Magnolie
Magnolie to niesamowicie piękne drzewa i krzewy ozdobne, których niepowtarzalny urok przywodzi na myśl majestatycznie kwitnącą Japonię. Magnolie niezaprzeczalnie znajdują się w czołówce najbardziej imponujących ornamentów kwiatowych. Zjawiskowe, orientalne kwiaty magnolii hipnotyzują swym niespotykanym wdziękiem każdego, kto choć raz na nie spojrzał. W kulturze chińskiej kwiaty magnolii symbolizują czystość, szczerość i niewinność.
Japoński wdzięk kwiatów magnolii
Magnolie pochodzą z Azji Wschodniej, naturalnie występują też w obu Amerykach – Północnej i Południowej. Nazwa tego krzewu ozdobnego została nadana dla upamiętnienia francuskiego botanika Pierre’a Magnola. Uważa się, że magnolie są jednymi z najstarszych krzewów ozdobnych, które pojawiły się na ziemi około 100 mln lat temu. Ze względu na swój iście widowiskowy wygląd, magnolie są bardzo częstą ozdobą różnego rodzaju ogrodów botanicznych czy specjalnie stworzonych szlaków krajobrazowych. Krzewy ozdobne charakteryzują tulipanowe, otwarte, reprezentatywne kwiaty, występujące najczęściej w odcieniach bieli i różu. Ich liście są duże i błyszczące, a samo drzewo może dorosnąć do 10 m wysokości. Magnolia ma zwartą lub świetlistą koronę drzewa, która rozgałęzia się nisko nad ziemią. Ten krzew ozdobny cechuje się okazałymi pąkami kwiatów, które umieszczone są u skraju pędów. Te krzewy ozdobne najokazalej prezentują się w kwietniu i maju, kiedy to zakwitają. Niekiedy zdarza się, że magnolie wypuszczają pierwsze pąki już w marcu, a niektóre odmiany tych krzewów ozdobnych zakwitają ponownie w sierpniu, ponownie ciesząc oko swą atrakcyjnością.
Elitarne kwiaty ogrodowe
Magnolie nie są roślinami prostymi w uprawie, mają zdecydowane preferencje i nie w każdym klimacie się przyjmą. Warto je sadzić w najbardziej wyeksponowanych miejscach w ogrodzie, ponieważ magnolie, jako krzewy elitarne, stanowią chlubę każdego ogrodnika, który podejmie się ich uprawy w swoim ogrodzie.
- Warunki pod uprawę
Magnoliom najbardziej sprzyja ciepły, bezwietrzny klimat i słoneczne miejsca, gdzie najokazalej kwitną. Miejsce pod uprawę magnolii powinno mieć żyzną i bogatą w składniki odżywcze glebę. Należy także zadbać, aby ziemia pod magnolię była przepuszczalna i wilgotna, o lekko kwaśnym odczynie, w przedziale 5,5 – 6,0 pH. Nie można magnolii sadzić zbyt głęboko w ziemi, ponieważ może to uszkodzić jej wyjątkowo kruche korzenie.
- Pielęgnacja drzewek
Magnolie potrzebują systematycznego i obfitego nawadniania, dlatego należy szczególnie przestrzegać, aby ich podłoże nie przeschło. Magnolie wymagają nawożenia od marca do lipca, kiedy są w fazie rozwoju i kwitnienia i wtedy potrzebują największej ilości składników odżywczych. Drzewka nie wymagają przycinania, należy jedynie usuwać przesuszone lub uszkodzone gałęzie, aby nie przeciążały magnolii i nie hamowały jej rozwoju. Większość uprawianych w Polsce odmian magnolii jest odporna na mróz, jednak przed zimą warto zabezpieczyć jej korzenie, a młode drzewka w całości osłonić słomianą matą. Dzięki tym zabiegom można uchroni magnolie przed przemarznięciem.

Magnolia brooklinska Yellow Bird Magnolia brooklynensis

Magnolia drzewiasta Blue Opal Magnolia acuminata

Magnolia gwiaździsta Royal Star Magnolia stellata

Magnolia Loebnera Leonard Messel Magnolia loebneri

Magnolia Loebnera Merrill Magnolia loebneri

Magnolia pośrednia Alba Superba Magnolia soulangeana

Magnolia purpurowa Nigra Magnolia liliiflora

Magnolia Siebolda Magnolia sieboldii

Magnolia Soulange'a Magnolia soulangeana

Magnolia Soulange'a Alexandrina Magnolia soulangeana

Magnolia Soulange'a Rustica Rubra Magnolia soulangeana

Magnolia Soulange'a Satisfaction Magnolia soulangeana

Magnolia Soulange'a Speciosa Magnolia soulangeana

Magnolia Soulange'a Sunrise Magnolia soulangeana

Magnolia soulangeana Lennei Alba soulangeana
- 1
- 2