Tojeść

( ilość produktów: 2 )

tojeść rozesłana pospolita bukietowa sadzenie uprawa pielęgnacja

Tojeść (Lysimachia) charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami uprawowymi i obfitym kwitnieniem. Należy do rodziny pierwiosnkowatych. Naturalnie najliczniej występuje w Chinach, gdzie wyróżnić można nawet 130 gatunków, podczas gdy na całym świecie do tojeści zalicza się ich około 150. W tym artykule dowiesz się, jakie odmiany tojeści istnieją, czym się charakteryzują oraz gdzie posadzić i jak dbać o tę roślinę.

 

Bukietowa, orszelinowata, rozesłana...najciekawsze odmiany Tojeści

Największą odmianą tej rośliny jest tojeść kropkowana (Lysimachia punctata) osiągająca 100 cm wysokości. Jest tym samym jedną z najpopularniejszych odmian występujących w Polsce. Posiada drobne, żółte kwiaty zebrane po kilka sztuk w kątach lancetowato-jajowatych liści. Inną powszechną odmianą jest tojeść bukietowa (Lysimachia thyrsiflora) zachwycająca kwiatami zebranymi w grona od maja do czerwca. Ma ona pokrój wzniesiony i dorasta do 70 cm wysokości. Tojeść orszelinowata (Lysimachia clethroides) charakteryzuje się białymi kwiatami pokazującymi się od lipca do września, natomiast tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) ma pokrój pnący, a jej liście (owalne, jasnozielone lub żółtawe) są równie ozdobne co jej kwiaty.

 

Tojeść – uprawa, wymagania, pielęgnacja

Doskonałym stanowiskiem dla tojeści jest miejsce lekko zacienione bądź słoneczne (szczególnie odmiany o złoto-żółtych liściach), ale stale wilgotne (najprostszym sposobem na utrzymanie wilgoci jest ściółkowanie podłoża). Roślina ta nie jest wymagająca, jeśli chodzi o glebę, na której rośnie – zaaklimatyzuje się nawet na gliniastym, ciężkim podłożu, jednak najkorzystniejsze jest dla niej podłoże żyzne o obojętnym odczynie pH. Nie bez znaczenia jest fakt, iż tojeść jest rośliną całkowicie lub wystarczająco mrozoodporną. Pielęgnacja tojeści polega przede wszystkim na utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Zasilanie rośliny przeprowadzamy nie częściej niż raz na kilka lat, w momencie, kiedy zaczyna słabiej kwitnąć. Jej cechą charakterystyczną jest odporność na choroby i szkodniki.

 

Tojeść – sadzenie

Tojeść jest rośliną ekspansywną, co oznacza, że bardzo szybko się rozrasta, a ponadto jest trudna do usunięcia. Dlatego warto wcześniej zastanowić się, jak uniemożliwić roślinie nadmierny wzrost, zapobiegając tym samym zagłuszeniu innych roślin ozdobnych. Posadzenie trawnika wokół tojeści całkowicie wystarczy, można także zasadzić go w donicy bez dna bądź wkopać folię budowlaną. Ponadto we wcześniej wykopanym dołku można wsypać odrobinę kompostu, który doskonale wiąże wilgoć w glebie.

 

Tojeść – zastosowania

Tojeść znajdzie zastosowanie nie tylko w rabatach (chociaż w dużych grupach prezentuje się szczególnie atrakcyjnie). Z powodzeniem można ją wykorzystać do obsadzenia oczka wodnego (gdyż doskonale komponuje się z roślinnością charakterystyczną dla nabrzeży) czy uzupełnienia pustych miejsc pod koronami drzew. Niektóre odmiany nadają się także do wykorzystania na rozległych skalniakach. Tojeść ponadto efektownie prezentuje się na działkach rekreacyjnych i w ogrodach naturalistycznych. Obecne w roślinie saponiny wspomagają pielęgnację i leczenie skóry, ma więc też swoje funkcje dla zdrowia. Służy włosom, działa antyseptycznie, pomaga pozbyć się obrzęków i zaczerwień – i wiele więcej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.80 / 5.00 196 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-04
Wszystko zgodnie z opisem.
2024-06-04
Usługa ok
pixel