Wielosił

( ilość produktów: 1 )

wielosił błękitny odmiany uprawa korzeń rozesłąny sadzenie

Wielosił (Polemonium L.) to rodzaj naturalnie występujący na półkuli północnej, na obszarach o klimacie umiarkowanym i arktycznym. Należy do niego 38 gatunków, z czego tylko jeden, wielosił błękitny, występuje w Polsce. Rośliny te są niezbyt wymagające, mrozoodporne i charakteryzują się pierzasto-podzielonymi liśćmi zebranymi w rozety. Ich kwiaty pojawiają się na 2-3 tygodnie w czerwcu, a po przycięciu pędów kwitną ponownie w sierpniu. Co należy zrobić, aby cieszyć się nimi we własnym ogrodzie? Ten artykuł odpowie na to pytanie.

 

Wielosił – odmiany

Wśród najpopularniejszych odmian wielosiłu błękitnego wyróżniamy „Azuro” (do 70 cm, błękitne kwiaty), „Bambino Blue” (do 80 cm, niebieskie kwiaty, pierzaste, zielone liście) oraz „Album” (białe kwiaty). Z Japonii pochodzi wielosił jezoński, który znany jest z odmian „Heaven Scent” (do 50 cm, niebieskie kwiaty) i „Purple Rain Strain” (do 50 cm, fioletowe kwiaty i brązowe liście). Wielosił rozesłany, a w tym „Stairway to Heaven” (zielone liście z kremowym brzegiem jesienią wybarwiające się na różowo), „Jacob’s Gold” oraz „Touch of Glass”, pochodzi natomiast z Ameryki Północnej.

 

Wielosił – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Jak już wcześniej wspomniano, wielosił nie jest rośliną szczególnie trudną w uprawie. Lubi stanowiska słoneczne bądź półcieniste (jednak w tym drugim przypadku będzie kwitnąć mniej obficie), jego podłoże powinno być natomiast żyzne, przepuszczalne i wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie. Podlewanie tej rośliny jest obowiązkowe jedynie w przypadku suszy. Aby sprawić, by była bujniejsza, warto zasilić ją dwa razy do roku – pierwszy raz, wiosną, kompostem, następnie w trakcie sezonu nawozem wieloskładnikowym. Wielosił jest całkowicie mrozoodporny i niestraszne są mu wiosenne przymrozki. Uszkodzone bądź uschnięte fragmenty rośliny warto przycinać, co umożliwi jej ponowne zakwitnięcie, a także zapobiegnie jej niekontrolowanemu wysiewaniu. Dużym plusem jest również to, iż wielosił jest rzadko atakowany przez szkodniki i choroby.

 

Wielosił – sadzenie

Jak w przypadku wszystkich roślin preferujących żyzne podłoże, przed posadzeniem do wcześniej przygotowanego dołka warto dodać pewną ilość kompostu. Najlepszym czasem na sadzenie nasion jest późna wiosna lub początek lata. Kolejnego roku tak otrzymane sadzonki można przesadzić na stałe miejsce. Jako że wielosił jest rośliną raczej krótkowieczną, warto co kilka lat zebrać nasiona z kwiatostanu, które później pozwolą nam na wysianie nowych okazów, kiedy te starsze zaczną marnieć.

 

Wielosił – zastosowanie

Wielosił doskonale prezentuje się w ogrodach skalnych, naturalistycznych i rabatach bylinowych, natomiast jego kwiaty mogą być z powodzeniem wykorzystywane w bukietach. Oprócz zastosowania jako rośliny dekoracyjnej wielosił ma także funkcje lecznicze. Ma działanie wykrztuśne, obniżające ciśnienie, poprawiające krzepliwość krwi, uspokajające, obniżające poziom cholesterolu i zwiększające odporność organizmu. Jest to również roślina miododajna, która jest w stanie z 1 ha dać nawet 150 kg wysokogatunkowego miodu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 166 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Zamówienie zgodne z opisem i kolorem. Piękne i spore sadzonki, mogłoby być jedynie trochę taniej.
2024-05-15
Sadzonki małe ale mam nadzieję, że urosną przez lato bo wyglądają na zdrowe
pixel