Kasztan jadalny

( ilość produktów: 1 )

kasztan jadalny drzewka owocowe i krzewy

Kasztan jadalny jest wyjątkowo okazałym drzewem, które charakteryzuje nieco egzotyczna uroda. Od wieków uprawiany w Europie i Azji Mniejszej, w Polsce jednak jest mało znany, choć jego popularność z roku na rok wzrasta. Drzewo liściaste sadzone jest głównie z uwagi na pełne smaku i witamin owoce, które w większości krajów Europy Zachodniej uchodzą za istny przysmak. Kasztan jadalny jest też atrakcyjną, zwracającą uwagę ozdobą. Jego ogromny wzrost, ciekawe, nieco egzotyczne liście i orzechowe, skryte w zielonej, kolczastej skorupce owoce są oryginalnym akcentem, który ożywia każdy ogród.

Ciekawy wygląd i smak kasztana jadalnego

Trudno jest dokładnie określić pochodzenie kasztana jadalnego, jednak przyjmuje się, że jest on rdzennym mieszkańcem Azji Mniejszej, z której został sprowadzony do Europy przez Greków, rozpowszechniony zaś przez Rzymian. Drzewo liściaste bardzo często mylone jest z dość powszechnym w Polsce kasztanowcem. Oba posiadają podobne kształtem i kolorem owoce, ukryte w zielonej, kolczastej skorupie. O ile owoce kasztana jadalnego są dla ludzi całkowicie bezpieczne, a nawet zdrowe, to plony kasztanowca posiadają szkodliwe związki, którymi człowiek bardzo łatwo może się zatruć. Kasztan jadalny jest długowiecznym, bo aż 500-letnim drzewem, który w swym naturalnym klimacie może osiągać aż 35 metrów wysokości. W Polsce jednak ich rozmiar jest znacznie mniejszy, najwyższe okazy mają nie więcej niż 20 metrów. Drzewa liściaste posiadają krótki pień, który pokrywa szara kora, która wraz z upływem lat pęka spiralnie, nadając roślinie ciekawego wyglądu. Kasztan jadalny tworzy gęstą, rozłożystą i kulistą koronę, bujnie obrośniętą przez atrakcyjne, zielone liście. Są one szerokie, wydłużone i lancetowate, a ich brzegi wyraźnie piłkowane. Jesienią tracą swój intensywnie zielony kolor, który przemieniają na promieniście żółty. Kasztan jadany zakwita na przełomie czerwca i lipca. Wtedy to na jego gałązkach pojawiają się długie, żółte, pokryte delikatnym meszkiem męskie kwiaty, które potocznie nazywane są kotkami. U ich nasady znajdują się niewielkie, brunatnoczerwone kwiaty żeńskie, z których to powstają smaczne, delikatne w smaku owoce. Dojrzewają na przełomie października i listopada. Początkowo otoczka skrywająca orzechy jest brązowawa, z biegiem czasu barwi się jednak na zielony kolor, a całości dopełniają ostre kolce. Owoce kasztana jadalnego przepięknie uzupełniają całą prezentację nieco egzotycznego drzewa liściastego. Są uznawane za przysmak w wielu krajach Europy Zachodniej, we Francji zupa z kasztanów jadalnych traktowana jest nawet jako potrawa narodowa. Z owoców przyrządza się najróżniejsze dania, wytrawne i słodkie. Kasztany jadalne wyróżniają się delikatnym, nieco słodkim, orzechowym smakiem, który cudownie komponuje się z różnego rodzaju składnikami.

Egzotyczna dekoracja ogrodu i niecodzienny smak kasztana jadalnego

Kasztan jadalny nieczęsto spotykany jest w polskich ogrodach. Ciepłolubna roślina nie przyjmie się w każdym klimacie, stąd powściągliwość w jej uprawie. Mimo powszechnej opinii, że drzewa liściaste nie tolerują mrozu, są jednak wytrzymałe na dość niskie temperatury, stąd też warto pokusić się o dopełnienie nimi swej zielonej przestrzeni.

  • Uprawa i pielęgnacja

Ze względu na to, że kasztany jadalne potrzebują do rozwoju dużo ciepła, powinno się zasadzać je na jak najbardziej słonecznych stanowiskach, które będą osłonięte od wiatrów. Od tego w głównej mierze zależy owocowanie roślin. Drzewa liściaste wymagają gleb żyznych, głębokich, przepuszczalnych i dobrze uprawianych, których odczyn będzie lekko kwaśny, ewentualnie obojętny. Nie znoszą terenów podmokłych, stąd też należy uważać z ich podlewaniem. Kasztany jadalne nie wymagają cięcia, dlatego w ogrodzie powinny mieć dostateczną ilość miejsca na rozrost. Rośliny przemarzają w temperaturach niższych niż -25 stopni, stąd też warto osłonić je zimą. W przypadku przemarznięcia gałązek, należy je wiosną usunąć.

pixel