Modrzewnica

( ilość produktów: 2 )

Modrzewnica sadzenie wymagania zastosowanie

Modrzewnica (łac. Andromeda) jest to gatunek rośliny wieloletniej, która należy do rodziny wrzosowatych. Jest to gatunek, który w Polsce od 2014 roku poddany jest ochronie prawnej. Ta niewielka krzewinka spełnia funkcje przede wszystkim okrywową oraz ozdobną.

 

Modrzewnica - Charakterystyka

Modrzewnica to krzewinka, która posiada płożące, zdrewniałe kłącza oraz wyrastające z nich pędy, na których znajdują się kwiatostany. Wysokość jaką osiąga ta roślina to około 10 - 30 centymetrów ( mierzona z kwiatostanem). Jest to roślina zimozielona. Liście są wąskie i długie. Osiągają około 1-4 centymetra długości i niecały centymetr szerokości. Widać na nich wyraźnie główny nerw. Posiadają bardzo malutkie ogonki, bo ich długość wynosi 0, 3 milimetra. Kwiaty umiejscowione są na szczycie pędów. Posiadają gładką szypułkę koloru różowego. Każdy kwiat posiada 10 pręcików. Słupek i pręciki są schowanhe w koronie kwiatowej. Owoce modrzewnicy to kuliste torebki, które wznoszą się ku górze. Na samym początku owoce mają kolor niebieskawy, kiedy zaś dojrzeją zmieniają barwę na brązową. W owocach znajdują się nasiona, które mają jajowaty kształt i jasnobrązowy kolor. Okres kwitnienia przypada na maj i trwa zazwyczaj do lipca ( wtedy też formują się pąki na przyszły rok). Owoce modrzewnicy dojrzewają w sierpniu. Roślina ta w środowisku naturalnym porasta północne rejony Europy, Syberię oraz Mongolię. Występuje także w Polsce.

Modrzewnica - Odmiany

Do najbardziej znanych odmian modrzewnicy należą:

 •  Modrzewnica Alba
 •  Modrzewnica Blue Ice
 •  Modrzewnica Compacto
 •  Modrzewnica Iwasugo
 •  Modrzewnica Kirigamine
 •  Modrzewnica Macrophylla
 •  Modrzewnica Major
 •  Modrzewnica Montana
 •  Modrzewnica Nana
 •  Modrzewnica Shibutsu
 •  Modrzewnica Rubra
 • Modrzewnica Winter Red

Modrzewnica - Sadzenie, wymagania i pielęgnacja

Modrzewnica nie jest rośliną trudną w uprawie. Preferuje miejsca zacienione, które są osłonięte od bezpośredniego padania promieni słonecznych. Gleba najlepiej jak posiada odczyn kwaśny. Najbardziej optymalne będzie podłoże torfowe ( może być zmieszane z ziemią ogrodową). Kiedy roślina jest w stanie wegetacji trzeba pamiętać o jej podlewaniu. Jest mrozoodporna, ale młode rośliny należy zabezpieczyć na zimę ( okryć).

Modrzewnica - Zastosowanie

Dobrze sprawdzi się do ogródków skalnych. Jest to roślina ozdobna. Dobrze wygląda hodowana w większej grupie. Można uprawiać ją także w pojemnikach lub skrzynkach. Dawniej pędy i liście modrzewnicy były wykorzystywane do garbowania skór. Najlepiej czuje się i wygląda w towarzystwie małych krzewinek takich jak np. borówka, azalia, kiścień wawrzynowy czy wrzosy. Można stworzyć z nią naprawdę ciekawe kompozycje. Modrzewnicę można hodować także w doniczce w domu. Przyozdobi każdy rodzaj wnętrza oraz udekoruje stół.
 

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 102 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-16
Daje pięć, piękne sadzonki starannie zapakowane, sprawna dostawa, czytelne informacje dotyczące dostawy
2024-04-16
Sadzonki duże i w bardzo dobrym stanie.Dziękuję za sadzonkę gratis.
pixel