Obiela

( ilość produktów: 3 )

obiela

Nie jest rośliną zbyt popularną w Polsce. Obiela zwana jest także „Panną Młodą” ze względu na swój intensywny, biały i czysty kolor. Jest szczególnie polecana osobom, które pragną w niepowtarzalny sposób upiększyć swój ogródek lub działkę. Jako roślina ozdobna nie posiada zbyt dużych warunków uprawny, dlatego polecana jest nawet przy amatorskiej hodowli.

Jest to krzew ozdobny wywodzący z Azji Mniejszej oraz Chin. Wywodzi się z tej samej rodziny, z której pochodzą jabłonie i róże. W Polsce eksponowana jest zazwyczaj w ogrodach botanicznych, gdzie posiada idealne warunki rozwoju, przez co odwiedzający mogą podziwiać jej pełne majestat. Ze względu na swoją wyjątkowość i niewielką popularność, stanowi prawdziwą gratkę dla miłośników rzadkich gatunków roślinnych. Nie występuje naturalnie w przyrodzie, jest dziełem człowieka, efekt mieszanki dwóch innych gatunków. Ma ona piękny, urzekający zapach, co stanowi kolejny powód, aby zasadzić ją w przydomowym ogródku albo uprawiać na działkach. Obiela posiada powyginane, opadające kaskadowo gałęzie oraz piękne, białe kwiaty o charakterystycznym kształcie dzwonków, aby potem owoce przekształciły się w bardziej gwieździstą torebkę, która przy twardnieniu ukazuje swoje majestatyczne wnętrze. Jesienią jej liście przyjmują barwę żółtą, nie tracą jednak swoje uroku. Zimą posiada wspaniałe purpurowo-brązowe gałązki. Idealnie nadaje się do ogródków, w których stanowi całoroczną ozdobę, zmieniając się wraz ze zmianami otoczenia. Szczególnie pięknie wygląda późną wiosną, w okresie maja i czerwca, kiedy przypada jej kwitnienie. Jest to również roślina inwazyjna, która – jeżeli nie jest kontrolowana – rozrasta się po całym ogrodzie. Posiada krótki acz bardzo bujny okres kwitnienia.

Obiela odmiany

Posiada kilka odmian, m. in.:

- obiela piłkowana Snow White (łac. Exochorda serratifolia) - jest rośliną obficie kwitnącą, osiągającą nawet do czterech metrów wysokości, posiada zwarty, wyprostowany pokrój;

- obiela groniasta, obiela wielokwiatowa (łac. Exochorda racemosa) - jest to odmiana nie znosząca wapiennego podłoża, polecana do ogrodów, gdzie można wydzielić dla niej dużo miejsca. Jej podgatunki to m.in. obiela groniasta Niagara.

Obiela uprawa, pielęgnacja

Należy sadzić ją na glebie żyznej i przepuszczalnej, najlepiej kiedy posiada ona odczyn obojętny. Wymaga stanowiska, gdzie będzie miała dostęp do pełnego słońca co najmniej przez dziesięć godzin, zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu. Dobrze toleruje suszę. Jest rośliną odporną na mrozy, pod warunkiem, że miejsce, w którym rośnie, jest osłonięte. Nie straszne są jej również szkodniki i choroby roślin. Podczas przycinania po okresie kwitnienia należy pamiętać, że obiela wypuszcza kwiaty z gałązek jednorocznych, czyli tych, które wypuściła w ubiegłym roku.

Obiela zastosowanie

Przede wszystkim wykorzystywana jest jako roślina ozdobna w wielu aranżacjach przestrzeni ogrodowej oraz parkach użyteczności publicznej. Idealnie nadaje się do nasadzeń grupowy, np. w towarzystwie forsycji, należy jednak pamiętać, aby zostawić jej trochę miejsca albo regularnie przycinać, ponieważ obiela to roślina ekspansywna. Świetnie sprawdza się na skarpach i murach, a także jako roślina pnąca.

pixel