Kolcowój
Kolcowój to egzotyczna roślina, która w naszym kraju cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Krzew przepięknie kwitnie, rozsiewając swój czarowny wdzięk po całym ogrodzie. Finezyjne, niecodzienne, fioletowe kwiaty wnoszą do ogrodu nutę orientalnego charakteru. Później, kiedy kwiaty przekwitną, na drzewie liściastym rodzą się czerwone, podłużne owoce, odznaczające się nie mniejszą urodą niż ich poprzedniczki. Owoce, noszące imię jagody goji, są uznane za jedne z najzdrowszych na całym świecie, co dodatkowo kusi do zasilenia ogrodu kolcowojem.
Wdzięczne kwiaty i zdrowe owoce kolcowoju
Ojczyzną kolcowoju jest Azja Mniejsza, gdzie uprawiany był od czasów starożytnych. Już wtedy docenione zostały niesamowite właściwości owoców krzewu, znanych pod nazwą jagody goji. Kolcowój nie jest wysokim krzewem liściastym, zazwyczaj osiąga nie więcej niż 1,5 metra. Jest za to bardzo rozłożysty, a jego pędy mocno rozgałęzione, cienkie i zdrewniałe. Pokrywa je szara i delikatna kora oraz niewielkie ciernie. Liście kolcowoju nie są duże i rzadko obrastają gałęzie. Lancetowate, posiadają bardzo dekoracyjny, intensywnie zielony kolor. Krzew liściasty nabiera na atrakcyjności w czerwcu, kiedy to zaczynają zakwitać egzotyczne kwiaty rośliny. Porastają one gałęzie kolcowoju skupiskami. Są niezwykle drobne i delikatne, i mienią się najczęściej odcieniami fioletu, choć zdarza się, że barwią się bielą lub czerwienią. Posiadają trąbkowaty kształt i odznaczają się niezwykle orientalnym wyglądem. Tropikalne piękno kwiatów kolcowoju uzupełnia roślinę nawet do jesieni. Wtedy to przeobrażają się w życiodajne owoce, tak bardzo cenione na całym świecie. Jagody goji charakteryzują się nieco podłużnym kształtem i mocnym, czerwonym kolorem, idealnie komponującym się z zielenią liści. Są bardzo kwaśne, ponieważ stanowią niewyczerpalne źródło witaminy C. Dlatego też ich spożycie na surowo może być szkodliwe dla zdrowia. Niemniej, po zasuszeniu stają się jednym z najzdrowszych owoców świata. Jagody goji nazywane są też czerwonymi diamentami Wschodu, ponieważ istna kopalnia witamin i minerałów jakie w sobie zawierają, stawia je niemal na równi z drogocennym kruszcem. Wprost ciężko wymienić wszystkie cechy owoców kolcowoju i wyliczyć przy jakich chorobach są skutecznym lekarstwem. Przede wszystkim hamują wzrost komórek nowotworowych, wspomagają pracę serca, regulują ciśnienie krwi i stymulują właściwą pracę układu nerwowego. Wszystkie te przymioty czynią jagody goji idealnym owocem współczesności, która silnie narażona jest na wszystkie te niedogodności.
Czerwone skarby kolcowoju
Kolcowój znajduje coraz większe uznanie wśród polskich ogrodników. Niepopularna jeszcze egzotyczna roślina nie jest kłopotliwa i zajmująca, dlatego świetnie sprawdza się w ogrodach przydomowych i działkowych. Za zasadzeniem krzewu liściastego przemawia przepiękna prezentacja i, oczywiście, życiodajne, czerwone owoce.
-
Uprawa i pielęgnacja
Kolcowój posiada niewspółmierne do korzyści jakie przynosi jego uprawa, wymagania pielęgnacyjne. Podstawowym wymogiem, który bezwzględnie należy spełnić, to słoneczne i ciepłe stanowisko dla kolcowoju. Niemniej ważna jest też rodzaj gleby, na którym chcemy zasadzić krzew liściasty. Ziemia powinna być żyzna, przepuszczalna, pełna związków azotowych, o zasadowym odczynie. Spełnienie tych warunków zapewni bujne kwitnienie i obfite owocowanie. Kolcowój dobrze znosi suszę i wysokie temperatury, dlatego nie wymaga częstego podlewania. Krzew liściasty można raz w roku, to znaczy jesienią, nawozić obornikiem. Przycinanie kolcowoju polega przede wszystkim na usuwaniu uszkodzonych i utrudniających rozwój gałęzi. W pierwszym roku od posadzenia wszystkie pędy należy przyciąć do długości 20 cm. Krzew liściasty jest mrozoodporny, nie wymaga przez to osłony na zimę.
