Kuklik

( ilość produktów: 1 )

Kuklik jest byliną z rodziny różowatych. Najczęściej spotykaną odmianą jest kuklik szkarłatny, który osiąga około 40 centymetrów wysokości. Liście są dość duże, zielone i dość mocno owłosione. Na cienkich łodygach widnieją lekko pochylone drobne, aczkolwiek urokliwe kwiatki w różnych kolorach, w zależności od odmiany. Okres kwitnienia kuklika rozpoczyna się w maju i trwa aż do końca czerwca. Zdarza się, że roślina ponawia proces w okolicach drugiej połowy lata.

Kuklik - odmiany

- Kuklik zwisły
Mniej popularna odmiana, która jest rzadziej spotykana ogrodach, jednak równie urokliwa, co kuklik szkarłatny. Jest byliną, ale tylko kilkuroczną, po około 4 latach należy ją odmłodzić. Liście kuklika zwisłego są takie same jak pozostałe gatunki, jednak jego kwiaty są zupełnie inne i pojawiają się dużo szybciej. Okres kwitnienia tej odmiany rozpoczyna się już pod koniec kwietnia i trwa do końca maja. Kwiaty kuklika zwisłego rozwijają się na szczytach słabo rozgałęzionych łodyżek, mają nasycony, czerwony kolor i wyglądem przypominają dzwonki. Po zakończeniu okresu kwitnienia kwiaty zmieniają się w obfite owocostany, co sprawia, że roślina pozostaje zjawiskowa przez cały sezon. Ta odmiana ma jednak nieco inne preferencje stanowiskowe od reszty kuklików, bowiem najlepiej rozwija się na stanowiskach półcienistych o żyznej, stale wilgotnej glebie. Świetnie komponuje się w okolicy oczka wodnego, czy w roli obwódki rabatowej.

-Kuklik chilijski
Rzadko spotykana, choć bardzo atrakcyjna odmiana kuklika. Wyższa od reszty gatunków, gdyż dorasta nawet do 60 centymetrów wysokości. Tworzy większe, pełne kwiaty o czerwonym, lub żółtym kolorze. Odmianę chilijską najlepiej uprawiać w miejscach pełnych słońca, o żyznej, próchnicznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Stanowi doskonały element dekoracyjny zarówno rabat naturalistycznych, jak i kompozycji z innymi gatunkami. Z powodzeniem można go także uprawiać w pojemnikach na tarasie. Idealny i przepiękny dodatek do bukietów z kwiatów ciętych.

- Kuklik pospolity
Dziko występujący w naturze. Bardzo ceniony szczególnie przez zielarzy, bowiem wykazuje silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Warto spożywać go celem wzmacniania odporności organizmu.

Uprawa, wymagania i pielęgnacja

Większość odmian kuklików to byliny o podobnych preferencjach dotyczących uprawy. Lubią słoneczne miejsca i żyzne, dobrze przepuszczalne gleby o lekko kwaśnym pH o umiarkowanym poziomie wilgotności. W okresach wegetacyjnych polecamy nawożenie rośliny za pomocą nawozów do roślin kwitnących, dzięki temu szybciej obrastają i kwitną bardziej obficie. Bardzo dobrze znosi mrozy i nie wymaga okrywania, ani przenoszenia na zimę.

Zastosowanie i sadzenie

Każda odmiana kuklika znajdzie swoje miejsce zarówno w przydomowym ogródku jak i tarasie. Jest bardzo uniwersalną rośliną, która przy tym jest niesamowicie zjawiskowa i przyciągająca uwagę. Rozmnażanie kuklika jest niemal tak proste, jak jego uprawa. Możemy to zrobić za pomocą podziału dorosłych egzemplarzy wczesną wiosną (w kwietniu), bądź pobranie latem sadzonek łodygowych (sierpień-wrzesień), albo wiosenny wysiew nasion wprost do gruntu.

Ciekawostki:

- Do gatunków kuklików należy ponad 50 odmian, jednak w regularnej uprawie spotkamy zaledwie kilka z nich.

pixel