Jodła szlachetna

( ilość produktów: 1 )

 

jodła szlachetna cena sadzonki nobilis glauca

Jodła szlachetna (Abies procera) w warunkach naturalnych osiąga bardzo imponujące rozmiary – nawet do 80 m wysokości. Rośnie w nadmorskich, górskich lasach Ameryki Północnej (od Waszyngtonu do Północnej Kalifornii) na wysokościach 900-1800 m n. p.m. Tamtejszy teren charakteryzuje się wilgotnym, chłodnym klimatem i dobrymi glebami. Roślina ta jest rzadko spotykana w Polsce ze względu na jej spore wymagania uprawowe i wrażliwość na niskie temperatury. Igły jodły szlachetnej są drobne (20-35 mm długości) i w zależności od odmiany różnią się kolorem.

 

Jodła szlachetna – odmiany

Jedną z najatrakcyjniejszych odmian jodły szlachetnej jest „Glauca” charakteryzująca się błękitno-srebrzystym zabarwieniem igieł (z tego powodu bywa nazywana jodłą srebrną). Szczególnie popularne są odmiany karłowate, do których należą „Blaue Hexe” (srebrzysto-niebieska o pokroju kulistym), „Bizarro” (niebiesko-zielona o początkowo kulistym, później lekko wzniesionym pokroju) i „Obrighoven” (srebrzysto-niebieska o pokroju poduszkowym).

 

Jodła szlachetna – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Niestety jodły szlachetnej nie można uprawiać wszędzie – jest to roślina wymagająca. Wymaga żyznych, próchniczych, wilgotnych, przepuszczalnych gleb o lekko kwaśnym odczynie pH oraz stanowisk słonecznych lub częściowo zacienionych. Źle radzi sobie na podłożach jałowych, piaszczystych, suchych, ciężkich, zbitych ani mokrych. Nie jest mrozoodporna, szczególnie w młodym wieku, jest wrażliwa na zanieczyszczenia powietrza, dobrze natomiast znosi wiatry. Nie toleruje zbyt niskiej wilgotności powietrza. Jest narażona na ataki szkodników (zwłaszcza obiałek pędowych, przędziorków i ochojników) oraz choroby grzybicze (osutka, rdza).

 

Jodła szlachetna – sadzenie

Najdogodniejszym terminem na sadzenie jodły szlachetnej jest wczesna jesień. Spowodowane jest to tym, iż roślina jest mniej narażona na przesuszenie, nie trzeba także martwić się o to, czy zdąży się odpowiednie zakorzenić. Wykopujemy dołek o rozmiarach 40-50 cm szerokości i 40-50 cm głębokości, po czym wzruszamy glebę na dnie i ścianach. Przed umieszczeniem bryły korzeniowej w dołku namaczamy ją przez około 15-30 minut i oczyszczamy. Roślinę zasypujemy przynajmniej do połowy mieszanką 1:1 świeżej ziemi i kwaśnego torfu. Obficie podlewamy, powtarzając to regularnie aż do pierwszych przymrozków, co ułatwi jodle przezimowanie. Wyściółkowanie korą zapobiegnie parowaniu wody z podłoża, ograniczy wzrost chwastów i zapewni odpowiednie pH gleby.

 

Jodła szlachetna – zastosowanie

W przeciwieństwie do innych amerykańskich jodeł, ta roślina nie jest wykorzystywana w europejskich lasach – można ją spotkać przede wszystkim w dużych ogrodach (w związku z tym, iż jodła szlachetna osiąga spore rozmiary) i parkach. Z racji jej wymagań dotyczących wilgotności, z powodzeniem można ją uprawiać w pobliżu zbiorników wodnych i na terenach nadmorskich. Nadaje się do sadzenia na wrzosowiskach oraz w ogródkach skalnych. Młode okazy są wykorzystywane w charakterze drzewek bożonarodzeniowych.

pixel