Róże

( ilość produktów: 7 )

kwiaty ogrodowe róże

Róża to niepodważalnie królowa kwiatów i od czasów antycznych żadna inna roślina nie jest w mocy odebrać jej tego tytułu. Kwiat urzeka swym niesamowitym pięknem, stąd też okrzyknięty został tym zaszczytnym mianem. Motyw róży pojawia się w niezliczonej ilości pozycji literackich i utworów muzycznych, malarstwie, mitologii, a nawet religii. Róże są czarowną ozdobą ogrodów, a ze względu na swą romantyczną wymowę stanowią bardzo częsty upominek dla bliskich sercu kobiet. Piękno kwiatów obecne jest w wielu przydomowych ogrodach, nadając im namiętnej i tajemniczej stylistyki.

Królowa kwiatów - róża

Nie jest znane dokładne pochodzenie róż, choć przyjmuje się, że pochodzą z egzotycznych Chin. Kwiaty ogrodowe cenione są na całym świecie nie tylko ze względu na niesamowite piękno, ale też atuty kulinarne i lecznicze. Róże posiadają niezwykle bogatą symbolikę, odmienną w zależności od okoliczności, epoki i miejsca. Bardzo często jej znaczenia ze sobą kontrastują, niemniej najczęściej są pozytywne. Kwiat ten już od czasów starożytnych znalazł swoje miejsce w sercach ludzi, którzy z zamiłowaniem hodowali go w swych ogrodach, przypisując mu przy tym symboliczne znaczenia. Wtedy to wierzono, że róże mają cechy chroniące zmarłych, z tego też względu ich wizerunek umieszczano na grobowcach. Później znaczenie kwiatu znacznie się poszerzyło, stał się z jednej strony symbolem dozgonnej miłości i namiętności, z drugiej zaś niewinności. Nie sposób też zapomnieć o religijnej wymowie róży – jest bowiem symbolem przelanej krwi i męczeńskiej śmierci Chrystusa. Nie bez znaczenia jest też kolor jej płatków, gdzie czerwień odnosi się do miłości, namiętności, a także martyrologii, biel zaś do czystości i niewinności.

Róża zachwyca swym pięknem od wieków, dlatego też tak często obecna jest w przydomowych ogrodach i wazonach. W zależności od odmiany może przyjmować różne wysokości, które mieszczą się w dość rozległym przedziale od 15 cm, do niemal 6 metrów. Rośliny występują najczęściej pod postacią prostych, pnących pędów, choć niekiedy mogą przybierać formę płożącą. Ich gałęzie pokryte są, jak każdy doskonale wie, kolcami, które u niektórych odmian wypełnione są olejkami eterycznymi. Nie tylko sama korona kwiatu róży zasługuje na uwagę, choć bezsprzecznie jest ona najbardziej zjawiskową częścią rośliny. Posiada ona też bardzo atrakcyjne, duże i intensywnie zielone liście. Obrastają kwiat ogrodowy skrętolegle, a ich wierzchnia blaszka jest zazwyczaj błyszcząca, spodnią zaś pokrywa drobny mech. Liście charakteryzują się eliptycznym kształtem, o piłkowanych brzegach. Kwiatostan róż jest ich niezaprzeczalnie największą ozdobą, która podziwiana jest od wieków. Kwiat składa się z pięciu dużych i pachnących płatków, które zachwycają najrozmaitszymi kolorami. Naturalnie róże nie występują jedynie w odcieniach błękitu i czerni. Poza niesłychanym urokiem roślin, pozyskuje się z nich także olejki eteryczne, które płynnie wykorzystywane są w produkcji najróżniejszych kosmetyków. Owoce róż posiadają też właściwości lecznicze, ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Z uwagi na mnogość zastosowań kwiatów, a przede wszystkim ze względu na nieziemską ich formę i zapach, są niezastąpionym gościem ogrodów i wazonów.

Romantyczny, różany czar ogrodu

Róże są jednymi z najczęściej wybieranych kwiatów ogrodowych. Ich pielęgnacja i hodowla nie należy do najbardziej wymagających, lecz nie należy ukrywać, że aby pięknie kwitły, powinno się im poświęcić nieco uwagi. Niemniej czarowna prezentacja róż w pełni wynagradza poświęcony im czas.

  • Uprawa i pielęgnacja

Róże są roślinami ciepłolubnymi, dlatego warto wyeksponować je w ogrodzie i zasadzić w ciepłym i słonecznym miejscu. Wymagają piaszczysto-gliniastego stanowiska, które będzie przy tym dobrze użyźnione. Kwiaty potrzebują stałego, umiarkowanego nawodnienia, nie tolerują za to gleb ciężkich i podmokłych. Ziemia pod róże powinna być nieco kwaśna do zasadowej, która mieści się w granicach 5,5 – 7 pH. Rośliny zakwitają w czerwcu i w tym okresie potrzebują wzmożonego nawodnienia i odpowiedniego nawożenia. Róże najkorzystniej zasadzać wiosną lub jesienią, choć najpiękniejsze rosną sadzone w chłodniejszej porze roku. Bardzo istotną kwestią w pielęgnacji kwiatów ogrodowych jest cięcie. Wykonuje się je wiosną, skracając każdy pęd do długości 3 – 4 pąków. Rośliny nie są mrozoodporne, dlatego warto zabezpieczyć je przed nadejściem mroźniej zimy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Przepiękne i duża ilość w jednej doniczce. Polecam z całego serca.
2024-04-16
szybka realizacja zamówienia, bardzo solidnie i bezpiecznie zapakowane duże i ładne sadzonki, trochę mała latria kłosowa, ale może sobie poradzi, bardzo polecam sklep
pixel