Pięknotka

( ilość produktów: 2 )

pięknotka wymagania zastosowanie sadzenie pielęgnacja

Pięknotka to krzew należący do rodziny werbenowatych. Warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ kiedy większość roślin jesienią traci swoje walory, pięknotka nadal uatrakcyjnia ogrody, przede wszystkim ze względu na swoje owoce. Podziwiać ją można nawet do Bożego Narodzenia!

Charakterystyka pięknotki

Pięknotka zwana także polikarpą tworzy krzewy, których wysokość w zależności od odmiany może wahać się od 1 do 3 m wysokości. Sztywne, rozgałęzione pędy porośnięte są przez dość długie liście o lancetowatym kształcie oraz ząbkowanych brzegach. Jesienią przebarwiają się na żółto lub czerwono, a niekiedy nawet na odcienie fioletu. Pięknotka kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Na krzewie pojawiają się wówczas niewielkie fioletowe lub jasnoróżowe kwiaty tworzące grona. Nie stanowią one jednak dużej dekoracji, ponieważ w większości ukrywają się pod liśćmi. Krzew pokazuje swoją pełną dekoracyjność dopiero jesienią, gdy zaczynają dojrzewać jego owoce. Niewielkie, okrągłej jagody mają błyszczącą skórkę i choć są niewielkie, przyciągają uwagę intensywnym fioletowym kolorem. Tworzą gęste grona ściśle przylegające do gałązek. Choć mogą przypominać cukierki, są niejadalne. Ich spożycie w większej ilości może wywołać silne zatrucie.

Wymagania pięknotki

Do prawidłowego rozwoju oraz obfitego owocowania pięknotka potrzebuje stanowisk słonecznych, ciepłych i osłoniętych przed wiatrem. Preferuje glebę żyzną, próchniczną oraz przepuszczalną. Najlepiej czuje się na terenach o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Wybierając stanowisko dla pięknotki, powinniśmy unikać gleb o dużej zawartości wapnia, ponieważ powoduje ono słabsze wybarwienie owoców, a także terenów zbyt wilgotnych, która zwiększa podatność krzewu na przemarzanie.

Pielęgnacja krzewów pięknotki

Bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji tej rośliny jest jej przycinanie, które powinniśmy wykonywać na przełomie lutego i marca. W pierwszym roku po posadzeniu powinno się przyciąć pędy aż do 2-3 oczka nad ziemią. W drugim roku pędy skraca się o połowę, nadając pięknotce preferowany kształt. Na przedwiośniu kolejnych lat pędy przycinamy już tylko o 1/3. Z wyjątkiem najstarszych pędów, które warto wyciąć przy ziemi. Przycinając krzew, trzeba również zwrócić uwagę czy nie ma pędów chorych, przemarzniętych lub uszkodzonych, które trzeba usunąć.

Uprawiając pięknotkę, powinno się także zadbać o jej regularne podlewanie oraz nawożenie. Podlewanie jest szczególnie ważne w porze tworzenia się owoców. Do nawożenia najlepiej jest wybrać preparat mineralny, wieloskładnikowy, ale sprawdzą także nawozy organiczne, na przykład obornik. Pierwszą dawkę powinno się podać pięknotce przed kwitnieniem i nawozić ją co miesiąc. Ostatniej dawki nawozu nie powinno się stosować później niż końcem sierpnia, by roślina mogła przygotować się na nadchodzącą zimę.

Pięknotka należy do roślin wrażliwych na niskie temperatury, dlatego konieczne jest zabezpieczenie jej przed nadchodzącymi mrozami. Wokół nasady pędów można usypać kopczyk ziemi i liści, a górną część pędów osłonić słomianą matą lub agrowłókniną. Nie należy rezygnować z takiej ochrony nawet w najcieplejszych rejonach kraju. Na terenach o najsroższych zimach warto rozważyć uprawę wyłącznie w donicach, które zimą można przenieść do chłodnego, ale nie mroźnego pomieszczenia.

Pięknotkę można rozmnożyć poprzez odkłady, czyli przygięcie pędu do ziemi i obsypanie jego części lub przez sadzonki pobierane z pędów późnym latem. Jesienią można z owoców pozyskać także nasiona. Trzeba je przechować w lodówce do wiosny i wtedy wysiać.

Zastosowanie pięknotki w ogrodzie

Pięknotki doskonale współtworzą rabatowe kompozycje. Najpierw stanowią tło dla roślin, których największa dekoracyjność przypada na okres wiosenny i letni, a same najmocniej wyróżniają się już po ich przekwitnięciu. Posadzone w okolicy tarasu lub w eksponowanych miejscach będą stanowić niezwykłą jesienną dekorację. Najlepiej jest sadzić pięknotki parami, ponieważ stwarza to możliwość na jeszcze obfitsze owocowanie.

Polecane odmiany pięknotki

W Polsce najczęściej spotykana jest pięknotka Bodiniera, ale popularnością cieszą także pięknotki japońskie i rozwidlone, wśród których nie brak wyjątkowych odmian.
• Pięknotka Bodiniera Profusion – wytwarza intensywnie fioletowe owoce, a jej liście jesienią nabierają żółtego koloru. Warto zwrócić na nią uwagę, ponieważ owocuje obficie nawet sadzona pojedynczo.
• Pięknotka japońska Leucocarpa – wyjątkowa odmiana tworząca białe owoce nietypowe dla gatunku.
• Pięknotka japońska Heavy Berry – wytwarza fioletowe owoce o znacznie większych rozmiarach niż pozostałe odmiany.
• Pięknotka rozwidlona Issai – miniaturowa odmiana osiągająca zaledwie około 60 cm wysokości, najpopularniejsza z pięknotek rozwidlonych.
• Pięknotka rozwidlona Amethyst – wytwarza fioletowe owoce o najintensywniejszym odcieniu spośród wszystkich odmian.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 220 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Super
2024-06-19
Wszystko ok
pixel