Karmnik

( ilość produktów: 1 )

karmnik roślina

Karmnik to niska roślina okrywowa o wielkich zaletach, która tworzy intensywnie zielony, gęsty, żywotny dywan.

Karmnik (łac. sagina), jest to roślina obejmująca 21 gatunków, które występują zazwyczaj w chłodnej strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej, niekiedy mało liczne gatunki rosną także w górach, w strefie międzyzwrotnikowej.

Karmnik odmiany

Do gatunków występujących w Polsce należą: karmnik bezpłatkowy; karmnik kolankowaty; karmnik nadmorski; karmnik ościsty; karmnik rozesłany; karmnik skalny. Uprawia się karmniki gładkie, pośrednie jak i Normana. Systematyka karmnika prezentuje się następująco: domena - eukarionty; królestwo - rośliny; klad - rośliny naczyniowe, rośliny nasienne; klasa - okrytonasienne; rząd - goździkowce; rodzina - goździkowate; rodzaj - karmnik. Najpopularniejszą odmianą tego gatunku na terenie naszego kontynentu jest karmnik ościsty, należący do kategorii bylin ogrodowych, zajmuje ponad połowę powierzchni. W naszym kraju rzadko widywany jest w środowisku naturalnym, jednak jego uprawa jest dosyć częstym zjawiskiem. W latach 80 XIX w. potwierdzono jego obecność jedynie na terenie Landku. Jest to bardzo niska roślina poduszkowa osiągająca wysokość od 2 do 5 centymetrów. Posiada bardzo małe i drobniutkie jasne, zazwyczaj białe kwiatuszki. Przydomek ,,ościsty’’ zaczerpnięto od budowy liści, które zakończone są ością. Najlepsze i najbardziej urodziwe kwitnięcie przypada na okres lata, mianowicie czerwiec/lipiec, kiedy to ich zapach jest na tyle intensywny, że wabi wszystkie znajdujące się dookoła owady. Karmnik ościsty można podzielić również na karmnika ościstego Aurea lub ciernistego.

Karmnik uprawa, wymagania

Odpowiednimi glebami, na których powinno uprawiać się tę roślinę, są gleby lekkie oraz piaszczyste. Dobrze, gdyby były żyzne, o pH kwasowym lub obojętnym. Powinny one być umiarkowanie wilgotne, natomiast nie powinny znajdować się w zacienionych miejscach, ponieważ uniemożliwia to ich rozwój. Roślina potrzebuje dostępu do światła i preferuje stanowiska słoneczne, ewentualnie półcieniste. Zatem uprawa karmnnika nie jest wcale tak bardzo skomplikowana. Podczas mrozów nie ma obawy, że roślina nie wytrzyma, ponieważ jest odporna na wszelkie zimno. Bez problemu można po niej chodzić oraz ją deptać, ponieważ jest na to wytrzymała. Pięknie wygląda oraz pachnie, jej białe kwiatuszki przyciągają nie tylko zapachem, lecz również wyglądem. Będą pełnić idealną dekorację. Roślina nie lubi długotrwałych suszy, stąd też wówczas warto ją dodatkowo nawadniać. Cięcie rośliny nie jest konieczne. Nie osiąga ona dużej wysokości, bo do 5 centymetrów.

Karmnik zastosowanie

Karmnik może zastępować trawę i pełnić jej funkcję. Sprawdzi się do wypełnienia przestrzeni pomiędzy płytkami chodnikowymi oraz do obsadzenia wielu miejsc, np. rabat, ogrodów przydomowych, skalniaków. Dzięki karmnikowi możemy stworzyć również efektowne, oryginalne zejście z tarasu do ogrodu. Stopnie schodów zrobione z dużych, płaskich kamieni mocno osadzonych w ziemi obrośnięte kępami karmnika wyglądają tak, jakby były omszone od lat. Świetnie wygląda również na rabacie, wypełniając wolne przestrzenie między innymi roślinami.

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 103 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Zamowi.enie dotarło dosyć szybko,sadzonki trochę małe,może urosną,polecam
2024-04-16
bardzo udane zakupy
pixel