Judaszowiec - sadzonki, odmiany, uprawa, cena 

( ilość produktów: 1 )

Judaszowiec odmiany cena pielęgnacja sadzenie uprawa

Judaszowiec, czyli drzewo zdrady i kolory rozkoszy

Mimo że judaszowce nie należą do wymagających roślin, to jednak, szczególnie w pierwszych latach od posadzenia, należy poświęcić im wiele uwagi, by dobrze się przyjęły, a wiosną czarowały swym fantastycznym pięknem.

Judaszowiec jest niezwykłym drzewem liściastym, który uznawany jest za jedną z najpiękniejszych dekoracji ogrodowych. Nie bez powodu otrzymał tak zaszczytny tytuł – judaszowce posiadają nieziemskie wręcz kwiaty, które rosną bezpośrednio na pniu bezpośrednio z niego wyrastając. Obrastają nie tylko gałęzie drzewa, tworząc tym samym barwny parasol, . Drzewa liściaste prezentują się fenomenalnie, a ich bajeczny wygląd wywołuje skojarzenia, jakoby były wyciągnięte z czarodziejskiej krainy.

Fantastyczna kraina judaszowców

Judaszowiec to bezdyskusyjnie przepiękne i zjawiskowe drzewo liściaste, którego historia zadecydowała o nazwie dla rośliny. Legenda głosi bowiem, że na gałęzi judaszowca powiesił się Judasz Iskariota po tym jak zdradził Jezusa, a wyrzuty sumienia nie chciały dać mu chwili wytchnienia. Jakkolwiek historia związana z drzewem liściastym jest tragiczna, jednak roślina, paradoksalnie, uchodzi za jedną z najpiękniej kwitnących. Nie bez powodu zresztą, ponieważ kwiaty judaszowca są zniewalające. W kwietniu, kiedy to wiosna zaczyna rzucać zaklęcia na wszystkie rośliny, judaszowce przywdziewają płaszcz wizualnej rozkoszy. Są nim zjawiskowe kwiaty, zazwyczaj w mocno różowej barwie, choć nierzadko występujące też w purpurze i bieli. Kwiaty te są niezwykłe, ponieważ obrastają drzewa liściaste jeszcze przed pojawieniem się liści, zwieszając się z nich w gęstych skupiskach. Poza tym wyrastają one nie tylko z gałęzi, ale również pnia judaszowca, co jest dość niezwykłym zjawiskiem. Kiedy kwiaty drzewa liściastego przekwitną, dopiero wtedy rodzą się kształtne liście, które przywodzą na myśl serce. Ich kolor jest równie atrakcyjny, wyraźnie zielony, jesienią zaś barwi się na iście królewski, złoty kolor. Ciekawostką jest to, że kwiaty judaszowca są jadalne i posiadają przyjemny, słodko-kwaśny smak.

Uprawa i pielęgnacja

Judaszowce potrzebują przede wszystkim odpowiedniego stanowiska, którego zapewnienie zadecyduje o jakości kwitnienia i rozwoju rośliny. Drzewa ozdobne są ciepłolubne, dlatego muszą rosnąć na słonecznym terenie, które dodatkowo będzie osłonięte od wiatru. Ma to szczególne znaczenie zimą, kiedy wieją mroźne wiatry, które dla judaszowców są zabójcze. Należy też pamiętać, aby drzewa liściaste osłaniać wraz z nadejściem zimy, zwłaszcza młode okazy.  Judaszowce są całkowicie tolerancyjne, wymaga gleb żyznych, zasadowych, umiarkowanie wilgotnych. Dobrze radzą sobie też w przypadku przejściowych susz. Nie można judaszowców sadzić jedynie na stanowiskach zimnych, ciężkich i podmokłych, ponieważ może to zabić roślinę. Judaszowce nie wymagają przycinania. Można podcinać jedynie, w celu nadania odpowiedniej formy, najmłodsze okazy drzewa liściastego. W kolejnych latach hodowli należy jedynie usuwać słabe lub uszkodzone pędy.

Judaszowiec kanadyjski to niewielkie drzewko o pięknych różowych kwiatach, które pojawiają się w pęczkach wczesną wiosną, tworząc uroczy widok. Jego delikatna korona sprawia, że jest popularnym wyborem w ogrodach, dodając urok i kolor na początku sezonu kwitnienia. Jest to krzew sadzony w ogrodach przydomowych, parkach do kupienia w sklepach internetowych. Judaszowiec osiąga po 10 latach wysokość od 2 m do 5 m, w zależności jak będziemy  przycinać roślinę. Pierwsze kwitnienie jest w maju, na starszych pędach, zebrane w pęczki przed rozwojem liści rosną charakterystyczne kwiaty. Sadzonki możemy sadzić jako soliter, wtedy przycinamy wszystkie na jednej wysokości. Judaszowiec jest rośliną miododajną, w okresie zimowym wymaga okrycia dla śpiących pąków. Judaszowiec przy wyborze rodzaju gleby akceptuje jak są przepuszczalne. Zalecane jest ph o odczynie obojętnym do zasadowego

Odmiany judaszowca

 Poniżej znajduje się kilka innych odmian judaszowca, które są często spotykane w ogrodach:

 1. Judaszowiec chiński : Odmiana ta jest znana ze swoich purpurowych kwiatów, które pojawiają się przed liśćmi wiosną. Jest mniejsza niż judaszowiec kanadyjski.
 2. Judaszowiec gruczołowaty : Charakteryzuje się błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi i purpurowymi kwiatuszkami.
 3. Judaszowiec europejski : Odmiana ta jest często spotykana w rejonach o łagodnym klimacie. Jej kwiaty są intensywnie różowe.
 4. Judaszowiec meksykański: Ta odmiana ma niebieskawo-zielone liście i purpurowe kwiaty. Jest bardziej odporna na suszę niż niektóre inne gatunki.
 5. Judaszowiec japoński : Odmiana ta ma kształt bardziej zwarty niż niektóre inne judaszowce. Jej kwiaty są purpurowe lub różowe.
 6. Judaszowiec kalifornijski : Spotykany w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, charakteryzuje się zielonymi liśćmi i białymi lub różowymi kwiatami.
 7. Judaszowiec Himalajski : Ten gatunek rośnie naturalnie w Himalajach. Kwiaty są intensywnie czerwone.

Każda z tych odmian judaszowca ma swoje unikalne cechy, a wybór zależy od preferencji ogrodnika i warunków środowiskowych.

Gdzie zastosowanie znajdzie judaszowiec

Judaszowiec kanadyjski to ozdobne drzewo lub krzew, które znajduje szerokie zastosowanie w krajobrazie, ogrodach i parkach. Oto kilka miejsc, gdzie judaszowiec często znajduje swoje zastosowanie:

 1. Ogrody Prywatne: Judaszowiec jest popularnym wyborem w ogrodach prywatnych, gdzie jego piękne, różowe kwiaty tworzą efektowne widowisko wczesną wiosną.
 2. Parki i Tereny Publiczne: Ze względu na swój efektowny kwitnienie oraz atrakcyjny pokrój, judaszowiec często zdobi tereny publiczne, parki miejskie i aleje.
 3. Alejki i Drogi: Może być sadzony wzdłuż alejek, dróg czy ulic, tworząc malownicze szpalery i wprowadzając do krajobrazu kolorowe akcenty.
 4. Sadzenia Grupowe i Soliterowe: W pełni rozwinięte judaszowce stanowią efektowne drzewa solitarne, ale mogą również być sadzone grupowo, tworząc urocze kompozycje.
 5. Małe Ogrody: Odmiany o zwartym pokroju, takie jak 'Forest Pansy', sprawdzają się doskonale w mniejszych ogrodach, gdzie dostarczają intensywnego koloru i interesującej struktury.
 6. Roślina Pielęgnacyjna: Ze względu na swoją odporność na choroby i stosunkowo łatwą pielęgnację, judaszowiec jest popularny wśród ogrodników jako roślina, która dostarcza pięknego efektu przy niewielkim wysiłku pielęgnacyjnym.
 7. Edukacja i Badania: W niektórych obszarach judaszowiec może być wykorzystywany do celów edukacyjnych i badawczych ze względu na swoje unikalne cechy botaniczne.

Pamiętaj, że judaszowiec kanadyjski to roślina, która preferuje umiarkowane warunki wilgotnościowe, dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych, i najlepiej rozwija się na stanowiskach o nasłonecznieniu lub półcieniu.

Sprawdź dostępność tego produktu, zaglądając na naszą stronę sklepu internetowego. Możesz do nas napisać, zapytaj o produkt, w razie pytań odpowiemy. Oferujemy sadzonki najwyższej jakości. Realizujemy wysyłkę roślin ozdobnych.

pixel