Świerk biały

( ilość produktów: 7 )

Świerk biały sadzonki wymagania zastosownanie

Świerk biały (Picea glauca), zwany również kanadyjskim, to zimozielone drzewo o wysokości do 20-35 m. Wywodzi się z północnych terenów Ameryki Północnej, od centralnej Alaski, na wschód do Nowej Fundlandii, na południe do stanów Montana, Michigan i Mine. Pewna odizolowana populacja tej rośliny z rodziny sosnowatych znajduje się także w Górach Czarnych w Dakocie Południowej. Charakteryzuje się wąskopiramidalną koroną, cienką i łuskowatą korą, silnie aromatycznymi po rozdarciu igłami niebiesko-zielonymi z wierzchu i niebiesko-białymi od spodu oraz zwisającymi, brązowymi, walcowatymi szyszkami długości 3-6 cm. Dożywa 350 lat.

Świerk biały – odmiany

Jedną z powszechniejszych odmian świerku białego jest „Conica”, odznaczająca się idealnie stożkowatą i gęstą koroną. Jest ona wolno rosnąca i po 10 latach osiąga 1, 5 m wysokości. Odmianami do 1 m wysokości są „Alberta Globe” o kopulastej lub kulistej koronie i „Echinoformis” o koronie płaskokulistej. „Laurin” to karłowata odmiana świerku kanadyjskiego o przyrostach rocznych do 2-3 cm. „Maigold” cechuje się efektownymi przyrostami wiosennymi, które jednak z czasem blakną, a „Sanders Blue” – srebrnymi igłami.

Świerk biały – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Świerk kanadyjski preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione o świeżej, wilgotnej i przepuszczalnej glebie o odczynie od bardzo kwaśnego do obojętnego (pH 4, 5-7). Jest niewrażliwy na zanieczyszczenia powietrza, ale bywa atakowany przez mszyce i przędziorki, a w zbyt wilgotnych warunkach także przez choroby grzybicze. Należy go umiarkowanie nawadniać, jednakże dobrze radzi sobie z okresowymi suszami. Wytrzymuje nawet największe mrozy, młode okazy jednak warto zabezpieczyć na zimę poprzez ściółkowanie korą lub szyszkami. Przycinanie drzewka nie jest konieczne, jednak można to zrobić z powodów estetycznych w okresie od kwietnia do czerwca.

Świerk biały – sadzenie

Świerki białe uprawia się przede wszystkim z sadzonek wyhodowanych przez szczepienie – niektóre odmiany uprawiane z nasion nie zachowują bowiem cech rośliny matecznej. Przed rozpoczęciem prac wybieramy stanowisko odpowiadające wymaganiom drzewka, gdzie wykopujemy dołek o rozmiarach zależnych od egzemplarza. Wzruszenie gleby na dnie i ściankach dołka ułatwi roślinie wrośnięcie korzeniami w podłoże. Sadzonkę oglądamy, usuwając wszelkie suche i uszkodzone fragmenty, a bryłę korzeniową umieszczamy w wodzie na około 15-30 minut. Wkładamy drzewko do dołka, zwracając uwagę, aby szyjka korzeniowa znajdowała się na wysokości gruntu. Zasypujemy dołek – możemy do tego wykorzystać mieszankę świeżej ziemi i kwaśnego torfu, która zapewni roślinie odżywcze podłoże. Ugniatamy i formujemy zagłębienie, które zatrzyma wodę i ułatwi jej spływanie do korzeni. Drzewko solidnie podlewamy.

Świerk biały – zastosowanie

Świerk kanadyjski jest powszechnie wykorzystywany na całym świecie w parkach i w zieleni miejskiej. Niektóre mniejsze i bardziej ozdobne odmiany są hodowane w przydomowych ogródkach, ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. Karłowate kultywary bywają uprawiane w donicach. Najlepiej nadaje się na nasadzenie jako soliter w wyeksponowanym miejscu bądź w towarzystwie innych iglaków o różnych barwach. Odmiany odznaczające się bardziej intensywnym wzrostem można sadzić w formie żywopłotu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 175 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super zapakowane Super szybko jestem zadowolony rośliny zdrowe pozdrawiam obsługę 5/5
2024-05-20
Zamówienie zgodne z opisem i kolorem. Piękne i spore sadzonki, mogłoby być jedynie trochę taniej.
pixel