Pięciornik

( ilość produktów: 25 )

pięciornik sadzenie uprawa pielęgnacja odmiany

Pięciorniki to urokliwe krzewy liściaste, które zachwycają nieśmiało wychylającymi się spomiędzy gęstych gałęzi, barwnymi kwiatami. Krzewy ozdobne najokazalej prezentują się w grupach, co można wykorzystać obsadzając je na żywopłoty. Niemniej urodziwie pięciorniki przedstawiają się na rabatach, obrastając skalniaki, z powodzeniem sprawdzają się również w roli okrywowej. Ze względu na swoje niewygórowane wymagania uprawne, rośliny liściaste są często wykorzystywane w celach dekoracji przestrzeni miejskiej. Dodatkowym atutem pięciorników jest też fakt, że mogą być hodowane w pojemnikach, ozdabiając domowe balkony i tarasy. Z krzewów liściastych można też wykonywać bonsai.

Pięciopłatkowe, kolorowe kwiaty pięciornika

Pięciornikikrzewami liściastymi, które występują w Ameryce Północnej, Azji i Europie, ich rodzinnym kontynentem jest natomiast dalekowschodnia Azja. Są do dość niskie rośliny liściaste, ich wzrost rzadko przekracza metr. Są za to bardzo krzaczaste i rozłożyste, o szerokości około 1,5 metra, są też gatunkiem z rodziny różowatych. Pięciornik posiada bardzo dekoracyjne liście, które najczęściej występują w srebrno-zielonym kolorze. Od maja na krzewach ozdobnych pojawiają się prześliczne, różnokolorowe kwiatki, których barwa uzależniona jest od gatunku pięciornika. Najpiękniej prezentują się one na przełomie czerwca i lipca. Najczęściej kwitną na biało i żółtko, ale można je też spotkać w różowym, pomarańczowym, a nawet czerwonym ubarwieniu. Kwiaty obrastające krzew ozdobny są dość niewielkich rozmiarów i uroczo wychylają się spomiędzy gęstych, zielonych gałęzi. Roślina liściasta ma zaokrąglony kształt i zwarty pokrój, a jej wyprostowane pędy pokryte są brązowo-czerwoną korą, która cudownie komponuje się z wyrazistym kolorem liści. Pięciornik całościowo jest naprawdę piękną rośliną, o wielorakich zastosowaniach w ogrodzie.

Krzewy ozdobne do domu i doniczki

Pięciorniki to częsty wybór ogrodników, ponieważ są bardzo proste w uprawie i niemal niewymagające. Są też wieloletnimi roślinami liściastymi, dekorującymi ogród na długie lata.

  • Sadzenie, uprawa i pielęgnacja

Pięciornik jest krzewem ozdobnym z gatunku samowystarczalnych – gdzie go posadzisz, tam urośnie. Z tego też powodu stanowi częsty element zieleni miejskiej, nie wymagając stałej opieki. Warto jednak roślinę liściastą posadzić na słonecznym stanowisku, wtedy będzie kwitła bardziej obficie i barwnie. Pięciornik tak samo niewybredny jest w stosunku do rodzaju gleby, niemniej najbardziej odpowiednią dla niego jest lekka i przepuszczalna. Jedynym rodzajem ziemi, który nie służy roślinom liściastym jest wysokowapieniowa. Przed zasadzeniem pięciorników, podłoże można wzbogacić kompostem. Krzewy ozdobne są dość odporne na susze, ponieważ posiadają głęboki system korzeniowy, jednak w przypadku przedłużającej się posuchy należy niezwłocznie je podlać. Pięciorniki powinno się systematycznie przycinać, ponieważ sprzyja to obfitszemu kwitnieniu i gęstszemu pokrojowi. Cięcia należy dokonywać wczesną wiosną, skracając pędu o 1/3 wysokości. W przypadku starszych roślin liściastych, usunąć należy zgrubiałe i suche pędy. Po kwitnięciu należy wyeliminować przekwitnięte kwiaty.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 203 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Szybka dostawa,solidnie spakowane i zabezpieczone.
2024-06-07
Zamówienie zgodne z opisem. Dostawa bardzo szybka. Zapakowane wzorowo. Obsługa telefoniczna bardzo miła . Jedynie brak oznaczeń na roślinach co to jest. Na 5 tylko jedna miała nazwę. Dlatego odjęłam gwiazdkę.
pixel