Magnolia - uprawa, odmiany i wymagania

( ilość produktów: 18 )

magnolie kwiaty ogrodowe

Japoński wdzięk kwiatów magnolii

Magnolie to niesamowicie piękne drzewa i krzewy ozdobne, których niepowtarzalny urok przywodzi na myśl majestatycznie kwitnącą Japonię. Magnolie niezaprzeczalnie znajdują się w czołówce najbardziej imponujących ornamentów kwiatowych. Zjawiskowe, orientalne kwiaty hipnotyzują swym niespotykanym wdziękiem każdego, kto choć raz na nie spojrzał. W kulturze chińskiej kwiaty symbolizują czystość, szczerość i niewinność.

Pochodzą z Azji Wschodniej, naturalnie występują też w obu Amerykach – Północnej i Południowej. Nazwa tego krzewu została nadana dla upamiętnienia francuskiego botanika Pierre’a Magnola. Uważa się, że są jednymi z najstarszych krzewów, które pojawiły się na ziemi około 100 mln lat temu. Ze względu na swój iście widowiskowy wygląd, są bardzo częstą ozdobą różnego rodzaju ogrodów botanicznych czy specjalnie stworzonych szlaków krajobrazowych. Krzewy ozdobne charakteryzują tulipanowe, otwarte, reprezentatywne kwiaty, występujące najczęściej w odcieniach bieli i różu. Ich liście są duże i błyszczące, a samo drzewo może dorosnąć do 10 m wysokości. Ma zwartą lub świetlistą koronę drzewa, która rozgałęzia się nisko nad ziemią. Ten krzew cechuje się okazałymi pąkami, które umieszczone są u skraju pędów. Magnolia kwitnie od marca do początku lipca, najokazalej prezentują się w kwietniu i maju. Niekiedy zdarza się, że wypuszczają pierwsze pąki już w marcu, a niektóre odmiany tych krzewów ozdobnych zakwitają ponownie w sierpniu, ponownie ciesząc oko swą atrakcyjnością.

Elitarne kwiaty ogrodowe

Magnolie nie są roślinami prostymi w uprawie, mają zdecydowane preferencje i nie w każdym klimacie się przyjmą. Warto je sadzić w najbardziej wyeksponowanych miejscach w ogrodzie, ponieważ, jako krzewy elitarne, stanowią chlubę każdego ogrodnika, który podejmie się ich uprawy w swoim ogrodzie. Kwitnienie to spektakularne widowisko, gdy delikatne i duże kwiaty, różne odcienie różu i bieli otwierają się na gałęziach, dodając uroku i piękna wiosennemu ogrodowi.

Magnolia - odmiany do uprawy w ogrodzie

Popularne odmiany magnolii:

Istnieje wiele gatunków, z których wiele różni się pod względem kształtu , wielkości kwiatów i terminu kwitnienia. 

Oto kilka gatunków magnolii:

 1. Magnolia grandiflora (wielkokwiatowa): Charakteryzuje się dużymi, zielonymi, wiecznie zielonymi liśćmi, jest biała. Jest jednym z najbardziej znanych gatunków.

 2. Magnolia stellata (gwiaździsta): Niski krzew lub małe drzewo, które kwitnie wczesną wiosną przed pojawieniem się liści. są zazwyczaj Barwa biała z delikatnym różowym odcieniem.

 3. Magnolia soulangiana (Soulanga): Jest to krzyżówka między denudata a liliiflora. Ma duże, różowe lub białe kwiaty i kwitnie wczesną wiosną.

 4. Magnolia liliiflora (liliokwiatowa): Posiada efektowne, fioletowe lub różowe o kształcie przypominającym lilię. Kwitnie wczesną wiosną.

 5. Magnolia acuminata (ostra): Gatunek rosnący w Ameryce Północnej z charakterystycznymi. Kwiaty są zielonkawożółte.

 6. Magnolia kobus (japońska): Pochodząca z Japonii, jest biała, duże i zielone liście. Jest jednym z najwcześniej kwitnących gatunków.

 7. Magnolia denudata (nagiega): Pochodząca z Chin, kwitnie przed liśćmi wczesną wiosną. Białe i pachnące.


Mikoryza do magnolii

Mikoryza to rodzaj współpracy między grzybami a korzeniami roślin, polegający na tworzeniu przez grzyby struktur, które rozszerzają powierzchnię korzeni, zwiększając tym samym zdolność rośliny do pobierania składników odżywczych z gleby. Mikoryza może być bardzo korzystna dla wielu roślin,  ponieważ poprawia ich zdolność do przyswajania składników odżywczych z gleby i umożliwia lepsze przystosowanie się do trudnych warunków środowiskowych. Dlatego stosowanie mikoryzy może stanowić skuteczną strategię poprawy ich wzrostu i kondycji. 

Czy magnolię wolno przycinać?

Można przycinać, ale należy to robić ostrożnie i z rozwagą. Przycinanie powinno być wykonywane z zachowaniem pewnych zasad, aby nie uszkodzić rośliny ani nie zakłócić jej naturalnego wzrostu i kształtu. Najlepiej robić to na wiosnę, po zakończeniu kwitnienia, aby uniknąć uszkodzenia pąków. Ważne jest również, aby używać ostrych narzędzi do przycinania i stosować się do ogólnych zasad przycinania. Jeśli nie masz pewności, jak przyciąć , warto skonsultować się z doświadczonym ogrodnikiem. Magnolie to różnorodna grupa roślin, a ich wielkość może znacznie się różnić w zależności od gatunku oraz odmiany. Niektóre niskie odmiany magnolii, takie jak Magnolia stellata, dorastające do wysokości około 2-3 metrów, co sprawia, że są odpowiednie do mniejszych ogrodów. Z kolei wyższe odmiany, na przykład Magnolia grandiflora, potrafią osiągać nawet do 25 metrów wysokości. Wybór magnolii zależy więc od preferencji dotyczących wysokości oraz dostępnej przestrzeni w ogrodzie.

Magnolia - okrywanie na zimę

Okrywanie na zimę jest ważne, szczególnie w miejscach o surowym klimacie. Oto kilka sposobów, jak ochronić przed mrozem:
 1. Słomianie - Okrycie korzeni warstwą słomy pomoże zatrzymać ciepło oraz ochroni roślinę przed nagłymi zmianami temperatury.
 2. Tkanina geowłóknina - Można użyć specjalnej tkaniny geowłókniny, aby były osłonięte od wiatru i ochronić ją przed mrozem. Wiosną jeżeli jest duży przymrozek, korzenie magnolii przykrywamy korą sosnową lub torfem. 
 3. Podlewanie - Regularne podlewanie w okresie jesiennym pomaga roślinie przygotować się na zimę. Nie wolno zwilżać wodą liści, ponieważ atakować mogą choroby grzybowe.
 4. Nawożenie - Późną jesienią, przed nadejściem mrozów, można zastosować nawóz przygotowany specjalnie na tę porę roku. Pomoże to wzmocnić się i lepiej znieść zimę.
Warto pamiętać, że niektóre odmiany mogą być bardziej odporne na niskie temperatury, dlatego warto wybrać odmianę odporną na lokalne warunki klimatyczne. 

Najczęściej występujące choroby magnolii

 1. Antraknoza - grzybowa choroba wywołująca brunatne plamy na liściach i pędach.
 2. Rzędzik - bakteryjna choroba powodująca zgniłe plamy na liściach i pędach.
 3. Alternarioza - grzybowa choroba powodująca żółte plamy na liściach.
 4. Rdza - grzybowa choroba występująca głównie na spodniej stronie liści, powodująca żółte plamy i zniekształcenie liści.
 5. Wirusowe choroby - mogą powodować zmiany w kolorze, kształcie i wzroście liści oraz pędów. 
Rany magnolii nie zawsze wymagają specjalnego zamalowywania. Jednak jeśli magnolia doznała większej rany, na przykład uszkodzenia kory przez wiatr, śnieg lub inny czynnik, rany trzeba zamalować specjalnym środkiem ogrodniczym, aby zapobiec ewentualnym infekcjom i wspomóc proces gojenia. Można użyć specjalnych preparatów ogrodniczych dostępnych w sklepach, które są przeznaczone do ochrony ran drzew i krzewów. Ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta i unikać stosowania substancji toksycznych, które mogą zaszkodzić roślinie. Regularna obserwacja stanu magnolii pozwala szybko reagować na ewentualne problemy i utrzymać roślinę w zdrowym stanie.

Stanowisko

 • Warunki pod uprawę

Najbardziej sprzyja ciepły, bezwietrzny klimat i słoneczne miejsca, gdzie najokazalej kwitną. Potrzebuje głębokiej i żyznej gleby, bogatą w składniki odżywcze. Należy także zadbać, aby ziemia pod magnolię była przepuszczalna i wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym, w przedziale 5,5 – 6,0 pH. Nie można magnolii sadzić zbyt głęboko w ziemi, ponieważ może to uszkodzić jej wyjątkowo kruche korzenie. System korzeniowy jest zazwyczaj płytki i rozłożony, co sprawia, że rośliny te są wrażliwe na przesychanie gleby oraz wymagają gleb dobrze przepuszczających wodę, aby rozwijały się zdrowo.

Wymagania

 • Pielęgnacja drzewek

Potrzebują systematycznego i obfitego nawadniania, dlatego należy szczególnie przestrzegać, aby ich podłoże nie przeschło. Wymagają nawożenia od marca do lipca. Kiedy są w fazie rozwoju i kwitnienia i wtedy potrzebują nawozów mineralnych wieloskładnikowych lub jednorazowo raz niewielką ilością nawozów mineralnych. Drzewka nie wymagają przycinania, należy jedynie usuwać przesuszone lub uszkodzone gałęzie, aby nie przeciążały i nie hamowały jej rozwoju. Większość uprawianych w Polsce odmian jest odporna na mróz, jednak przed zimą warto zabezpieczyć jej korzenie, jutowym workiem lub słomą. Można zrobić też kopczyk z trocin lub kory. Dzięki tym zabiegom można ją uchronić przed przemarznięciem. W okresie 

pixel