Trawa pampasowa

( ilość produktów: 2 )

trawa pampasowa

Trawa pampasowa jest obecnie uznawana za jedną z najciekawszych ozdób ogrodowych. Kto by pomyślał, że wszelkiego rodzaju trawy ozdobne tak bardzo zyskają na znaczeniu, choć jeszcze do niedawna ich wartość dekoracyjna spychana była na dalszy plan – stanowiły, ostatecznie, uzupełnienie ogrodu. Jednak standardy dekoracyjne uległy nieco zmianie i zamiast przepychu króluje minimalizm oraz stonowana ornamentyka. Trawa pampasowa to idealny akcent w każdym ogrodzie, w których może stanowić kluczową ozdobę, czasem też uzupełnienie innej roślinności. Jakkolwiek jej nie wykorzystać, jest ciekawym elementem, który swój największy urok odkrywa jesienią.

Nieprzytłaczające piękno trawy pampasowej

Trawa pampasowa swoją nazwę zawdzięcza miejscu, z którego pochodzi – Ameryki Południowej, a dokładniej tamtejszych stepów, nazywanych pampami. Choć trawa ozdobna jest niesłychanie piękną i niezaprzeczalnie pożądaną dekoracją, to jednak jej uprawa sprawia pewne trudności. Przyzwyczajona do ciepła i słońca, nie do końca radzi sobie z polskimi, srogimi zimami, jest też wybredna w stosunku do osłon, jakimi się ją okrywa. Taki rodzaj dekoracji jaką jest trawa pampasowa, nie jest w Polsce popularny, dlatego też jej obecność w ogrodzie robi tak duże wrażenie. Jest dość wysoką rośliną, która potrafi urosnąć do wysokości nawet 2 metrów, choć częściej jest to nieco ponad metr. Trawa pampasowa tworzy dość szerokie kępy, które składają się z długich, rynienkowatych i zwieszających się źdźbeł, o ostrych krawędziach. Należy na nie uważać przy pielęgnacji, ponieważ bardzo często kończy się to poranionymi dłońmi. Posiadają przy tym zielony lub srebrzysto-zielony kolor, który nadaje roślinie pięknego wyglądu, zanim obrodzi w kwiaty.

Trawa ozdobna zakwita we wrześniu lub na jego przełomie z październikiem, stanowiąc niesamowity, jesienny akcent wśród układającej się do zimowego snu przyrody. Kwiaty ukazują się na końcach źdźbeł rośliny i są nimi przepiękne, puchate wiechy. Najczęściej można je spotkać w jasnych kolorach, od beżu po żółcie, jednak najbardziej pożądaną jest barwa różowa, która też występuje najrzadziej. Należy też mieć na uwadze to, że trawa pampasowa zakwita dopiero w kilka lat po posadzeniu, jednak bez kwiatów stanowi niemniej efektowną dekorację.

Puchate, beżowe kotki trawy pampasowej na jej zielonych źdźbłach

Trawa pampasowa, choć niesamowicie piękna i oryginalna, to jednak jej uprawa przysporzyć może pewnych problemów. Dlatego obsadzając nią swój ogród należy uzbroić się w cierpliwość, bo potrafi być kapryśna. Trawa ozdobna jest nie tylko intrygującym przyozdobieniem ogrodu, można wykorzystywać ją też na kwiat cięty lub uzupełniać nią kwiatowe bukiety.

Uprawa i pielęgnacja

Trawa pampasowa, jako roślina ciepłolubna, potrzebuje stanowiska słonecznego, ciepłego, zacisznego i osłoniętego od wiatrów. Wymaga gleby żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, luźnej i przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie. Trawa ozdobna bardzo lubi wilgoć, dlatego należy regularnie ją podlewać. Do ziemi powinno się zasadzać roślinę wiosną, by miała czas zaaklimatyzować się w ogrodzie przed nadejściem zimy. Ponadto w okresie wegetacji warto nawozić ją co 3 – 4 tygodnie.

Choć trawa pampasowa uwielbia wilgoć latem, to zimą zdecydowanie jej nie znosi. Może ona powodować zamieranie rośliny, dlatego koniecznie trzeba roślinę przed nią zabezpieczyć. Można zasadzić trawę ozdobną na wzniesieniu, co uchroni ją przed nadmierną wilgotnością podłoża. Dodatkowo należy ją osłonić. W tym celu powinno się roślinę dokładnie wysuszyć, następnie ściąć na wysokość około 30 cm, związać i okryć matą ze słomy i liśćmi. Tak zabezpieczona trawa pampasowa powinna przetrwać nawet mroźną zimę.

pixel