Bodziszek

( ilość produktów: 8 )

Bodziszek uprawa sadzenie pielęgnacja sadzonki

Bodziszek to niewielkich rozmiarów bylina, która idealnie sprawdza się w ogrodach jako roślina ozdobna. Kwiaty ogrodowe niesamowicie szybko się rozrastają, z tego też powodu mogą być z powodzeniem traktowane jako rośliny okrywowe, uzupełniając puste lub mało atrakcyjne przestrzenie w ogrodzie. Drobne i urocze – takie są bodziszki, uwodzące każdą zieloną przestrzeń swymi ciemnozielonymi liśćmi i silnie fioletowymi kwiatami. Nie potrzebują ekspozycji na słońce, a zasadzane na półcienistych stanowiskach, dodają ogrodom szczypty tajemnicy i romantyzmu.

Bodziszki - enigmatyczne, piękne kwiaty

Bodziszek, nazywany też geranium, jest gatunkiem mieszańcowym, stąd też nie ma pewności co do kraju jego pochodzenia. Jego nazwa została utworzona z łacińskiego słowa geranos, które oznacza żuraw. Ma to swoje uzasadnienie w budowie byliny, której pąki kwiatowe przypominają dziób tego ptaka. Bodziszek jest niedużych rozmiarów kwiatem ogrodowym, który zazwyczaj nie osiąga więcej ponad 50 cm, dlatego można wkomponować go w niemal każdą przestrzeń w ogrodzie. Rośliny posiadają wzniesiony pokrój, dodatkowo bardzo szybko i gęsto się rozrastają, dlatego można z nich formować bujne kobierce.

Bodziszek posiada też duże, dekoracyjne liście, najczęściej pojedynczo przylegające do łodygi. Często odznaczają się dłoniastym kształtem i intensywnym odcieniem zieleni, skrętolegle obrastając roślinę. Kwiaty geranium mają kształt kielicha, są przy tym dość drobne i niesamowicie piękne. Z jednego pędu wyrasta wiele pąków kwiatowych, które razem tworzą wierzchotkowy kwiatostan. Ich płatki są zazwyczaj pokryte subtelnym meszkiem, zwężając się u nasady. Bodziszki występują w różnych barwach, którymi jest biel, odcienie różu, od jasnych po ciemne, a nawet czerwień, choć najczęściej można je spotkać mieniące się odcieniami intensywnego fioletu. Kwiaty, które kwitną od końca maja aż do sierpnia, doskonale komponują się z kolorem liści, nadając ogrodom nieco tajemniczej atmosfery. Nie potrzebują słonecznego stanowiska, dlatego z powodzeniem można zasadzać je w cieniu drzew lub innych roślin ogrodowych, gdzie prezentują się znakomicie. Bodziszki idealnie nadają się też do ogrodów stylizowanych na minimalistyczne lub romantyczne.

Tajemniczy, fioletowy kobierzec bodziszków

Bodziszki należą do mało wymagających bylin, stąd też ich uprawa jest dość powszechna. W ogrodzie mogą ozdabiać niemal każdą przestrzeń, tę słoneczną i tę zacienioną. Kwiaty ogrodowe z powodzeniem mogą dekorować także skalniaki, w pełni komponując się z ich nieco surowym wyglądem.

Sadzenie, uprawa i pielęgnacja bodziszki

Bodziszki są wyjątkowo uległymi roślinami, które doskonale poradzą sobie zarówno na słonecznym jak i nieco zacienionym stanowisku. Rodzaj gleby, na której rosną, nie ma dla nich znaczenia, nie przeszkadza im nawet ubogie podłoże. Byliny nie tolerują jedynie ziem zbyt podmokłych, dlatego należy podlewać je z umiarem, a intensywność uzależniona jest od nasłonecznienia stanowiska, które porastają. Zanim bodziszki zakwitną, warto przyciąć im pędy na wysokość 15 cm, dzięki czemu wypuszczą bujniejsze pąki kwiatowe Byliny są też mrozoodporne, stąd też nie potrzebują zabezpieczenia przed zimą.

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
szybka realizacja zamówienia, bardzo solidnie i bezpiecznie zapakowane duże i ładne sadzonki, trochę mała latria kłosowa, ale może sobie poradzi, bardzo polecam sklep
2024-04-16
Sadzonki duże i w bardzo dobrym stanie.Dziękuję za sadzonkę gratis.
pixel