Żarnowiec

( ilość produktów: 1 )

żarnowiec drzewa liściaste i krzewy

Żarnowiec, nazywany też szczodrzeńcem, to ciekawy krzew liściasty, którego zazwyczaj żółte kwiaty nadają ogrodowi wiosenno-letniego charakteru. Krzewy ozdobne wyraziście zaznaczają się na tle innych roślin, gdzie barwne i żywe kwiaty wspinają się po długich pędach, gęsto je obrastając. W ogrodzie można z żarnowców utworzyć piękne i bogato zdobione kompozycje, idealnie sprawdzają się również w roli żywopłotów. Krzewy liściaste równie urokliwie prezentują się obsadzone wokół oczek wodnych i skalniaków. Niemniej zjawiskowo żarnowiec wygląda w ogrodzie, nadając mu sielskiej atmosfery.

Pełne żaru kwiaty żarnowca

Żarnowiec, inaczej określany też szczodrzeniec, pochodzi z terenów Europy i jest krzewem liściastym z rodziny bobowatych. Jest dość okazałą rośliną, osiąga bowiem niemal 2 m wysokości. Żarnowiec posiada długie, przypominające rózgę gałązki, które pozostają zielone przez większość roku. Pędy krzewów ozdobnych są silnie rozgałęzione, co pozwala na zasadzenie ich w roli żywopłotów. Listki szczodrzeńców są drobne, ale za to ściśle osadzone na gałęziach. Kwiaty, które ozdabiają krzewy liściaste są duże i ciasno obrastają pędy. Ich kolor jest zazwyczaj wyraziście żółty, jednak istnieją też odmiany w barwie białej i różowej, które prezentują się bardzo niewinnie. Poza dekoracyjnymi przymiotami żarnowców, jest też rośliną włóknodajną, a w przeszłości gałązki rośliny wykorzystywano także do produkcji mioteł, stąd też jego nazwa - żarnowiec miotlasty. Ze względu na swój mocny pokrój, szczodrzeńce często zasadzane są również w celu umacniania wydm. Krzew ozdobny jest też wykorzystywany jako roślina medyczna, ponieważ pozyskuje się z niego surowiec lekarski, który jest składnikiem leków nasercowych. Żarnowce kwitną od maja do końca lata, a w sierpniu wypuszczają owoce, które pod wpływem ciepła skręcają się i pękają.

Gęste bukiety żarnowców

Żarnowce, zwane też szczodrzeńcami, nie są kłopotliwymi w uprawie roślinami. Z tego powodu są częstą ozdobą nie tylko przydomowych ogrodów, ale także różnego rodzaju parków i innych terenów zielonych.

  • Uprawa i pielęgnacja

Żarnowce są idealnymi krzewami liściastymi dla każdego, kto nie lubi zbyt wiele czasu spędzać w ogrodzie. Oczywiście, dzięki swojemu wdziękowi jest rośliną, która idealnie uzupełni każdy ogród, niemniej nie jest skomplikowany w pielęgnacji. Szczodrzeńce najpiękniej kwitną i rozwijają się na słonecznych, ewentualnie półcienistych, osłoniętych od wiatru stanowiskach, który może naruszyć ich delikatne gałązki. Najbardziej odpowiednią glebą dla krzewów ozdobnych będzie przepuszczalna, sucha i uboga w składniki pokarmowe – idealne dla nich jest podłoże piaszczyste. Nie toleruje jednak gleb wapiennych i nadmiernie zasolonych, na których nie urośnie zbyt okazały. Najlepiej zasadzać szczodrzeńce wiosną lub wczesną jesienią. Polecane jest, aby, szczególnie w chłodniejszych rejonach Polski, okrywać roślinę liściastą przed nadejściem mroźnej zimy. Żarnowce dobrze znoszą suszę, jednak należy zadbać o stałą wilgotność podłoża młodych sadzonek. Krzewy ozdobne można przycinać w celu formowania, choć nie jest to konieczne. Jeżeli szczodrzeńce przemarzną, wraz z nadejściem wiosny trzeba przyciąć roślinę tuż przy ziemi, dzięki czemu ma ona szansę na ponowny, bujny rozkwit.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 98 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Przepiękne i duża ilość w jednej doniczce. Polecam z całego serca.
2024-04-16
Sadzonki duże i w bardzo dobrym stanie.Dziękuję za sadzonkę gratis.
pixel