Barbula

( ilość produktów: 2 )

barbula kwiaty ogrodowe

Barbula jest niewielkich rozmiarów krzewinką, która przepięknie uzupełnia każdą przestrzeń w ogrodzie, przy czym może stanowić także samodzielną ozdobę. Dość późno, bo dopiero w sierpniu, zakwita i utrzymuje swe urokliwe kwiatostany do późnej jesieni, kiedy większość roślin ogrodowych powoli zapada już w zimowy sen. Poza tym kwiaty krzewinki odznaczają się nieczęstym dla innych roślin kolorem – głębią błękitu, niekiedy zmieszaną z odcieniem fioletu. Barbula, poza widowiskowością swojego pokroju, charakteryzuje się też niezwykle przyjemnym zapachem, który rozprzestrzenia po całym zielonym obszarze. Krzewinkisą w ogrodach ostatnim oddechem lata, który można dzięki nim poczuć jeszcze jesienią.

Barbula, czyli oddech lata jesienią

Barbula jest rdzenną mieszkanką Azji Wschodniej. W Polsce nie jest zbyt znaną rośliną ozdobną, dlatego też nieczęsto można ją spotkać w ogrodach przydomowych. Ci jednak którzy poznali krzewinkę, cieszą się jej urokiem, dekorując nią nie tylko swe zielone przestrzenie, zasadzając ją w ziemi, ale też przenoszą jej piękno do pojemników, którymi ozdabiają tarasy, balkony i altany. Barbula nie jest typową rośliną, jej kwiaty bowiem posiadają intensywny, niebiesko-fioletowy kolor. Takie zestawienie barw, szczególnie niebieskiego, nie jest częstym, naturalnie występującym kolorem u roślin.Krzewinka idealnie komponuje się z innymi kwiatami i roślinami ogrodowymi, podkreślając ich estetykę. Barbula nie osiąga więcej ponad metr wysokości, za to jej rozłożystość przekracza 1,5 metra. Można więc śmiało powiedzieć, że roślina jest szersza niż wyższa. Jej pędy są sztywno wyprostowane i pokryte delikatnym, srebrzystym meszkiem. Krzewinka posiada też wyróżniające się liście, które są duże i podłużne, o zielonym lub szarawym odcieniu, świetnie kontrastującym z barwą kwiatów. Białawe od spodu, obdarzają roślinę pięknym, intensywnym zapachem. Kwiaty barbuli, zakwitające w sierpniu i utrzymujące się na gałązkach aż do października, najczęściej występują w niebieskim lub fioletowo-niebieskim kolorze, zwabiając przy tym do ogrodu roje pszczół i motyli. Krzewinki bardzo ładnie prezentują się jako obwódki, świetnie zasadzać je w grupach, dzięki czemu prezentują się wyjątkowo okazale.

Krzew ogrodowy, który ożywia zielone przestrzenie

Barbula kwitnie aż do października, kiedy reszta roślin ogrodowych powoli układa się do snu. Dzięki temu każda zielona przestrzeń, w której rośnie krzewinka może odznaczać się kwiatowym pięknem znacznie dłużej. Roślina nie wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji, stąd też jest świetnym wyborem dla każdego, nawet niewykwalifikowanego ogrodnika.

Uprawa i pielęgnacja barbuli

Barbula jest ciepłolubną rośliną, dlatego w ogrodzie należy zapewnić jej słoneczne i osłonięte od wiatrów stanowisko. Poradzi sobie na niemal każdym rodzaju gleby, choć najlepiej czyje się rosnąc w ziemi lekkiej i przepuszczalnej, posiadającej zasadowy odczyn. Krzewinka nie może rosnąć jedynie w zbyt ciężkim i stale mokrym gruncie, który szkodzi jej korzeniom. Z tego też powodu nie można przesadzać z jej podlewaniem. Barbulę można nawozić, ale dopiero w następnym roku od posadzenia. Wiosną powinno się zasilić ją nawozem do roślin ogrodowych z dodatkiem wapnia, a później powtórzyć czynność dwukrotnie w lipcu. Krzewinka nie jest w pełni mrozoodporna, bardzo niskie temperatury mogą ją uszkodzić. Dlatego też warto wyściółkować jej podłoże przed nadejściem zimy. Wiosną, kiedy przymrozki ustąpią, należy przyciąć roślinę. Zabieg wykonuje się poprzez skrócenie pędów o uschnięte części. Dzięki temu barbula zakwitnie obficiej

pixel