Trawa pampasowa odmiany, sadzonki, zobacz jak uprawiać.

( ilość produktów: 2 )

trawa pampasowa

Puchate, beżowe kotki trawy pampasowej na jej zielonych źdźbłach

Niesamowicie piękna i oryginalna, to jednak jej uprawa przysporzyć może pewnych problemów. Dlatego obsadzając nią swój ogród należy uzbroić się w cierpliwość, bo potrafi być kapryśna. Trawa ozdobna jest nie tylko intrygującym przyozdobieniem ogrodu, można wykorzystywać ją też na kwiat cięty lub uzupełniać nią kwiatowe bukiety.

Uznawana za jedną z najciekawszych ozdób ogrodowych. Kto by pomyślał, że wszelkiego rodzaju trawy ozdobne tak bardzo zyskają na znaczeniu, choć jeszcze do niedawna ich wartość dekoracyjna spychana była na dalszy plan – stanowiły, ostatecznie, uzupełnienie ogrodu. Jednak standardy dekoracyjne uległy nieco zmianie i zamiast przepychu króluje minimalizm oraz stonowana ornamentyka. Idealny akcent w każdym ogrodzie, w których może stanowić kluczową ozdobę, czasem też uzupełnienie innej roślinności. Jakkolwiek jej nie wykorzystać, jest ciekawym elementem, który swój największy urok odkrywa jesienią.

Nieprzytłaczające piękno trawy pampasowej

Nazwę zawdzięcza miejscu, z którego pochodzi – Ameryki Południowej, a dokładniej tamtejszych stepów, nazywanych pampami. Choć jest niesłychanie piękną i niezaprzeczalnie pożądaną dekoracją, to jednak jej uprawa sprawia pewne trudności. Przyzwyczajona do ciepła i słońca, nie do końca radzi sobie z polskimi, srogimi zimami, jest też wybredna w stosunku do osłon, jakimi się ją okrywa. Taki rodzaj dekoracji, nie jest w Polsce popularny, dlatego też jej obecność w ogrodzie robi tak duże wrażenie. Jest dość wysoką rośliną, która potrafi urosnąć do wysokości nawet 2 metrów, choć częściej jest to nieco ponad metr. Tworzy dość szerokie kępy, które składają się z długich, rynienkowatych i zwieszających się źdźbeł, o ostrych krawędziach. Należy na nie uważać przy pielęgnacji, ponieważ bardzo często kończy się to poranionymi dłońmi. Posiadają przy tym zielony lub srebrzysto-zielony kolor, który nadaje roślinie pięknego wyglądu, zanim obrodzi w kwiaty.

Zakwita we wrześniu lub na jego przełomie z październikiem, stanowiąc niesamowity, jesienny akcent wśród układającej się do zimowego snu przyrody. Kwiaty ukazują się na końcach źdźbeł rośliny i są nimi przepiękne, puchate wiechy. Najczęściej można je spotkać w jasnych kolorach, od beżu po żółcie, jednak najbardziej pożądaną jest barwa różowa, która też występuje najrzadziej. Należy też mieć na uwadze to, że zakwita dopiero w kilka lat po posadzeniu, jednak bez kwiatów stanowi niemniej efektowną dekorację. 

Kortaderia Trawa pampasowa Pumila Cortaderia selloana

 1. Trawa pampasowa Rosea - różowa odmiana.
 2. Trawa pampasowa Sunningdale Silver - srebrna odmiana.
 3. Trawa pampasowa Pumila - karłowa odmiana.
 4. Trawa pampasowa White Feather - biała odmiana.
 5. Trawa pampasowa Silver Comet - srebrno-różowa odmiana. Jest niezwykle efektowna ze względu na swoje piękne, puszyste kwiatostany, które nadają ogrodowi naturalny i dziki wygląd. Może osiągnąć imponującą wysokość nawet do 3 metrów, co sprawia, że jest znakomitą rośliną wypełniającą tło w ogrodzie. Preferuje słoneczne stanowiska i żyzne, przepuszczalne gleby. Jest też odporna na suszę, co czyni ją łatwą w uprawie. 

Kiedy przycinać trawę pampasową?

Zaleca się przycinać wiosną, przed wzrostem nowych pędów. Można to zrobić również jesienią, po zakończeniu kwitnienia.  

Zastosowanie trawy pampasowej

Trawa pampasowa, znana również jako Cortaderia selloana, ma wiele zastosowań. Jest bardzo popularna jako ozdobna ogrodowa, ze względu na swoje piękne, puszyste kwiatostany i ozdobne, pióropodobne liście. Może być stosowana w różnych sposobach:
 1. Dekoracja ogrodów: Jest często sadzona jako ozdobna roślina do ogrodów, parków i terenów zieleni. Jej wysoka i okazała sylwetka dodaje wyrazistości krajobrazowi.
 2. Granice działki: Może być wykorzystana do oznaczenia granic działki, ze względu na swój imponujący wygląd.
 3. Materiał florystyczny: Kwiatostany są często wykorzystywane w florystyce do tworzenia bukietów i dekoracji, zarówno świeżych, jak i suchych.
 4. Zabezpieczenie terenów: Ze względu na swoją wysokość i grubość, może być stosowana do zabezpieczenia terenów przed wiatrem i erozją.
 5. Podłoże dla dzikich zwierząt: Stanowić naturalne siedlisko i schronienie dla dzikich zwierząt i ptaków, zwłaszcza w okresie zimowym.
 6. Oczyszczanie powietrza: Roślina ta może przyczynić się do oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń oraz absorbowania dwutlenku węgla.
Jest więc wielofunkcyjną rośliną, która ma wiele zastosowań zarówno w dziedzinie dekoracyjnej, jak i funkcjonalnej. Jej estetyczny wygląd sprawia, że jest cenioną ozdobą ogrodów i terenów zieleni. 

Termin kwitnienia

Kwitnienie występuje zazwyczaj od końca lata do wczesnej jesieni, czyli od sierpnia do października, w zależności od warunków klimatycznych i lokalizacji. Trawa wytwarza piękne, puszyste kwiatostany, które są często używane do dekoracji w bukietach i kompozycjach florystycznych. Kwiaty mogą mieć różne odcienie, od białego i różowego po fioletowy i złocisty. Jest to spektakularny okres, gdy jej kwiaty dodają uroku i piękna do otaczającego krajobrazu. 

Uprawa i pielęgnacja

jako roślina ciepłolubna, potrzebuje stanowiska słonecznego, ciepłego, zacisznego i osłoniętego od wiatrów. Wymaga gleby żyznej, zasobnej w składniki pokarmowe, luźnej i przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie. Bardzo lubi wilgoć, dlatego należy regularnie ją podlewać. należy sadzić wczesną wiosną na rabatach, wzdłuż brzegów, wokół najlepiej sadzić różne odmiany innych gatunków traw i bylin. Może to być okaz jakim jest miskant chiński, który dorośnie do 2 metrów wysokości i stworzy latem i jesienią piękną kompozycję traw. Do ziemi powinno się zasadzać roślinę wiosną, by miała czas zaaklimatyzować się w ogrodzie przed nadejściem zimy. Ponadto w okresie wegetacji warto nawozić ją co 3 – 4 tygodnie.

Choć trawa pampasowa uwielbia wilgoć latem, to zimą zdecydowanie jej nie znosi. Może ona powodować zamieranie rośliny, dlatego koniecznie trzeba roślinę przed nią zabezpieczyć. Można zasadzić trawę ozdobną na wzniesieniu, co uchroni ją przed nadmierną wilgotnością podłoża. Dodatkowo należy ją osłonić. W tym celu powinno się roślinę dokładnie wysuszyć, następnie ściąć na wysokość około 30 cm, związać i okryć matą ze słomy i liśćmi. Tak zabezpieczona trawa pampasowa powinna przetrwać nawet mroźną zimę.

Uprawy traw pampasowej odbywają się głównie poprzez rozmnażanie przez podział kęp wiosną lub latem. Rośliny te najlepiej rosną w dobrze przepuszczalnej glebie i miejscach o dużej ilości światła słonecznego. W okresie wzrostu trawa pampasowa wymaga regularnego podlewania i nawożenia, aby mogła osiągnąć pełny potencjał wzrostu i kwitnienia. Po osiągnięciu pełnego rozwoju, w trakcie jednego sezonu trawy potrzebują okresowego przycinania, aby zachować swój estetyczny wygląd i zdrowie. przyciąć do poziomu około 15-20 cm nad ziemią, aby pobudzić roślinę do wzrostu w sezonie letnim. Należy również usunąć suche i martwe liście oraz przekwitłe kwiatostany. Bardzo ładnie będzie komponować się w wazonie jako element dekoracji z gałązkami bawełny. Donica to bardzo dobry pomysł na posadzenie odmiany trawy pampasowej, gdy zakwitnie jej kłosy i pióropusze ozdobią nasz taras. Wokół rośliny warto sadzić mniejsze rośliny ogrodowe. Pamiętajmy jest wrażliwa na nadmiar wody, lubi wilgotny teren, ale nie w nadmiarze.

Trawę należy przyciąć, warunkuje to nowe przyrosty i jej zdrowy wygląd. Ponadto, regularne stosowanie nawozów mineralnych pomoże zapewnić roślinie odpowiednie składniki odżywcze, które mogą być niezbędne do jej zdrowego wzrostu i rozwoju. Bardzo ładnie będzie wyglądała na podwyższonych rabatach.

Jest to gatunek trawy, który dorasta do imponujących rozmiarów. Jej piękne kwiatostany zdobią ogrody i tereny zielone, tworząc efektowne solitery.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 180 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-24
Przesyłka doszła szybko, była bardzo dobrze zabezpieczona, polecam
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
pixel