Trawa bambusowa

( ilość produktów: 1 )

trawa bambusowa aureola uprawa sadzonki zwisająca

Trawa bambusowa to bardzo efektowny gatunek trawy pochodzącej z Japonii. Jest rośliną wieloletnią, dlatego możemy się nią cieszyć dłużej niż jeden sezon. Jako jedna z nielicznych traw, dobrze znosi przebywanie na stanowiskach ocienionych, co jest jej niemałym atutem. Jej uroda doda egzotycznej nuty każdemu ogródkowi, a także skutecznie podkreśli walory pobliskich kwiatów. Poznajmy najbardziej popularne w Polsce odmiany trawy bambusowej oraz jej wymagania i zastosowanie.

 

Trawa bambusowa - charakterystyka

Trawę bambusową (łac. Hakonechloa macra), określa się również jako hakonechloa smukła. Jest to ozdobny gatunek trawy, pochodzącej z Japonii, który w warunkach naturalnych obrasta górskie lasy. Trawa to dorasta do 1 metra wysokości, a rośnie tworząc charakterystyczne, gęste kępy. Liście trawy przypominają liście bambusa i wyrastają z cienkich, podłużnych pędów. Jesienią trawa zakwita, wypuszczając niewielkie kwiatostany zwane wiechami.

Odmiany trawy bambusowej

Najbardziej cenionymi odmianami trawy bambusowej są te, których liście ulegają pięknie wyglądającym przebarwieniom. Odmiana All Gold ma naturalnie jasnozielone liście, które po wystawieniu na mocniej oświetlone stanowisko, zmieniają barwę na jasnożółtą. Z kolei trawa bambusowa Naomi, również naturalnie posiadająca jasnozielone liście, upstrzone jasnymi pasami, jesienią daje niesamowity pokaz barw, gdyż przebarwia się wtedy na piękne odcienie różu oraz czerwieni. Podobnie zachowuje się odmiana Samurai, której jasnozielone liście o białych pasach, jesienią przebarwiają się w odcienie szlachetnego brązu. Odmiana Aureola ma bardzo efektowny wygląd. Zielone liście przeplatane są żółtymi pasami, a jesienią cała roślina może przybierać przeróżne barwy, od różu i czerwieni, przez brąz, po kolor żółty. Kolejną wyjątkową odmianą jest Beni Kaze, której pokładający się pokrój jest bardzo charakterystyczny. Jej liście są intensywnie zielone, natomiast jesienią zmieniają barwę na czerwień i pomarańcz.

Uprawa, wymagania, pielęgnacja

Trawa bambusowa, jak każda roślina, ma swoje indywidualne preferencje. Gdy nauczymy się je respektować, odwdzięczy się wspaniałym wyglądem przez długie lata. Trawa ta przede wszystkim preferuje stanowiska ocienione i lekko wilgotne. Jeśli wybierzemy dla niej stanowisko słoneczne, należy pamiętać o częstym podlewaniu. W przeciwnym razie, brzegi liści trawy zaczną usychać. Podlewanie jest też konieczne w przypadku utrzymującej się suszy, ze względu na płytki system korzeniowy rośliny.

Glebę dla trawy bambusowej wybieramy lekko kwaśną i przepuszczalną. Trawa może co prawda rosnąć na innych rodzajach gleb, jednak należy się wystrzegać gleb gliniastych i piaszczystych, gdyż na takich rośnie zdecydowanie najgorzej. Pielęgnacja trawy bambusowej nie jest trudna, gdyż jej nawożenie nie jest konieczne, jednak jeśli chcemy uzyskać mocną i zdrową trawę, warto na początku sezonu zastosować nawóz wieloskładnikowy, a najlepiej kompost.

Zastosowanie, sadzenie

Trawa bambusowa będzie się dobrze czuła i jeszcze lepiej wyglądała przy oczku wodnym bądź strumyku. Warto również rozważyć posadzenie jej pod drzewami lub krzewami, których wygląd zostanie skutecznie urozmaicony i podkreślony. Bardzo atrakcyjnie trawa bambusowa wygląda w towarzystwie wszelkich paproci, miodunek, czy tawułek. Idealnie nada się na skarpę lub skalniak, a także do ogrodów japońskich i kamiennych.

pixel