Tuja Thuja Żywotnik - odmiany, rodzaje, cena, sadzonki

( ilość produktów: 39 )

tuja thuja żywotnik drzewa iglaste i krzewy

Wieczne zielone płaskie igiełki tuj

Tuja, nazywana też żywotnikiem, to drzewo iglaste, które chętnie wykorzystywane jest do ozdoby ogrodów. Ze względu na łatwość uprawy tuj, można je spotkać w wielu przydomowych kompozycjach. Żywotniki doskonale sprawdzają się też w roli żywopłotów, idealnie odgradzając prywatną przestrzeń domową od reszty otoczenia. Ze względu na swój czarowny, leśny zapach, tuje są częstym wyborem dekoracji nie tylko ogrodów, ale także nierzadko można je spotkać w parkach i zieleńcach. Żywotniki występują w wielu gatunkach, dzięki czemu możemy stworzyć ogrodowe, wyszukane kompozycję, złożone z tych drzew i krzewów iglastych.

Wieczne zielone płaskie igiełki tuj

Nazwa drzewa pochodzi od łacińskiego Thuja, a w Polsce mówi się na nią też żywotnik. Te drzewa iglaste pochodzą z terenów Ameryki Północnej, a dokładnie z Kanady oraz Azji Wschodniej. Tuje należą do rodziny cyprysowatych. Żywotniki są długowiecznymi, zimozielonymi roślinami iglastymi, które potrafią rosnąć kilkaset, czasem tysiąc lat. Thuje zachwycają swoim wyglądem, w zależności od odmiany, stanowiąc krzew bądź drzewo iglaste, a ponadto rozsiewają niezwykle przyjemną, leśną woń. Żywotniki sprawdzają się doskonale w roli żywopłotów, mniejsze jej odmiany, mające formę niewielkich krzewów ozdobnych, wspaniale uzupełniają ogrodowe przestrzenie.

Dodatkowym atutem tuj jest fakt, że są całorocznymi roślinami ogrodowymi, dzięki czemu można cieszyć nimi oko nawet w zimie, gdzie przyprószone śniegiem prezentują się wyjątkowo czarownie. Żywotniki nie są wymagającymi krzewami iglastymi, jednak warto pamiętać, że ich wymagania różnią się w zależności od gatunku. W swoim naturalnym środowisku tuje potrafią osiągnąć nawet 60 metrów wysokości. W naszym klimacie żywotniki uzyskują dużo mniejsze, choć wciąż imponujące, rozmiary, urastając do 15 metrów. Rośliny ozdobne zazwyczaj przyjmują kształt stożka, kuli lub kolumny, co uzależnione jest od gatunku. Gałęzie tuj są wiotkie i gęste, pokrywając pień drzew iglastych niemal do samej ziemi, choć w przeciągu lat mogą się nieco ogołacać. Pędy żywotników są zbudowane z płaskich, przylegających do siebie łuskowatych liści, które wydzielają bardzo intensywny i przyjemny zapach. Owocami tuj są szyszki, które, początkowo zielone zmieniają po dojrzeniu swą barwę na brązową.

Żywiczny zapach żywotników

Tuje należą do bardzo prostych w uprawie i niewymagających krzewów iglastych, co jest jednym z powodów dla którego ogrodnicy wybierają je na ozdobę swych ogrodów.

Odmiany żywotników:

Tuje to rodzaj roślin z rodziny cyprysowatych, które są powszechnie nazywane żywotnikami. Istnieje kilka popularnych odmian, które różnią się m.in. kształtem, kolorem igieł i tempem wzrostu. Poniżej przedstawiam kilka popularnych odmian:

  1. Tuja Zachodnia - Smaragd: Charakteryzuje się smaragdowozielonymi, gęstymi igłami. Ma zwarty, stożkowy kształt. Golden Brabant: Odmiana o złotych igłach, która z czasem zmienia kolor na zielony. Jest trwała i odporne na mróz.
  2. Tuja Płożąca - Globosa: Ma kształt kulisty i zwarty wzrost. Atrovirens : Odmiana o jasnozielonych igłach, dorastająca do znacznych rozmiarów.
  3. Tuja Żywotnik Wschodni - Aurea: Odmiana o złotych igłach, która osiąga średnie rozmiary. Techny: Jest to odmiana o stożkowatym kształcie i gęstym pokroju.
  4. Tuja Kolumnowa - charakteryzuje się wąskim, kolumnowym kształtem, co sprawia, że jest doskonała do wykorzystania w wąskich alejkach czy ogrodach miejskich.
  5. Tuja Pyramidalis - odmiana o kolumnowym kształcie, podobnym do kolumny.
  6. Tuja Złota Rheingold - ma intensywnie złote igły, zwłaszcza latem.

Przed wyborem konkretnej odmiany warto zastanowić się nad warunkami glebowymi, klimatem regionu oraz planowanym zastosowaniem rośliny, ponieważ różne odmiany mogą lepiej sprawdzać się w różnych warunkach. Podczas przycinania wysokich tuj i innych drzew i krzewów należy ściśle przestrzegać zasad bezpieczeństwa, cięcie wykonuje się z zachowaniem odpowiedniej techniki, aby utrzymać ich estetyczny wygląd i zapewnić zdrowy wzrost roślin.

Uprawa

Na początek warto podkreślić, że każdy gatunek tui ma inne wymagania, dlatego należy szczegółowo zapoznać się z preferencjami wybranej odmiany. Żywotniki potrzebują stanowisk słonecznych bądź lekko półcienistych, jednak nie każdy gatunek krzewu iglastego toleruje półcień. W przypadku gleby, uchodzą za wyjątkowo wyrozumiałe, jednak najbardziej preferowaną jest ziemia żyzna i bogata w składniki pokarmowe. Grunt pod tuje powinien być przepuszczalny. Należy też zwrócić uwagę, by miały dostateczną wilgotność, gdyż nie znoszą suszy. W przypadku zbyt suchego podłoża, krzewy ozdobne i drzewa iglaste mogą utracić barwę swych liści, a nawet całkowicie je stracić. Na wiosnę podsypujemy tuje nawozami przeznaczonymi dla roślin iglastych.

Pielęgnacja

Tuje najlepiej sadzić na początku wiosny bądź jesieni, ponieważ rośliny ozdobne mają wtedy czas do pełnej aklimatyzacji. Przed posadzeniem żywotników teren należy dokładnie oczyścić z chwastów, aby nie zabierały młodym roślinom składników pokarmowych z gleby. Na dnie dołka, wykopanego, powinno się umieścić torf lub ziemię kompostową. Na koniec należy obficie podlać wodą i wyściółkować teren wokół nich korą, która nie tylko uatrakcyjnia wygląd krzewów i drzew iglastych, ale ogranicza parowanie wody. Bardzo istotne w pielęgnacji żywotników jest ich przycinanie. Uzależnione jest ono od gatunku krzewu iglastego i jego przeznaczenia – najbardziej wymagające jest przycinanie żywopłotów. Tuje należy przycinać od wiosny do połowy lata, nadając im tym kształtu i usuwając uszkodzone oraz przemarznięte gałązki. Bardzo ważne jest, aby nie przycinać żywotników pod koniec lata i później, ponieważ pobudzi to krzewy iglaste do wypuszczania nowych pędów, co może skutkować przemarznięciem. 

Tuja szmaragd thuja

Thuja  occidentalis smaragd, znana również jako żywotnik zachodni, jest gatunkiem drzewa kolumnowego. Ostatecznie tuja szmaragd może dorastać nawet do 8 m. Jest to drzewko o regularnym wzroście, z charakterystycznymi łuskami na pędach. Tuje rosną szybko i tworzą gęsto posadzone rośliny, które po latach utworzą zwartą ścianę.
Aby tuja szmaragd mogła dorosnąć w pełni, wymaga cięcia i odpowiedniej pielęgnacji. Przycinanie tui jest niezbędne, aby formować jej kształt. Ponadto, należy regularnie nawozić tuje mineralnymi nawozami przeznaczonymi do roślin iglastych, aby zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Tuja szmaragd ma płytki system korzeniowy, dlatego też należy ją odpowiednio przycinać i pielęgnować, aby utrzymać jej stabilność i zdrowie.
Warto zauważyć, że tuje szmaragd tworzą gęste zasłony, jednak mogą być podatne na choroby i szkodniki, dlatego należy regularnie sprawdzać ich stan i odpowiednio pielęgnować. Tuja Szmaragd, popularny gatunek drzewa i krzewu, może wykazywać tendencję do brązowienia, zwłaszcza na końcach gałęzi. Aby zapobiec temu zjawisku, zaleca się stosowanie nawozów mineralnych zawierających azot od wiosny do końca lipca, co pomoże utrzymać zdrowy wygląd rośliny. Ważne jest jednak ograniczenie ilości używanych nawozów, aby uniknąć nadmiernego nawożenia.

Zaufane Opinie IdoSell
4.81 / 5.00 220 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
Bardzo dobre sadzonki, dobrze zabezpieczone.
2024-06-17
Szybka dostawa,solidnie spakowane i zabezpieczone.
pixel