Pragnia

( ilość produktów: 1 )

pragnia wymagania zastosowanie sadzenie

Pragnia to bylina należąca do rodziny roślin różowatych. Jej morfologia przedstawia się następująco, podzielona jest na liście, łodygę, kwiat oraz owoc. Liście jej to zielone trzylistne blaszki, one są bardzo gęsto rozrośnięte i mają dodatkowe linie dzielące, lekko rozchylając się w danych miejscach. Obsadzone gęsto na gałęzi tworzą zielone podkreślenie krzewu, na którym widnieją żółte kwiaty. Wzrost tej rośliny przy max. pielęgnacji to ok. 10 cm. Kwiaty pragni są zazwyczaj w żółtym kolorze, mają 5 płatków i są połączone koszyczkiem w żółtym, pokrytym pyłkiem kolorze. Kwiatostany są męskie i żeńskie, ostatecznym etapem rozrostu rośliny jest owoc. Owoc pragni ma kulisty kształt, jest zupełnie czerwony, posiada koronę w kształcie liści o nieco innym kształcie niż liście dolne, znajdujące się na łodygach kępy. Owoc swoim wyglądem przypomina małe poziomki. Pragnia kuklikowata ma liście o błyszczącej powierzchni, w kolorze zielonym. Jej kwiaty można podziwiać cały rok, czas zimowy przetrwa w ziemi.

Pragnia - odmiany

Odmiany pragni to między innymi;

  • pragnia syberyjska: variegata, ternata,
  • pragnia kuklikowata,
  • pragnia trójlistkowa.

Każda odmiana nieco różni się od innych, tu również jest widoczna w rozłożystej kępie oraz kwiatostanie. Wyróżnić można aktualnie 6 odmian pragni. Nazwa odmiany kuklikowatej pochodzi od nazwiska austriackiego botanika Wildsteina.

Wymagania, pielęgnacja oraz stanowisko

Gleba

Pragnia wymaga gleby o warunkach żywych, próchniczych, w stanie umiarkowanie suchym, jednak jest to roślina tolerancyjna, na glebach suchych może nieco stracić na wyglądzie, ale z biegiem czasu powróci do formy, jeśli usuniemy suchość gleby.

Stanowisko

Stanowisko dla tej rośliny, powinno spełniać takie kryteria, jak: lekki cień, brak silnych promieni słonecznych. Występowanie tej rośliny przypada na kontynent europejski południowo – wschodni.

Pielęgnacja

Przy większych temperaturach, silnym nasłonecznieniu warto ją częściej podlewać. Jednak nie jest to roślina wybredna i nie należy przesadzać ze zbytnimi zabiegami. Nie należy liści pragni trzymać w glebach podmokłych, może też zostać uszkodzona przez winniczki.

Pragnia i jej zastosowanie

Miejsce dla tej rośliny to przede wszystkim nasadzenia naturalistyczne, pod koronami drzew, albo skarpy, przydomowe ogrody, parki, zieleń publiczna, jest to roślina okrywowa oraz rośnie w ogrodach skalnych. Czas sadzenia sadzonek przypada na sezon jesienny, wrzesień i październik. Sadzonki można również wysadzać w czasie wiosny, gdzie gleba już jest rozmrożona po zimie. Wzrost tej rośliny może osiągnąć max. 25 cm, kwiaty utrzymują się od V do VI miesiąca kalendarzowego. Pragnia spełnia funkcję dekoracyjną.

Zaufane Opinie IdoSell
4.77 / 5.00 93 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
szybka realizacja zamówienia, bardzo solidnie i bezpiecznie zapakowane duże i ładne sadzonki, trochę mała latria kłosowa, ale może sobie poradzi, bardzo polecam sklep
2024-04-15
Zamawiane trawy mam nadzieję,że się przyjmą.Słabo,że na opakowaniach brakuje opisu, więc trzeba się domyślać,która to która.Bardzo dobrze zapakowane.
pixel