Aster

( ilość produktów: 7 )

aster

Astry to bardzo popularne i chętnie uprawiane rośliny w ogrodach. Cenione za walory dekoracyjne, ich kwiat przypomina gwiazdę (z greckiego asteri oznacza właśnie gwiazdę) a cała roślina osiąga do 1, 8 metra wysokości (aster nowoangielski). Występuje naturalne w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej.

Astry odmiany

Co jest bardzo charakterystyczne, jeśli chodzi o astry? Odmiany, ponieważ jest ich bardzo dużo. Obecnie zalicza się do nich około 250 gatunków (jeszcze bardziej szczegółowy podział mówi o 600 gatunkach). Najpopularniejsze z nich to aster bylinowy (także znane pod nazwą marcinki), aster gawędka, aster alpejski, aster lancetowaty, aster nowoangielski, aster wierzbolistny, aster nowobelgijski, aster wirginijski, aster solny czy aster drobnokwiatowy. Kwiaty astrów przyjmują kolory białe, czerwone, fioletowe, różowe oraz niebieskie. Cenione są także ze względu na długi okres kwitnienia - od maja do nawet października.

Aster zastosowanie

Jak można wykorzystać aster? Kwiat tej rośliny jest przepiękny i nie tylko zdobi ogrody. Może być hodowany na balkonie w doniczce. Także bardzo chętnie wykorzystuje się go w różnych bukietach jako kwiat cięty. Różnorodna barwa, gęste listki i przepiękny zapach tych kwiatów stanowi o tym, że astry są idealnym dodatkiem do większych bukietów. Nadają się także do wykonania bukietu tylko z tej rośliny.

Aster uprawa, sadzenie

Astry to kwiaty dość łatwe w uprawie. Wymagają gleby bogatej w wapń, żyznej, przepuszczalnej i lekkiej. Najlepiej rosną na glebie o odczynie zasadowym i potrzebują do wegetacji miejsca jak najbardziej nasłonecznionego, bo właśnie słońce jest tym, co kochają astry. Sadzenie tej rośliny pod drzewem lub przy domu od jego północnej czy zachodniej strony nie będzie dobrym pomysłem. Astry mogą rosnąć zarówno samotnie jak i w grupie. Idealnie nadają się do zwykłych ogródków jak i skalniaków czy do ozdoby murków. Aster pielęgnacja, rozmnażanie Pielęgnacja i przycinanie astrów to nie jest zbyt duże wyzwanie. Wystarczy zapewnić im odpowiednio nasłonecznione miejsce i częste podlewanie. Są to rośliny, które powinny mieć stale wilgotną glebę. Przycinać kwiatów podczas kwitnienia nie trzeba, dopiero po ich przekwitnięciu należy całkowicie obciąć je przy ziemi. Dzięki temu będą pięknie kwitły w przyszłym sezonie. Najwyższym odmianom jak chociażby aster nowoangielski, należy zapewnić podparcie (ich wysokość dochodzi nawet do 1, 8 metra). Najlepszym sposobem na zapewnienie stabilności wysokim kwiatom będzie po prostu ich podwiązanie. Jeśli chodzi o pielęgnacje, to warto pamiętać, aby młode kwiaty oddzielać od starszych. Wystarczy raz na dwa, trzy lata oddzielić młode sadzonki i przesadzić w inne miejsce. Nie tylko zwiększy to kwitnienie, ale zabezpieczy także przed chorobami. W przypadku astrów należy także zabezpieczyć tę roślinę przed mszycami, ślimakami i mączniakiem prawdziwym, ponieważ lubią one atakować kwiaty astrów. Jak zdobyć astry? Sadzonki warto rozmnażać we własnym ogrodzie. Można to robić wiosną lub jesienią przez podział zdrewniałych sadzonek. Jeśli chodzi o astry, nasz sklep ogrodniczy z sadzonkami będzie dobrym pomysłem. Są to popularne kwiaty dość łatwo dostępne w naszym sklepie.

pixel