia, zajmujący nawet sześć tygodni. Z tego też względu odętka jest rośliną idealnie sprawdzającą się jako ozdoba rabat ogrodowych, choć należy pamiętać, że jest wyjątkowo ekspansywna. Jeśli do tego rośnie w odpowiadającej jej glebie, w każdym roku rozrośnie się dzięki rozłogom, a w ramach jej pielęgnacji i powstrzymania ekspansji, konieczne będzie usuwanie części pędów. Sposobem na powstrzymanie ekspansji odętki może być jej posadzenie w donicy bez dna, której boki skutecznie ograniczą niepowstrzymany rozrost. W takim przypadku należy tylko co kilka lat wyjąć donicę z ziemi i podzielić roślinę sadząc ją ponownie z nowym podłożem. Podział roślin to także najłatwiejszy sposób na rozmnażanie odętki. Uprawa z nasion wymaga wcześniejszej, 6-tygodniowej stratyfikacji i wysadzenia na stałe rośliny dopiero w drugim roku jej uprawy. Lubi ona stanowiska nasłonecznione w całości lub częściowo, a w trakcie upałów wymaga obfitego podlewania, wysuszona traci bowiem szybko liście i wygląda mało estetycznie.
