Jarzębina

( ilość produktów: 1 )

jarzębina drzewa liściaste i krzewy

Jarzębina jest pięknym drzewem liściastym, które nierozerwalnie kojarzy się z polską, złotą jesienią. Jest częstą ozdobą różnego rodzaju przestrzeni miejskich, a także przydomowych ogrodów. Owoce jarzębiny są przysmakiem wielu gatunków ptaków, posiadają również zastosowanie spożywcze dla ludzi. Drzewa liściaste mają wiele ozdobnych elementów. Są nimi piękne, skromne baldachogrona białych kwiatów i czerwono-pomarańczowe korale dorodnych i zabranych w gęste kępy owoców, tak bardzo wyczekiwanych zarówno przez ludzi jak i ptaki.

Barwna jesień w ogrodzie pełnym jarzębiny

Jarzębina, inaczej jarząb pospolity, naturalnie występuje w niemal całej Europie, południowo-zachodniej Azji, a nawet zachodniej Syberii. To drzewo liściaste, które trwale przywodzi na myśl jesień. Dzieje się tak, ponieważ późnym sierpniem dojrzewają owoce jarzębiny, stanowiące przysmak ptaków. Są one dla nich tak nęcące, że łacińska nazwa drzewa Sorbus aucuparia oznacza dosłownie jarzębina łowiąca ptaki. Dawniej bowiem ptasznicy używali owoców drzew liściastych w celu wabienia ptaków do swoich pułapek. Jarząb pospolity osiąga 9, niekiedy 12 metrów wysokości, a więc nie jest szczególnie wysokim drzewem. Kora drzew liściastych jest srebrzystoszara, choć z wiekiem ciemnieje. Drewno jarzębiny jest ciężkie i twarde, do tego trudnołupliwe. Przez to wykorzystywane jest w stolarstwie, wykonuje się też z niego niektóre instrumenty muzyczne. Drzewo liściaste posiada także ciekawe liście, z których jeden zbudowany jest z kilkunastu mniejszych, ułożonych naprzemianlegle. Jarząb pospolity zakwita na przełomie maja i czerwca. Wtedy to obradza drobnymi, białymi i przyjemnie pachnącymi kwiatami, które zebrane są w gęste kwiatostany. Jarzębina jest reprezentatywnym drzewem dla jesieni nie tylko ze względu na swoje owoce. O tej porze roku drzewo liściaste prezentuje się najpiękniej, bowiem przemalowuje swoje liście na pomarańczowo-brązowy kolor, który doskonale współgra z koralowymi, okrągłymi owocami. Choć stanowią one niezaprzeczalny, ptasi przysmak, to dla ludzi w surowej postaci są trujące. Jednak po wymrożeniu bądź zagotowaniu owoców jarzęba pospolitego, możemy je spożywać. Są one nie tylko doskonałym źródłem wielu witamin, przez co stosowane są w lecznictwie, ale także stanowią cenną przyprawę. Wykonuje się z nim konfitury, soki i dżemy, jest także doskonałym dodatkiem do pieczonych mięs. Jarzębinę można często spotkać w parkach i innych miejskich terenach zielonych, nierzadko dekoruje też przydomowe ogrody.

Czerwone korale jarzębiny wśród pomarańczowych liści

Jarzębina, czyli jarząb pospolity, to w Polsce dość popularne drzewo liściaste. Ze względu na łatwość uprawy i całkowitą tolerancję zanieczyszczeń, jest chętnie sadzona jako dekoracja przestrzeni miejskich.

  • Uprawa i pielęgnacja

Jarzębina najchętniej rośnie na stanowisku ciepłym i słonecznym, choć półcieniste też jej nie przeszkadza. Jarząb pospolity jest całkowicie tolerancyjny względem rodzaju gleby. Drzewo liściaste jest też w całości mrozoodporne, dlatego nie potrzebuje okrycia przed zimą. Jarzębina nie jest długowieczną rośliną, rzadko jej wiek osiąga 100 lat.

pixel