Tulipanowiec

( ilość produktów: 1 )

tulipanowiec drzewa liściaste i krzewy

Tulipanowiec jest ogromnym, amerykańskim drzewem, które swą urodą zachwyca ogrodników na całym świecie. Jak można się domyślić, jego polska nazwa ma coś wspólnego z wiosennymi tulipanami. Podobieństwo obu roślin dotyczy kwiatów, które drzewo liściaste ukazuje nam w czerwcu. Są one zbieżne kształtem, choć należy z przykrością zauważyć, że o ile tulipany możemy podziwiać bez najmniejszego problemu, tak kwiaty tulipanowca są ukryte wśród liści gęstej korony. Nie są jednak niezauważalne, mieniąc się w słońcu swoją delikatną, pomarańczowo-seledynową barwą.

Tulipanowiec o nieśmiałych, poukrywanych kwiatach

Tulipanowiec to jedno z najstarszych drzew Ameryki Północnej, skąd do Europy przybył w XVII wieku. W swoim naturalnym klimacie jest istnym długowiecznym gigantem, ponieważ osiąga wzrost nawet 60 metrów, a żyje przeszło 700 lat. Drzewo liściaste w polskich warunkach nie jest już tak kolosalne, dorastając do 30 metrów, jednak egzystuje równie długo. Niezaprzeczalną zaletą tulipanowców jest też fakt, że rosną bardzo szybko, zwiększając swą wysokość o około 50 cm w ciągu roku. Dzięki temu są idealnym drzewem dla rodzin z dziećmi, bowiem już w kilka lat po posadzeniu można zamontować na nich huśtawkę, ulubioną zabawkę większości dzieci. Tulipanowce są nie tylko atrakcyjne, ale ich elementy są też na różne sposoby wykorzystywane w przemyśle. Drewno, ze względu na swoją lekkość, odporność na czynniki zewnętrzne i łatwość w obróbce, stosowane jest do produkcji papieru, oklein i paneli, a także do wytwarzania różnych instrumentów. Docenione zostały też korzenie drzewa liściastego, których używa się do wzbogacenia smaku niektórych gatunków piw. Tulipanowce posiadają gruby i dość krótki pień, pokryty szarobrunatną, nieco spękaną korą. Grube konary tworzą wąską, stożkowatą i wzniosłą koronę, która bez liści jest dość rzadka. Kiedy jednak obrosną gałęzie, korona staje się niezwykle gęsta, rzucając przy tym niemały cień. Trudno orzec, co u tulipanowców jest bardziej niezwykłe, liście czy kwiaty? Zarówno jedne jak i drugie są niesamowicie ciekawe, choć niezaprzeczalnie liście należą do bardziej widocznych elementów rośliny. O ich nietypowości decyduje charakterystyczny kształt. Liście wyglądają jakby ktoś powycinał je nożyczkami, nadając tym nietypową formę. Są przy tym bardzo duże, mając 15 cm długości i niewiele mniej szerokości. Podzielone są na cztery nierównej wielkości klapy, każda o zaostrzonym końcu. Początkowo intensywnie zielone i błyszczące, jesienią zachwycają bogactwem złocistych, pomarańczowych i brązowych odcieni, stając się tym samym oszałamiającą ozdobą ogrodu. W czerwcu uroku drzew liściastych dopełniają przepiękne kwiaty. Niestety, są one dość ukryte wśród gęstej korony liści, niemniej warto poszukać ich wzrokiem. Zachwycają bowiem swymi seledynowo-pomarańczowymi barwami płatków i jasnymi słupkami, zebranymi wewnątrz kielicha. Niestety, na kwiaty tulipanowców należy chwilę poczekać, pojawiają się dopiero po 15 latach od zasadzenia.

Korona powycinanych liści i tulipanowych kwiatów

Tulipanowiec nie jest trudnym w uprawie drzewem, choć nie należy ukrywać, że trzeba poświęcić mu nieco uwagi, by pięknie wyrósł. Ze względu na wspaniałą urodę drzewa liściastego, warto sadzić je w miejscach ekspozycyjnych. Dlatego w ogrodzie idealnie sprawdzi się jako soliter, pod którym można miło spędzić czas w ciepłe i słoneczne dni, a jesienią rozkoszować się wielobarwnością jego liści.

  • Uprawa i pielęgnacja

Tulipanowiec należy zasadzać na słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. Potrzebuje umiarkowanej wilgotności i źle znosi suszę, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie go na obrzeżach oczek wodnych lub innych zbiorników. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, zasobna w składniki pokarmowe, lekko kwaśna lub obojętna. Wrażliwe na mróz są szczególnie młode okazy, które warto osłonić przed nadejściem zimy. Powinno się wyściółkować podłoże drzewom liściastym, ponieważ ograniczy to rozwój chwastów, a także zapobiegnie parowaniu wody. Tulipanowce można wspomagać wiosną, nawożąc je nawozem organicznym. Drzewa liściaste nie wymagają przycinania, ponieważ ich gałęzie szybko grubieją. Aby jednak nadać im ładny kształt, warto zająć się tym w początkowym okresie wzrostu rośliny. W tym celu należy pozostawić tulipanowcom najsilniejszy pęd, a resztę usunąć. Dopóki roślina nie urośnie, należy kontrolować pędy, a ewentualnie uszkodzone usuwać wiosną.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 98 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
szybka realizacja zamówienia, bardzo solidnie i bezpiecznie zapakowane duże i ładne sadzonki, trochę mała latria kłosowa, ale może sobie poradzi, bardzo polecam sklep
2024-04-15
Zamawiane trawy mam nadzieję,że się przyjmą.Słabo,że na opakowaniach brakuje opisu, więc trzeba się domyślać,która to która.Bardzo dobrze zapakowane.
pixel