Morwa biała sprawdź odmiany i ceny sadzonki, zobacz jak uprawiać.

( ilość produktów: 1 )

morwa biała drzewka owocowe i krzewy

Morwa biała to drzewo liściaste, uprawiane w ogrodach głownie ze względu na cenne owoce i liście, będące istną skarbnicą witamin. Roślina jest też ciekawą ozdobą, ponieważ jej liście są różnolistne. Oznacza to, że jedno drzewo liściaste potrafi obrodzić w liście, które będą różniły się od siebie kształtem. Dzięki gęstemu pokrojowi morwa biała znakomicie sprawdza się na żywopłot. Jej owoce przypominają kształtem i fakturą jeżyny i kuszą słodko-kwaśnym smakiem, bogatym w tak wiele pożądanych właściwości.

Zaskakujące kształty liści morwy białej

Morwa biała to średniowysokie, pochodzące z Chin drzewo liściaste, które osiąga wysokość nieprzekraczającą 15 metrów. W celach dekoracyjnych najczęściej sadzi się ją na wysokie żywopłoty, ponieważ roślina posiada kulistą, dość gęstą koronę. Najczęściej jednak hoduje się morwę białą z uwagi na jadalne owoce, które w lipcu dojrzewają i nadają się do spożycia. Odznaczają się słodkim, z nutą kwasowości smakiem, a swym kształtem do złudzenia przypominają biały, niedojrzały owoc jeżyny. Nie bez znaczenia są też liście morwy białej. Nie tylko wyróżniają się heterofilią, to znaczy zmiennością kształtu. Na jednym drzewie liściastym mogą rosnąć różnokształtne liście, co jest bardzo interesującym zjawiskiem. Są one szerokojajowate i mimo swojej różnorodności, najczęściej powycinane na brzegach. Występują w zielonej barwie, która jesienią przemienia się w żółtą, a ich blaszka jest błyszcząca. Zanim pojawią się owoce, morwa biała wypuszcza walcowate, podłużne, białe kwiaty, które przeradzają się w owoce. Nie tylko liście i owoce mają cenne właściwości. Również drewno drzewa liściastego jest regularnie wykorzystywane. Produkuje się z niego różnego rodzaju drewniane tworzywa. Ciekawostką jest też to, że pędy i liście morwy białej zawierają hormon wzrostu, dlatego w Chinach przyrządzany z nich napar podawano wątłym i niskim dzieciom. Liście rośliny stanowią również cenne źródło pożywienia dla gąsienic jedwabników. Nie do przecenienia są cechy zdrowotne, które wykazują zarówno owoce jak i liście drzewa liściastego. Jest niezastąpioną rośliną dla diabetyków, ponieważ pomaga regulować poziom cukru we krwi. Dodatkowo z sukcesem wpływa na spadek cholesterolu. Morwa biała jest nieoceniona przy odchudzaniu, ponieważ hamuje odkładanie tkanki tłuszczowej. Liście rośliny można suszyć samodzielnie, w ciemnym i ciepłym miejscy. Z owoców drzewa liściastego sporządza się też różnego rodzaju przetwory, takie jak soki czy konfitury. Morwa biała żyje zazwyczaj 200 – 300 lat.

Morwa biała, czyli bomba witaminowa w ogrodzie

Właściwości morwy białej są nie do przecenienia. Jest istną bombą witaminową, dlatego warto hodować ją w ogrodzie, by móc mieć w zasięgu ręki drogocenny skarb, w postaci owoców i liści. Uprawa drzewa liściastego nie należy do skomplikowanych, a daje niewspółmierne korzyści.

Uprawa i pielęgnacja morwy białej.

Uprawa morwy białej nie należy do kłopotliwych. Roślina dobrze znosi też zanieczyszczone powietrze, dlatego często sadzona jest jako dekoracja zieleni miejskiej. Drzewo liściaste powinno być zasadzone na słonecznym i ciepłym stanowisku, które dodatkowo jest osłonięte od wiatru. Jest to konieczne, ponieważ morwa biała wykazuje ograniczoną mrozoodporność. Roślina jest niewybredna w stosunku do gleby, choć lepiej zapewnić jej lekkie, żyzne podłoże, o obojętnym odczynie. Drzewo liściaste nie przepada za ziemią mokrą, ciężką i piaszczystą. Wiosną można zasilić roślinę nawozem mineralnym. Cięcie morwy białej wykonujemy dwukrotnie – zimą i wiosną. Chłodną porą roku należy nadać kształt konarom drzewa liściastego, natomiast cieplejszą warto usunąć uszkodzone pędy rośliny.

Morwa biała - wartości odżywcze i zastosowania lecznicze.

Morwa biała to roślina, której właściwości lecznicze są szeroko eksplorowane w medycynie naturalnej i tradycyjnej. Ekstrakt z liści morwy białej znany jest ze swojego działania antyoksydacyjnego, co sprawia, że ma zastosowanie jako preparat profilaktyczny w leczeniu cukrzycy, miażdżycy oraz obniżaniu poziomu cholesterolu. Suszone owoce morwy białej są również popularnym składnikiem suplementów diety, które mają za zadanie wspomagać obniżenie poziomu glukozy we krwi.
Morwa biała cieszy się również dużym zainteresowaniem ze względu na swoje działanie lecznicze w leczeniu wielu chorób, w tym choroby alzhaimera oraz w profilaktyce rozwoju chorób nowotworowych. Zawarte w liściach morwy białej witaminy z grupy B wpływają korzystnie na poziom glukozy we krwi oraz mają dobroczynne właściwości dla organizmu. Herbata z suszonych owoców morwy białej jest dostępna w aptekach i sklepach zielarskich, jednak zaleca się ostrożność w jej spożywaniu w okresie karmienia piersią.
W medycynie chińskiej morwa biała ma szerokie zastosowanie w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, co sprawia, że jest to roślina o bardzo wszechstronnym działaniu. Dzięki jej właściwościom leczniczym oraz profilaktycznym, morwa biała jest chętnie stosowana jako środek na odchudzanie oraz w suplementacji diety, mającej na celu poprawę poziomu glukozy we krwi i cholesterolu.

Morus alba w kosmetyce

Morus alba, znany również jako biały morwa, jest rośliną, która znajduje zastosowanie w kosmetyce ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne i ochronne dla skóry.
Ekstrakt z morwy alba jest bogaty w przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy i witaminy, które pomagają w utrzymaniu młodzieńczego wyglądu skóry poprzez zwalczanie wolnych rodników i zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Olej z morwy alba jest również wykorzystywany w kosmetykach do pielęgnacji skóry, ponieważ jest lekki i łatwo się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy na skórze. Dodatkowo, olej ten zawiera składniki nawilżające, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.
W kosmetyce, morwa alba jest także wykorzystywana ze względu na swoje właściwości rozjaśniające i wybielające, co sprawia, że jest popularnym składnikiem w produktach do pielęgnacji skóry zwalczających przebarwienia i plamy pigmentacyjne.
Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, nawilżającym i wybielającym, morus alba znajduje zastosowanie w różnych rodzajach kosmetyków, w tym kremach, balsamach, maseczkach czy serum do twarzy i ciała. 


Przeciwwskazania do stosowania morwy białej:

Mogą obejmować uczulenie na składniki rośliny. Osoby cierpiące na cukrzycę i przyjmujące leki obniżające poziom glukozy we krwi, powinny również zachować ostrożność. Ponieważ owoce białej morwy mają działanie obniżające poziom cukru we krwi.
Owoce morwy białej są jadalne i zawierają wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały, antyoksydanty, błonnik i kwasy organiczne.
Warto jednak podkreślić, że przed zastosowaniem morwy białej w celach leczniczych, należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli osoba ma już istniejące schorzenia lub przyjmuje regularnie leki.

 

pixel